Od stycznia kierowcy w Czechach zobaczą na drogach nowe znaki drogowe. Sprawi to nowelizacja ustawy prawa o ruchu drogowym przygotowana przez urzędników Ministerstwa Transportu. Zdaniem przedstawicieli wydziału są to zmiany będące odpowiedzią na zmieniającą się strukturę parkingów czy zagraniczne trendy ostatnich lat.
Droga do Frydlantu, fot. archiwum bogatynia.info.pl
Jak informują czeskie media inspiracją dla Republiki Czeskiej były sąsiednie kraje, zwłaszcza Austria i Niemcy. Będą to raczej zmiany kosmetyczne wprowadzające nowe znaki informacyjne, niektóre znane już w Polsce. Zmienią się również ceny za czeskie autostrady. Od 1 marca wzrośnie roczna cena za "winietkę" z 1500 do 2300 koron, miesięczna stanieje o 10 koron. Pojawi się też wyczekiwany np. przez polskich kierowców dzienna opłata autostradowa – ma kosztować 200 koron.
Nowelizacja przewiduje, że w Czechach będą odcinki autostrad, po których będzie można jeździć z prędkością nawet 150 km na godzinę. Wzrastają też opłaty za "pokutę". Mandaty będą droższe o około 500 – 1000 koron. Jazda pod wpływem alkoholu (w Czechach dopuszczalna zawartość alkoholu dla kierowcy to 0,0 promila) to 25 tys. koron, ale jeśli odmówimy badania alkomatem, liczmy się z mandatem w postępowaniu administracyjnym nawet 75 tys. koron.
(Wybrane) nowe znaki, źródło Ministerstwa Transportu Republiki Czeskiej:
Strefa współdzielona i koniec strefy współdzielonej. Znak drogowy wskazujący wspólną strefę i koniec wspólnej strefy. Wizualnie znak drogowy jest podobny do znaku strefy mieszkalnej lub strefy dla pieszych. Podobnie jak w strefie mieszkalnej, w strefie wspólnej można jechać z maksymalną prędkością 20 kilometrów na godzinę. W obu przypadkach opuszczając strefę wszyscy uczestnicy muszą ustąpić pierwszeństwa wszystkim użytkownikom drogi.
P + D
Znak parkingowy P + D (park and drive)
W tłumaczeniu skrót oznacza „parkuj i jedź, jedź”. W przyszłości takie parkingi powinny być wykorzystywane głównie dla współdzielonych samochodów lub wspólnych dróg. Kierowcy parkują tu swoje samochody, a następnie kontynuują wspólną przejażdżkę lub wspólnym samochodem. W Czechach można już znaleźć parkingi oznaczone P+R (co oznacza „parkuj i jedź”) – z tych parkingów korzystają pasażerowie, którzy zostawiają tam swój samochód, a następnie kontynuują korzystanie z komunikacji miejskiej. Można spotkać także oznaczenie K+R (pocałuj i jedź). Takim znakiem oznaczone są miejsca, w których kierowca zatrzymuje się na krótki czas, aby wpuścić lub wysiąść, a następnie wyjechać.
Bezpieczna odległość
Znak drogowy Bezpieczna odległość. Znak Bezpieczna odległość pojawia się na drogach w Czechach od 2019 roku. Zawsze towarzyszą mu odpowiednie poziome oznakowania drogowe. Wyświetlana grafika została teraz ulepszona. Podczas gdy wcześniej na znaku widniał jeden pojazd, za którym szły dwie strzałki, teraz między dwoma samochodami widnieją dwie strzałki. Odnoszą się one do zasady minimalnej bezpiecznej odległości dwóch sekund – od wierzchołka przedniej strzałki do podstawy drugiej strzałki przy najwyższej dopuszczalnej w normalnych warunkach prędkości. Czechy inspirowały się Austrią i Niemcami.
Sygnał dla rowerzystów
Znak dla rowerzystów Znak dla rowerzystów. Znak drogowy na żółtym tle ma charakter informacyjny. Informuje np. o kierunku i numerze trasy rowerowej, o jej przebiegu w miejscu skrzyżowania lub skrzyżowania i tym podobne.
Sanitacja urządzeń sanitarnych samochodów kempingowych i przyczep kempingowych
Marka Sanityzacja wyposażenia sanitarnego samochodów kempingowych i przyczep kempingowych. Znak drogowy wskazuje miejsce, w którym właściciel kampera lub przyczepy może opróżnić toaletę, spuścić zużytą wodę itp.