fot. UMiG BogatyniaOrtograficzna podróż z Julianem Tuwimem - to tytuł V Bogatyńskiego Dyktanda dla Dorosłych, z którym zmierzyli się uczestnicy konkursu ortograficznego w dniu 23 listopada w Bogatyńskim Ośrodku Kultury

Zabawa z językiem polskim to cel, jaki przyświecał organizatorom konkursu. Wiele emocji wzbudzały wyrazy będące nazwami ptaków: ostrygojady i szczudłaki, wydrzyki i nurniki, pokrzewka i trzmielojad, biało-czarno-popielata białorzytka, dzierzba rudogłowa i burzyk żółtodzioby. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu był Klub Nauczycielski w Bogatyni we współpracy z Bogatyńskim Ośrodkiem Kultury. Tekst dyktanda przygotowała Wanda Trojanowska.

Nad poprawnym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Grażyna Szarawara, Ewa Tęcza, Jadwiga Wagner, Marta Brożyna, Dorota Stachyra, Sylwia Sułkowska, Monika Kuczaj, Małgorzata Hacia, Anna Brożek, Grażyna Kołodziejczuk, Magdalena Wyszyńska i Elżbieta Brożek - przewodnicząca komisji.

W konkursie wzięło udział 57 osób.

Mistrzem Ortografii 2013 został i Złoty Kałamarz otrzymał Remigiusz Miaskiewicz, I Wicemistrzem została i Srebrny Kałamarz otrzymała Agata Biernacka, II Wicemistrzem został i Brązowy Kałamarz otrzymał Krzysztof Bieńkowski.

Ponadto komisja konkursowa wyróżniła 7 osób. W gronie wyróżnionych: Iwona Gorczyńska, Marta Wyszyńska, Dorota Bojakowska, Konstanty Ślązak, Jerzy Stachyra, Ewa Tomala, Jadwiga Bystrykowska.

Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali słowniki frazeologiczne języka polskiego. Również wśród pozostałych uczestników zostały rozlosowane nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy.

Sponsorzy nagród: Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia, Stowarzyszenie Silne Kobiety Bogatyni, Bank Zachodni WBK oddział w Bogatyni, Związek Zawodowy „Kadra” przy KWB Turów, Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego Elektrowni Turów, pani Halina Sadulska , EkoPower Piotr Onak i Klub Nauczycielski.

Imprezę uświetniły występy zespołów: Jamajka - pod kierunkiem p. Bożeny Mazowieckiej z Domu Kultury w Zatoniu, Niepubliczna Szkoła Muzyczna w Bogatyni, Wanda Częścik (akordeon) - z Klubu Nauczycielskiego, Bogatynianki - zespół wokalny z Domu Dziennego Pobytu dla Osób Niepełnosprawnych i Seniorów, pod kierunkiem pani Janiny Błońskiej.

Na zakończenie prezes klubu Wanda Trojanowska podziękowała: Burmistrzowi Miasta i Gminy Bogatynia, Bogatyńskiemu Ośrodkowi Kultury, Bibliotece Publicznej, komisji konkursowej, sponsorom, zespołom muzycznym, paniom z klubu IZIS za pomoc w organizacji imprezy oraz odważnym i ambitnym uczestnikom konkursu ortograficznego.

Do zobaczenia za rok.

---------------------------------------------------------------------

Tekst dyktanda:

Ortograficzna podróż z Julianem Tuwimem

Tuwimowską lokomotywą wybrali się na bogatyńskie dyktando bohaterowie jego wierszy. W pociągu było mnóstwo podróżnych. W pierwszym przedziale siedział sympatyczny grubasek. Niepodobna było siedzieć o pustym brzuchu, wyjął przeto z sakwy gomółkę żółtego sera, gorzałkę bezalkoholową i kawał udźca jagnięcego. Po spożyciu licznych kalorii zapadł w drzemkę i marzył o sukcesie ortograficznym. W drugim przedziale siedział  Tralisław Tralaliński ze swoją rodziną. Chórem powtarzali tekst: „W gąszczu szczawiu we Wrzeszczu klaszczą kleszcze na deszczu, szepcze szczygieł w szczelinie, szczeka szczeniak w Szczuczynie, piszczy pszczoła pod Pszczyną, świszcze  świerszcz pod leszczyną”. W sąsiednim przedziale zadomowiły się ptaszki, ortograficzne cudaki. Toczyły między sobą spór zajadły: ostrygojady i szczudłaki, gęsiówki i kulony,  wydrzyki i nurniki, pokrzewka i trzmielojad oraz biało-czarno-popielata białorzytka. Dołączyła do nich: makolągwa, dzierzba rudogłowa , pośmieciuszka i burzyk żółtodzioby. Spór dotyczył pisowni tytułu wiersza Juliana Tuwima ”Słówka i słufka”. W kolejnym przedziale śpiewały dwa Michały. A tekst piosenki brzmiał: „Warzy żaba smar, smar jest w garze, gar na żarze, wrze na żarze smar.”Na dodatek powstał harmider wielki, bo pan Hilary zgubił okulary .Biegał po wszystkich przedziałach, krzyczał, wrzeszczał, aż do akcji wkroczył rycerz Krzykalski. Ten to tchórz niesamowity uspokoił wszystkich histerycznym śmiechem.W końcu ruszyła ze stacji lokomotywa. A dyktando na szóstkę, na pewno,  napisze Zosia Samosia.

---------------------------------------------------------------------

Informacja o konkursie ładnego pisania

Do konkursu zgłoszono 24 prace. Mistrzem Bogatyńskiego Konkursu Ładnego Pisania została pani Teresa Pilipionek. Wyróżnienie otrzymały panie: Małgorzata Przezak-Goćko i Lidia Grabowska. Mistrzyni otrzymała puchar, a pozostałe uczestniczki pióra firmy Parker ufundowane przez sponsorów. Wystawa prac konkursowych znajduje się w Bibliotece Publicznej w Bogatyni.

Źródło: UMiG Bogatynia

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.