Wiatrak energetyczny stojący w Czechach przy granicy gminy Bogatynia, fot. bogatynia.info.plNiektórzy mieszkańcy Jasnej Góry nie chcą wiatraków na terenie swojej wsi. Wysłali do samorzadowców protest w tej sprawie

Przypomnijmy, że w dniu 5 marca 2013r. Burmistrz MiG Bogatynia po przeprowadzeniu procedury oceny oddziaływania planowanej inwestycji na środowisko (procedura trwała od IV 2009 roku) wydał odmowną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Podstawą wydania negatywnej dla inwestora decyzji było stwierdzenie braku zgodności planowanej budowy elektrowni wiatrowych z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który nie przewiduje możliwości realizacji tego typu inwestycji w obszarze Jasnej Góry. Pisaliśmy na ten temat w artykule Jasna Góra obroniła się przed wiatrakami.

Inwestor odwołał się jednak od wydanej przez Burmistrza decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze, które stwierdziło pewne błędy formalne w wydanej decyzji i ją uchyliło. Powoduje to konieczność wznowienia postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej w celu powtórzenia niektórych czynności w procedurze i poprawieniu stwierdzonych uchybień (vide Wraca sprawa jasnogórskich wiatraków).  

Wznowienie procedury, która zgodnie z ustawą musi być prowadzona z udziałem społeczeństwa, spowodowało kolejne protesty mieszkańców Jasnej Góry. Poniżej zamieszczamy treść pisma, które pod koniec sierpnia wpłynęło do Burmistrza MiG Bogatyni.

"Do Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia oraz Rady Miejskiej

dotyczy: podjęcia przez Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia pn.„Budowa farmy wiatrowej o mocy 15 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną składająca się z pięciu sztuk elektrowni wiatrowych o mocy 3 MW każda w obrębie Jasnej Góry, gmina Bogatynia, powiat Zgorzelec”

Szanowni Państwo.

My niżej podpisani mieszkańcy Jasnej Góry, zwracamy się z wnioskiem o odrzucenie planowanej w naszej miejscowości inwestycji tj. Budowa farmy wiatrowej o mocy 15 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną składająca się z pięciu sztuk elektrowni wiatrowych o mocy 3 MW każda w obrębie Jasnej Góry, gmina Bogatynia, powiat Zgorzelec”

Chcielibyśmy podkreślić, iż nie jesteśmy przeciwnikami siłowni wiatrowych w sytuacji kiedy są one zlokalizowane w bezpiecznych odległościach od siedlisk ludzkich i w takich miejscach, w których nie degradują środowiska naturalnego i krajobrazu a to będzie miało miejsce, kiedy na tak niewielkim obszarze jaki zajmuje Jasna Góra powstaną tak ogromne budowle jak 3 MW elektrownie wiatrowe w ilości 5 sztuk.

Nie zaprzeczą Państwo faktom, iż tereny Jasnej Góry są miejscem wypoczynku i rekreacji wielu mieszkańców Naszej gminy, ponieważ przepiękne widoki, bujna przyroda i cisza przyciągają ludzi by aktywnie wypoczywać i spacerować. Oczywistym jest fakt, że jeżeli dojdzie do budowy wiatraków, krajobraz zmieni się diametralnie, ciężki sprzęt i tony stali oraz betonu nieodwracalnie przeobrażą tą piękną ziemię, ptactwo oraz zwierzęta leśne, wyprowadzą się a odgłosy natury zastąpi równomierny, pulsacyjny dźwięk wiatraków, które według silnego nacisku lobby wiatrakowego jest całkowicie bezpieczny dla człowieka i jego otoczenia. Badania naukowe jednak mówią co innego. Weźmy chociażby opinię Ministerstwa Zdrowia z 27 lutego ubiegłego roku (źródło) które zaleca, by elektrownie wiatrowe były zlokalizowane w nie mniejszej odległości niż 2-4km od siedlisk ludzkich. W krajach takich jak USA, Holandia, Dania, Wielka Brytania, Szwecja od wielu już lat prowadzone są badania dotyczące szkodliwego wpływu na organizm człowieka siłowni wiatrowych, a w szczególności farm wiatrowych, czyli zespołów wielu wiatraków położonych blisko siebie. U osób mieszkających w pobliżu wiatraków stwierdzono dotychczas: zaburzenia snu, bóle głowy, szum i dzwonienie w uszach, ciśnienie ucha (uczucie zatkania), zawroty głowy, nudności, nieostre widzenie, tachykardia, drażliwość, problemy z pamięcią i koncentracją, stany lękowe i depresje. Choć wymienione wyżej jednostki chorobowe i ich nasilenie, są z pewnością uzależnione od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka, to jednak istnieje jeszcze szereg innych czynników, które niezaprzeczalnie pogarszają jakość życia ludzi mieszkających w pobliżu siłowni wiatrowych:

- pole elektromagnetyczne generowane przez sieci energetyczne zabudowane wokół siłowni,

- migotanie- w słoneczne dni, światło padające przez poruszające się łopaty turbin, powoduje   efekt stroboskopowy,

- zacienienie,

- ogromny wpływ na pogorszenie walorów krajobrazowych i przyrodniczych oraz przyczynia się do wyprowadzenia okolicznego ptactwa i zwierząt,

- obniżenie wartości nieruchomości położonych w pobliżu farm wiatrowych.

Żywimy nadzieję, iż decyzja Pana Burmistrza oraz Rady Miejskiej, będzie uwzględniała wszelkie te aspekty społeczne, które zostały powyżej wymienione. Widzimy również możliwe rozwiązanie tej sprawy, mianowicie uwzględnienie w planach zagospodarowania przestrzennego terenów, na których mogłyby powstać farmy wiatrowe, ustalając jednocześnie minimalną odległość turbin od siedzib ludzkich- naszych domostw na bezpieczne dla naszego zdrowia tj. według opinii Ministerstwa Zdrowia od 2-4 km. Prosimy zatem, abyście Państwo za pomocą odpowiednich ustaw i przepisów chronili nasze rodziny oraz miejsce w którym żyjemy.

Z poważaniem

Mieszkańcy Jasnej Góry"

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.