Straż Miejska w Bogatyni przedstawiła sprawozdanie ze swojej działalności za rok 2024, które zostało przesłane Przewodniczącej Rady Miasta i Gminy w Bogatyni. Dokument szczegółowo opisuje funkcjonowanie jednostki, przeprowadzone interwencje oraz współpracę z innymi instytucjami.

Straż Miejska w trakcie interwencji, fot. archiwum bogatynia.info.pl

Stan Kadrowy i Organizacja Pracy

W minionym roku Straży Miejskiej udało się skompletować pełen stan etatowy. Jak czytamy w sprawozdaniu, "pomimo aktualnej sytuacji na rynku pracy udało się uzupełnić stan etatowy jednostki do 100 procent". Obecnie jednostka zatrudnia 19 strażników oraz 2 pracowników cywilnych.

Praca strażników odbywa się w systemie dwuzmianowym przez siedem dni w tygodniu. Codziennie do służby kierowane są dwa patrole – jeden działający na terenie miasta, a drugi na obszarach wiejskich gminy. Należy jednak zaznaczyć, że ze względu na "dużą ilość prowadzonych postępowań RSOW oraz windykacyjnych", dwóch strażników zostało na stałe oddelegowanych do pracy administracyjnej. Dodatkowo, trzech funkcjonariuszy pracuje na stanowisku kierowania, zajmując się m.in. obsługą monitoringu miejskiego.

Działania Interwencyjne i Prewencyjne

W 2024 roku Straż Miejska przeprowadziła łącznie 3516 interwencji. Znaczącą część działań stanowiły czynności związane z egzekwowaniem przepisów Prawa Ruchu Drogowego – podjęto ich 3172. Funkcjonariusze interweniowali również w sprawach zakłócania porządku publicznego, w tym 519 razy w związku ze spożywaniem alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Współpraca i Kontrola Zewnętrzna

Straż Miejska aktywnie współpracowała z Urzędem Miasta i Gminy, Bogatyńskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Wsparcia Rodziny (BOPSIWR), spółkami gminnymi oraz Miejskim Zakładem Gospodarki Komunalnej (MZGK). Funkcjonariusze uczestniczyli w wizjach lokalnych i asystowali pracownikom tych instytucji. W ramach współpracy z urzędem doręczono 169 wezwań.

W dniach 23-25 października 2024 roku jednostka przeszła kontrolę przeprowadzoną przez Wydział Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz przedstawiciela wojewody dolnośląskiego. Kontrola objęła 23 obszary działalności. Stwierdzono dwa uchybienia dotyczące braku formalnego rejestru środków przymusu bezpośredniego (kajdanek i pałek) oraz nieczytelnych podpisów i braku podstawy prawnej na niektórych drukach mandatowych. Jak podkreślono w sprawozdaniu, "Po zapoznaniu się z wynikami kontroli w trybie natychmiastowym wyeliminowano w/w uchybienia".

Dzięki środkom finansowym pozyskanym przy współpracy z Burmistrzem Miasta i Gminy Bogatynia oraz Radą Miejską, w pomieszczeniach służbowych Straży Miejskiej zainstalowano system klimatyzacji.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.