Znamy najlepsze licea ogólnokształcące i technika w Polsce. Zwycięzcami Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025 są: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie (najlepsze technikum). Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2025 został przygotowany przez "Perspektywy" już po raz dwudziesty siódmy. Bogatyńskie liceum zajęło 55 miejsce w województwie i 879 w Polsce.
LO w Bogatyni, fot. archiwum bogatynia.info.pl
W 27. edycji Rankingu Liceów i Techników twórcy zestawienia analizowali wyniki 1430 liceów ogólnokształcących (spośród 2187) i 1235 techników (spośród 1743), które spełniły kryterium wejścia do Rankingu (szkoły, w których maturę w maju 2024 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z egzaminów obowiązkowych z języka polskiego i matematyki były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej). W pełnej wersji publikacji dostępnej na stronie Perspektywy.pl Czytelnicy znajdą listę 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników. Na temat rankingu pisaliśmy już w artykułach Brązowa Tarcza dla ogólniaka w Bogatyni oraz .
Bogatyński ogólniak zajął (w 2024 roku: 720 miejsce w Polsce, w 2023 roku: 637 miejsce w Polsce, w 2022: 850, a w 2021: 848) i otrzymał znak jakości "Brązową Tarczę". Jeśli chodzi o nasz region w zestawieniu wojewódzkim, to na najlepszym, 11 uplasowało się IV Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. Ks. Stanisława Konarskiego w Bolesławcu (161 miejsce w Polsce) kolejne miejsce (18) również należy do tego miasta - I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu (266 miejsce w Polsce). I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze, 342 miejsce w Polsce i 23 miejsce w województwie, dalej na 24 - Publiczne Katolickie Liceum Akademickie u św. Pankracego w Jeleniej Górze (370 miejsce w Polsce), 30 miejsce należy do II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze (479 miejsce w Polsce). Najlepsze w powiecie zgorzeleckim jest Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu, 34 miejsce w województwie i 531 miejsce w Polsce, na 55 pozycji LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Bogatyni (879 miejsce w Polsce), dalej na 56 - LO Cogito z Oddz. Dwujęzycznym w Zgorzelcu (885 miejsce w Polsce).
Głównymi adresatami Rankingu są ósmoklasiści i rodzice uczniów, którzy muszą podjąć decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking Perspektyw stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Informacje o szkołach pogrupowane są w pięć rankingów, w tym dwa główne: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2025 i Ranking Techników 2025 oraz trzy rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2025, Ranking Maturalny Techników 2025 oraz Ranking Szkół Olimpijskich 2025.
- Szukając przepisu na dobrą szkołę musimy uwzględniać zróżnicowane potrzeby edukacyjne uczniów, rodziców i całego społeczeństwa - podkreśla prof. Ryszard Koziołek, przewodniczący Kapituły Rankingu, rektor Uniwersytetu Śląskiego. - Układają się one w swego rodzaju preambułę do przyszłej polityki pedagogicznej państwa. Otóż dobra szkoła to ta, która zapewnia młodemu człowiekowi najlepsze warunki do indywidualnego rozwoju i osobistego szczęścia, a nam wszystkim przynosi pożytek społeczny, jaki płynie z edukacji człowieka i obywatela.
- Od 27 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć - mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych i kierownik Rankingu Liceów i Techników. - I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, które publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych "prymusów" i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się "nowi". To dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować.
Ranking Liceów i Techników Perspektywy jest oparty wyłącznie na obiektywnych i mierzalnych danych pochodzących ze źródeł zewnętrznych (baza SIO, dane dotyczące wyników egzaminu maturalnego z OKE i egzaminu zawodowego z CKE, dane z komitetów głównych olimpiad rankingowych).
Kryteria Rankingu Liceów 2025 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Kryteria Rankingu Techników 2025 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
Przygotowano również podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich. Wszystkie rankingi obejmują łącznie ponad 1500 najlepszych liceów i techników w Polsce.
Na podstawie: perspektywy.pl