Wczoraj, 23 kwietnia 2025 roku, w Sejmie odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki i Rozwoju, poświęcone kluczowym aspektom transformacji społecznej i energetycznej Regionu Worka Turoszowskiego. Spotkanie, zainicjowane na wniosek wiceprzewodniczącego posła Arkadiusza Sikory oraz sugestii władz Powiatu Zgorzeleckiego, zgromadziło szerokie grono przedstawicieli różnych środowisk, co podkreśla doniosłość omawianych kwestii i potrzebę współpracy.
W posiedzeniu uczestniczyli reprezentanci ministerstw, samorządów lokalnych oraz strony społecznej. Wśród obecnych znaleźli się m.in. Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Wicestarosta Mirosław Fiedorowicz, Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz, Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, a także Zastępca Wójta Gminy Zgorzelec Paweł Tomczyk. Stronę energetyczną reprezentowali Prezes PGE GiEK S.A. Jacek Kaczorowski oraz Wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych Jan Michalski. Nie zabrakło również przedstawicieli strony społecznej i związków zawodowych.
Podczas dyskusji szczegółowo omówiono wyzwania stojące przed regionem w kontekście transformacji energetycznej. Podkreślono, że proces ten jest nie tylko nieunikniony ze względu na zmiany klimatyczne, ale stanowi także realną szansę na budowanie zrównoważonego rozwoju gospodarczego Worka Turoszowskiego. Uczestnicy byli zgodni co do tego, że skuteczna transformacja wymaga skoordynowanych działań wielu instytucji i organizacji, a kluczowe jest aktywne włączenie w ten proces społeczności lokalnych.
W odpowiedzi na przedstawione potrzeby i wyzwania oraz wychodząc naprzeciw propozycji złożonej przez Starostę Zgorzeleckiego Artura Bielińskiego, Komisja Gospodarki i Rozwoju podjęła ważną decyzję. Postanowiono skierować do Prezesa Rady Ministrów wniosek o powołanie zespołu międzyresortowego, dedykowanego sprawom Regionu Worka Turoszowskiego.
Szczególne znaczenie podczas posiedzenia miały wystąpienia przedstawicieli samorządów oraz strony społecznej. To właśnie oni, najlepiej znając lokalną specyfikę i potrzeby mieszkańców, wnieśli do dyskusji cenne perspektywy, które pozwoliły Komisji na głębsze zrozumienie sytuacji regionu.
Współpraca różnych środowisk oraz zaangażowanie lokalnych liderów dają nadzieję, że Region Worka Turoszowskiego pomyślnie przejdzie przez proces transformacji. Jest to nie tylko wyzwanie, ale przede wszystkim szansa na dynamiczny rozwój i realne kształtowanie przyszłości dla kolejnych pokoleń mieszkańców.
Fot. SP w Zgorzelcu/ na podstawie SP w Zgorzelcu