Odtworzenie systemu melioracyjnego w celu przywrócenia funkcji polderu zalewowego w miejscowości Porajów na pograniczu polsko-czeskim -to nowe zamówienie publiczne, które już się rozpoczęło. 

Zdjęcie archiwalne - Porajów po nawałnicy z 2013 roku, fot. czytelniczka

Kwota jaką zamierza się przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia wynosi 625 900 zł brutto. Przedmiotem zamówienia jest odtworzenie systemu melioracyjnego w celu przywrócenia funkcji polderu zalewowego w miejscowości Porajów na pograniczu polsko-czeskim, budowa rowów, zastawek, przepustów oraz obejmujące wszelkie z nim związane roboty budowlane. Projekt jest współfinansowany z Funduszu Małych Projektów Turów, który został powołany na mocy umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów w Rzeczypospolitej Polskiej. Fundusz jest współfinansowany w równym stopniu przez Rzeczpospolitą Polską i Republikę Czeską.

Zakres projektu obejmuje przywrócenie funkcji polderu zalewowego oraz udrożnienie i odtworzenie systemu rowów melioracyjnych w miejscowości Porajów na pograniczu polsko-czeskim i stanowi odbudowę historycznych polderów zalewowych na rowie R-C, które zgromadzą nadmiar wody podczas powodzi i w okresie suszy oddadzą wodę glebie. Przyczyni się to do utrzymania poziomu wód na terenie Trójstyku granic, zapobiegania suszom i będzie miało wpływ na poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego pobliskich terenów zamieszkałych. Projekt zakłada odtworzenie polderu o powierzchni zalewowej 17 ha i średniej głębokości 0,3 m, w oparciu o istniejący system rowów melioracyjnych w rejonie miejscowości Porajów. Obiekt ma służyć wzmocnieniu ochrony przeciwpowodziowej i poprawie bilansu wodnego zlewni Nysy - zwiększeniu pojemności retencyjnej regionu o ok. 85 tys. m3. Zakłada się, że będzie to polder suchy, który będzie pełnić funkcję rolniczą (łąki i pastwiska), a w okresie nawalnych deszczy czy powodzi – funkcję zbiornika retencyjnego. Woda zmagazynowana w polderze poprawi retencję obszarów dorzecza Nysy Łużyckiej oraz rolnicze wykorzystanie obszaru. Prace będą polegały na odtworzeniu kanałów w celu przywrócenia swobodnego przepływu wód i uregulowaniu stosunków wodnych na pograniczu polsko-czeskim, z zachowaniem celów przyrodniczych i przeciwpowodziowych.

Zakres prac obejmuje 3 etapy. Etap I to odtworzenie stanu pierwotnego rowu RC zlokalizowanego na działkach ewidencyjnych o łącznej długości 1200 m, wraz z remontem zastawki nawadniającej oraz odtworzenie stanu pierwotnego rowów o łącznej długości 3334 m. Etap II to odtworzenie stanu pierwotnego rowów w miejscowości Porajów oraz Kopaczów na długości 3628,0 m, wraz z budową 5 sztuk kamiennych zastawek zatrzymujących nagły odpływ wody podczas nawalnych deszczy. Etap III to odtworzenie stanu pierwotnego rowu R-B zlokalizowanego na działkach o łącznej długości 378 m.

Wymagany termin wykonania zamówienia – do 30 listopada 2024 r. 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.