Toporów, powiat zgorzelecki - W minioną sobotę, 12 kwietnia, Toporów stał się miejscem uroczystych obchodów 80. rocznicy Forsowania Nysy Łużyckiej. Wydarzenie to połączone było z XV Rowerowym Rajdem Pamięci Toporów 1945-2025.
Pod pomnikiem w Toporowie zgromadzili się przedstawiciele lokalnych władz, służb mundurowych, stowarzyszeń, szkół oraz liczni mieszkańcy powiatu zgorzeleckiego, aby wspólnie uczcić pamięć żołnierzy II Armii Wojska Polskiego. Uroczystość rozpoczęła się od uroczystego wprowadzenia pocztów sztandarowych i odśpiewania hymnu państwowego.
Po okolicznościowych przemówieniach, w których przypomniano o historycznym znaczeniu Forsowania Nysy Łużyckiej, delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze pod pomnikiem. Wśród składających hołd byli m.in. Etatowy Członek Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego Ireneusz Owsik, Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Mariusz Wieczorek, Burmistrz Miasta i Gminy Pieńsk Janusz Pawul oraz Wójt Gminy Sulików Jan Majowski.
Forsowanie Nysy Łużyckiej, które miało miejsce w Zgorzelcu w dniach 11-14 kwietnia 1945 roku, było jednym z kluczowych momentów końcowej fazy II wojny światowej. Oddziały II Armii Wojska Polskiego, pod dowództwem generała Karola Świerczewskiego, odegrały istotną rolę w zabezpieczeniu lewego skrzydła wojsk radzieckich i umożliwieniu dalszej ofensywy w kierunku Drezna.
Bitwa o Nysę Łużycką charakteryzowała się zaciętym oporem niemieckiej artylerii oraz licznymi przeszkodami terenowymi. Mimo trudnych warunków, polskim żołnierzom udało się przełamać niemieckie linie obrony, zdobyć przyczółek na lewym brzegu rzeki i utrzymać go do czasu nadejścia wsparcia wojsk radzieckich.
Uroczystości w Toporowie były nie tylko okazją do oddania hołdu poległym bohaterom, ale także ważnym przypomnieniem o trudnej historii regionu i ofierze, jaką ponieśli polscy żołnierze w walce o wolność.
Fot. Janusz Wilk/ Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu