Jeden z członków Łużyckiej Grupy Poszukiwawczej odnalazł krótki opis w gazecie Wrocławskiej z lat 1948-49 przystąpienia przez Przedsiębiorstwo Poszukiwań Terenowych prac poszukiwawczych w miejscowości Łąki,  czyli obecnej Sieniawce. To nie jedyne archiwa dotyczące tego miejsca, które udało się dobyć ŁGP.

We wspomnianym artykule sprzed 75 lat możemy przeczytać: TAJEMNICZE FABRYKI Przystąpiono także do poszukiwań na trenie podziemnej fabryki w miejscowości Łąka w pow. Zgorzeleckim. W fabryce tej produkcja za czasów niemieckich otoczona była tajemnicą, a ludność z okolicznych miejscowości wysiedlono. W czasie ewakuacji Niemcy fabrykę zatopili, a wejście do niej wysadzili w powietrze. Obecnie przeprowadzane są tam wiercenia szybu do wnętrza fabryki. Należy spodzie wać się, iż po odwodnieniu fabryki znajdzie się tam całkowite urządzenie warsztatów mechanicznych.

Artykuł opisuje również, że na odkrywców czekają milionowe majątki, a za zgłoszenia można dostać wysokie premie. Niedawno powstałe Przedsiębiorstwo Poszukiwań Terenowych na Dolnym Śląsku może poszczycić się już poważnymi osiągnięciami. Ostatnio zanotowano szereg sukcesów w wykrywaniu i zabezpieczeniu na terenie woj. wrocławskiego wielomilionowego majątku dla państwa - czytamy.

ŁGP dotarła także do wstrząsających wspomnień. Współpracująca z ŁGP Fundacja Thesaurus z Warszawy odnalazła w archiwach niemieckich bardzo interesujące zeznania więźniarek, które w roku 1944-45 przebywały w obozie Klein-Schönau obecna Sieniawka. Przetłumaczone dokumenty można przeczytać w mediach społecznościowych Grupy: facebook.com/luzyckagrupaposzukiwawcza.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.