Lubiana przez dzieciaki górka między domami ulic Kusocińskiego, Chopina i Energetyków, zwana jest popularnie 'pomnikiem', fot. bogatynia.info.plW Bogatyni wciąż istnieją niemieckie pomniki wojenne. Niektóre z nich mają ponad 90 lat. TMZB przypomina, gdzie się znajdują.

Lubiana przez dzieciaki górka między domami ulic Kusocińskiego, Chopina i Energetyków, zwana jest popularnie 'pomnikiem', fot. bogatynia.info.pl

Towarzystwo Miłośników Ziemi Bogatyńskiej wydało internetową publikację Pomnik wojenny w Markocicach. Czytamy historię zapisaną w kamieniu napisaną przez Marzenę Szkudlarek. Autorka skupiła się na zapomnianym pomniku znajdującym się w Markocicach, ale nie tylko. Opisuje również lokalizację innych siedmiu pomników usytuowanych w całej gminie. Wszystkie poświęcone niemieckim ofiarom I Wojny Światowej, których na naszym terenie było około 250. W większości zginęli z dala od swoich domów rodzinnych.

Do dziś w języku potocznym bogatynian funkcjonuje nazwa związana z niemieckimi budowlami ku pamięci poległych. Jak możemy przeczytać w serwisie bogatynia.it (vide Wzgórza i pagórki) lubiana przez dzieciaki górka między domami ulic Kusocińskiego, Chopina i Energetyków, zwana jest popularnie "pomnikiem", bowiem w 1921 r. wystawiono na nim pomnik ku czci ofiar Wielkiej Wojny. Na jej frontach zginęło ponad 250. mieszkańców i choć Reichenau nie ucierpiało bezpośrednio wskutek działań wojennych to I wojna światowa wywarła znaczne piętno. Okazały, obsadzony topolami pomnik, był miejscem składania kwiatów i do końca II wojny św. odbywały się przy nim uroczystości weteranów. Polscy gospodarze obelisk zniszczyli, a sam pagórek nieudolnie starano się zmienić na tor saneczkowy. Jak wyglądał owy pomnik uwieczniła Polska Agencja Prasowa, która była w Bogatyni w 1946 roku. Zdjęcie można zobaczyć pod linkiem w serwisie PAP.

Oprócz ulicy Chopina kriegsdenkmal (niem. pomnik wojenny) stał (choć zniszczony stoi nadal) w Markocicach na tzw. wgórzu "Wachtberg" (o czym donosi wspomniana na wstępie publikacja) oraz w siedmiu innych lokalizacjach w całej gminie: w Krzewinie przy kościele Św. Jana Chrzciciela, w Jasnej Górze na końcu wsi w drodze na Guślarz, w Zatoniu poniżej kościoła Św. Magdaleny, w Kopaczowie przy kościele Św. Józefa, W Działoszynie na terenie cmentarza, w Sieniawce przy kościele Niepokalanego Poczęcia NMP i Kopaczowie na terenie cmentarza za kościołem Św. Józefa.

Ich historię, opisy i fotografie możemy znaleźć w publikacji Pomnik wojenny w Markocicach. Czytamy historię zapisaną w kamieniu.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.