Do mostu zbudowane zostaną również drogi dojazdowe po obu stronach granicy, fot. UMWDNowy most na Nysie Łużyckiej łączący niemieckie Zittau i polską Sieniawkę będzie miał ponad 180 metrów, koszt budowy przekroczy 23 mln zł. Wczoraj marszałek Jurkowlaniec wziął udział w uroczystym wmurowaniu aktu erekcyjnego pod budowę tej inwestycji

Przeprawa przez Nysę, która połączy Polskę i Republikę Federalną Niemiec zostanie ukończona w 2013 roku. Most między miejscowościami Zittau i Sieniawka powstanie dzięki współdziałaniu Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei i Krajowego Urzędu Budowy Dróg i Transportu w Bautzen. Nowe połączenie drogowe, wraz z mostem granicznym na Nysie Łużyckiej, usprawni ruch międzynarodowy oraz rozwój gospodarczy i turystyczny w Euroregionie Nysa.  Do mostu zbudowane zostaną również drogi dojazdowe po obu stronach granicy.

Inwestycja jest podzielona została na III etapy:
•  Etap I – zakończony - obejmował budowę drogi o długości  3,2 km wraz z rondem i trzema mostami na potoku Biedrzychówka.
• Etap II – planowane zakończenie prac 30.08 br.- obejmuje budowę drogi o długości 436 m i budowę wiaduktu w miejscowości Kopaczów.
•  Etap III – planowane zakończenie prac 31.05.2013r. - obejmuje budowę i utrzymanie mostu granicznego na rzece Nysa Łużycka.

Inicjatywa rozpoczęcia budowy połączenia drogowego w Euroregionie Nysa powstała w momencie podpisania we Frankfurcie nad Odrą w dniu 21 listopada 2000 r.  umowy między Polską i Niemcami o budowie i utrzymaniu mostów położonych na granicy obu państw. Cztery lata później, w kwietniu 2004 roku Polska, Niemcy i Czechy podpisały  porozumienie dotyczące budowy połączenia drogowego między miastami Bogatynia, Hradek nad Nisou i Zittau. Właściwą umowę o budowie mostu pomiędzy Województwem Dolnośląskim, a Wolnym Krajem Związkowym Saksonia podpisano niemal dokładnie rok temu - 19.07.2011 r.

Źródło, foto: UMWD

Na ten temat pisaliśmy:

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.