Policjanci z Komisariatu Policji w Bogatyni podczas nocnej służby na terenie miasta po krótkim pościgu zatrzymali kierującego motocyklem. Jak się okazało 47-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami, motocykl oprócz braku tylnego oświetlenia nie miał obowiązkowego ubezpieczenia OC, a kierujący był pod wpływem narkotyków. Teraz za popełnione czyny mężczyzna odpowie przed sądem.

Na zdjęciu kajdanki i napis policja, fot. KPP w Zgorzelcu 

Policjanci z Referatu Prewencji Komisariatu Policji w Bogatyni podczas nocnej służby na jednej z ulic w mieście zauważyli motocykl, który nie miał sprawnego tylnego oświetlenia. Funkcjonariusze próbowali zatrzymać kierującego do kontroli drogowej, ten jednak zlekceważył nadawane sygnały świetlne i dźwiękowe do zatrzymania, przyśpieszył i zaczął uciekać. Podczas jazdy łamał szereg przepisów ruchu drogowego. Po chwili motocyklista został zatrzymany.

Jak się okazało uciekinierem był 47-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego. Mężczyzna nie posiadał wymaganych uprawnień, a motocykl marki Aprilla nie miał obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Dodatkowo badanie testerem narkotykowym wykazało, że kierujący jest pod wpływem metamfetaminy.

Teraz 47-latek za popełnione czyny odpowie przed sądem.

Przypominamy, że za niezatrzymanie się do kontroli drogowej może grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

Natomiast zgodnie z art. 94 Kodeksu wykroczeń za prowadzenie pojazdu bez uprawnień grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych i zakaz prowadzenia pojazdów.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem narkotyków sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3.

Karę za brak obowiązkowego ubezpieczenia UFG dostosowuje do wysokości minimalnej pensji i oblicza je w następujący sposób:

- dla samochodów osobowych nalicza dwukrotność płacy minimalnej,

- dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów trzykrotność płacy minimalnej,

- dla pozostałych pojazdów (np. motocykli) 1/3 płacy minimalnej.

Ponadto wysokość kary za brak OC w 2024 zależy od okresu bez ważnego OC, czyli:

- jeśli brak OC wynosi do 3 dni, to kara wynosi 20% pełnej opłaty,

- od 4 do 14 dni – 50% pełnej opłaty,

- powyżej 14 dni – 100% opłaty.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.