Sierpniowa powódź i jej skutki oraz ewentualne uszczelnienie procedur na przyszłość - to tylko niektóre tematy poruszone na posiedzenie PZZK
Samorządowcy, szefowie służb mundurowych, sanitarnych, weterynaryjnych, nadzoru budowlanego, konsultant Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, rozmawiali w starostwie o bieżących sprawach dotyczących bezpieczeństwa na terenie powiatu. Poruszono m.in. temat styczniowych zdarzeń odnotowanych przez policję, straż graniczną i straż pożarną oraz przeprowadzone przez nich akcje.
Rozmawiano o konieczności uzupełnienie miejskich i gminnych magazynów przeciwpowodziowych, wymogach przedłożenia do akceptacji staroście planów ochrony ppow i ich aktualizacji oraz o zasadach udzielania pomocy (użyczania sprzętu) będącego w posiadaniu powiatu i PSP. Potrzeba wypracowania procedur na wypadek powodzi (umowy na pobieranie piasku, jego transport itp.), konieczność potwierdzenia otrzymania komunikatów i ostrzeżeń oraz ich ewidencjonowanie to sprawy, na które szczególną uwagę samorządowców zwrócił pełnomocnik starosty ds. zarządzania kryzysowego.
Wiele czasu poświęcono tematowi regulacji koryt rzek płynących przez powiat, ich przepływom i naprawie linii brzegowej oraz remontom i ewentualnemu demontażowi mostów granicznym. Sanepid przedłożył informację nt. sytuacji epidemiologicznej w powiecie (m.in. brak zachorowań na świńską i ptasią grypę), Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zreferował wpływ warunków atmosferycznych na stan techniczny budynków zniszczonych przez powódź ("pracują”) oraz wpływające wnioski o ich rozbiórkę.
Posiedzenia PZZK decyzją starosty będą się odbywać co miesiąc, kolejne jest przewidywane na początku marca.
Na podstawie: SP w Zgorzelcu