W Polsce opieka nad obiektami zabytkowymi ma swoją wieloletnią tradycję, aczkolwiek problematyka jest złożona, a ochrona nadal wydaje się niewystarczająca. Dziesiątki „starych” budynków o ogromnych walorach artystycznych czy historycznych niszczeje na naszych oczach, dając wrażenie braku zainteresowania nimi i niewystarczających chęci ich restaurowania. Istotny jest tutaj fakt, że obowiązek zadbania o nieruchomość, także tę zabytkową, leży po stronie właściciela obiektu.
Wpisanie zabytku do rejestru zabytków otwiera właścicielowi drogę do uzyskania wsparcia finansowego na prace konserwacyjne i restauratorskie. Podstawowym źródłem finansowania zabytków są środki publiczne pochodzące z budżetu państwa, a także budżetu Gminy Bogatynia.
W każdym roku organizowane są w naszej Gminie nabory wniosków o przyznanie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytku. O takie dofinansowanie w naszej Gminie mogą ubiegać się zarówno prywatni właściciele nieruchomości, jak i organizacje posiadające lub zarządzające trwale zabytkiem wpisanym do rejestru.
Zgodnie ze złożonymi i zaakceptowanymi do realizacji wnioskami na rok 2024 dotacje zostały przekazane na obiekty sakralne i zabudowę przysłupową.
Przy udziale przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, burmistrza Wojciecha Dobrołowicza oraz wykonawców odebrane zostały prace zrealizowane przy trzech obiektach:
- w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Krzewinie - prace konserwatorskie i restauratorskie ołtarza bocznego Matki Boskiej, dofinansowanie w wysokości 100 000,00 zł;
- w Pałacu z folwarkiem przy ulicy Dąbrowskiego 22 – prace remontowe zewnętrzne (dach, kominy, obróbki blacharskie, rynny, lukarny, instalacja odgromowa), dofinansowanie w wysokości 88 750,00 zł;
- w domu przysłupowym, Aleja Żytawska 30 - na odtworzenie spalonego biegu schodowego i odtworzenie szachulca dofinansowanie w wysokości 36 250,00 zł.
Źródło, foto: UMIG Bogatynia