Polkowice, Szczytna i Lubawka zwyciężyły w tegorocznej edycji ‘Złotej Jedynki’. W konkursie zorganizowanym po raz trzeci przez Gazetę Wyborczą i Stowarzyszenie na rzecz Promocji Dolnego Śląska nagrodzono te gminy, które najlepiej się rozwijają, promują ekologiczne rozwiązania i są najbardziej innowacyjne. Ich przedstawiciele statuetki odebrali, jak co roku, podczas Dolnośląskiego Forum Samorządu Terytorialnego w Kudowie Zdroju.
Najwyżej rozwiniętym gospodarczo rejonem w naszym województwie okazały się Polkowice. I to do nich trafiła statuetka Gminy 2010 Roku. Tuż za nimi znalazły się Bogatynia i Rudna, które otrzymały specjalne wyróżnienia.
Drugą statuetkę, przeznaczoną dla najbardziej ekologicznej gminy 2010 roku, odebrało Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej ‘Sanikom’ w Lubawce. Z jego usług zbierania i sortowania odpadów korzysta 17 gmin z terenu 4 powiatów. O przyznaniu firmie ‘Złotej Jedynki’ zadecydował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Na wyróżnienie w tej kategorii zasłużył Zakład Gospodarowania Odpadami w Gaci (gm. Oława). Doceniona została również gmina Kudowa-Zdrój za wprowadzony system segregacji odpadów dla mieszkańców.
Natomiast nagrodą dla wyjątkowo pomysłowego i kreatywnego samorządu - statuetką Odkrycia Roku 2010 - może pochwalić się gmina Szczytna. Marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec wręczył jej ‘Złotą Jedynkę’ za stworzenie Centrum Sportu, Aktywnego Wypoczynku i Rehabilitacji Ruchowej. To obiekt integracyjny, dla osób niepełnosprawnych i dla wszystkich, którzy chcą uprawiać sport. Został tam zbudowany skatepark z torem przeszkód dla wózków inwalidzkich. Obok niego mieści się plac zabaw oraz kompleks boisk wraz z halą sportową w pełni dostępną dla wózkowiczów. W kategorii Odkrycie Roku 2010 przyznano też dwa wyróżnienia: dla Bolesławca za ośrodek kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki oraz dla gminy Niemcza, która pochwaliła się programem edukacyjnym wprowadzonym przez dyrektorkę szkoły podstawowej w Przerzeczynie Zdroju. Dzięki umiejętnie napisanemu projektowi szkole udało się uzyskać 700 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na zakup nowoczesnego sprzętu i organizację zajęć pozalekcyjnych.
Źródło: UMWD