Do przygotowywanych do eksponowania zabytków sztuki cmentarnej przy Kościele Łaski w Jeleniej Górze będą dołączone także zachowane płyty epitafijne z nieistniejącego dziś kościoła w Biedrzychowicach (gmina Bogatynia)
Poprawa warunków atmosferycznych sprawia, że najpewniej niebawem uda się przystąpić do konkretnych prac przy odnawianiu kaplic grobowych – czytamy w komunikacie urzędu miasta w Jeleniej Górze. Stoi tam 19 kaplic barokowych i ten zespół jest – mimo zniszczeń – jednym z najcenniejszych tego typu zabytków na Dolnym Śląsku. Zapowiedziana jeszcze przez poprzednią ekipę samorządową rewitalizacja niosła także ze sobą plany umiejscowienia przy Kościele Łaski tzw. lapidarium, czyli ekspozycji innych zabytków sztuki tzw. sepulkralnej, i z Jeleniej Góry, i spoza granic miasta.
W niedługim czasie zostaną tam eksponowane m.in. nagrobki z niezachowanego cmentarza przy nieistniejącym już kościele Św. Ducha w Jeleniej Górze (z grubsza znajdował się na terenie parku przy ul. Wolności, gdzie dziś stoi kamień pamiątkowy L. Zamenhofa. Kościół ten powstał w 1449 r. jako cmentarny, zniszczony w okresie wojen 30-letnich, zamknięty na skutek fatalnego stanu w 1871 r., rozebrany w 1907 r.).
Wówczas na terenie cmentarza powstał park miejski, a z niego zachowało się do dziś 8 płyt nagrobnych. Ostatni, istniejący nagrobek rodziny Pohl, stojący we wnętrze b. muru cmentarnego (zbieg ulic Wolności i Korczaka), zdemontowano w latach 1994-5 i w elementach złożono w jednej z kaplic cmentarza przy Kościele Łaski. Do przygotowywanych do eksponowania zabytków sztuki cmentarnej będą dołączone także zachowane płyty epitafijne z nieistniejącego dziś kościoła w Biedrzychowicach (gmina Bogatynia).
Projekt pod nazwą „Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego”. jest dofinansowany środkami Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013 Oś priorytetowa 2; Transgraniczna integracja społeczna Dziedzina wsparcia 2; Kultura i sztuka Działanie 3 ; Wspieranie Transgranicznej dostępności do dziedzictwa kulturowego. Jego wartość to ponad cztery miliony złotych.
Na podstawie: jelonka.com