Planowana jest budowa farmy wiatrowej o mocy 9,9 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Farma ma składać się z trzech sztuk elektrowni wiatrowych o mocy 3,3 MW każda w obrębie Jasnej Góry. Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia zawiadamia, że zebrany został cały materiał dowodowy w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na wniosek Inwestora- Trasko Energia Sp. z o.o., z Ostrzeszowa. Mieszkańcy zapowiadają protest, trwa zbieranie podpisów.

Wiatraki w trakcie budowy w okolicy Opolna-Zdroju, for. archiwum

Stowarzyszenie Góra Możliwości działające w imieniu niżej podpisanych mieszkańców wsi Jasna Góra składa protest przeciwko planowanej budowie farmy wiatrowej w bezpośrednim sąsiedztwie naszych domów. Z uwagi na liczne zastrzeżenia natury prawnej, społecznej i środowiskowej wnosimy o wydanie odmownej decyzji środowiskowej - napisali mieszkańcy w upublicznionej petycji do burmistrza Wojciecha Dobrołowicza. - Należy podkreślić, że nasz protest trwa nieprzerwanie od 2009 roku, kiedy to po raz pierwszy pojawiła się propozycja lokalizacji elektrowni wiatrowych w naszej miejscowości. Od 14 lat konsekwentnie sprzeciwiamy się tej inwestycji, wskazując szereg problemów związanych z jej realizacją. Nasze negatywne stanowisko wobec budowy farmy wiatrowej nie zmieniło się - dodają mieszkańcy. 

Swoje stanowisko mieszkańcy Jasnej Góry opierają na wymienionych w petycji przesłankach: brak zgodności inwestycji z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego i naruszenie planowanych kierunków rozwoju miejscowości

- W miejscowych dokumentach strategicznych, w tym w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy, podkreślana jest potrzeba zrównoważonego rozwoju terenów wiejskich, z zachowaniem walorów przyrodniczych I krajobrazowych. Planowana inwestycja stoi w sprzeczności z tym założeniami, prowadząc do degradacji lokalnego krajobrazu i zmniejszenia atrakcyjności turystycznej I rekreacyjnej naszej wsi. Jest to działanie sprzeczne z długofalową polityką rozwoju gminy, która powinna uwzględniać interesy mieszkańców oraz środowiska naturalnego - możemy przeczytać. 

Wymieniany jest również wpływ na zdrowie I komfort życia mieszkańców i negatywny wpływ na wartość nieruchomości.  -Budowa farmy wiatrowej w bliskim sąsiedztwie terenów zamieszkałych niesie ze sobą ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych, wynikających z długotrwałego narażenia na hałas, wibracje oraz tzw. efekt migotania cienia. Ponadto, istnieją badania wskazujące na szkodliwość Infradźwięków emitowanych przez turbiny wiatrowe, co w szczególności może dotknąć osoby starsze, dzieci oraz osoby z problemami zdrowotnymi. (...) Bliskość farmy wiatrowej może spowodować znaczne obniżenie wartości nieruchomości w naszej miejscowości. Inwestycje tego typu są uznawane za uciążliwe dla mieszkańców, co w praktyce prowadzi do trudności z ewentualną sprzedażą lub wynajmem nieruchomości oraz obniżenia Ich atrakcyjności rynkowej - czytamy w petycji. Teraz będą zbierane podpisy i dokument trafi na biurko burmistrza.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.