fot. archiwum bogatynia.info.plNiedawna wypowiedź specjalisty terapii uzależnienia od narkotyków zwróciła uwagę na problem spożywania narkotyków przez pracowników spółek komunalnych

Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy i Miasta Bogatynia – 2014 r. został przyjęty przez radnych podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. W raporcie zawarto diagnozę problemów w zakresie narkomanii na terenie gminy Bogatynia. Wynika z niej, że problem narkomanii to problem społeczny dotykający wszystkich środowisk. Dokument diagnozuje, że w ostatnich latach wzrosło wśród młodych ludzi zainteresowanie wszelkimi środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi i innymi środkami ogólnie nazywanymi narkotykami. Zapotrzebowanie na narkotyki widoczne jest w obserwowanym wzroście ich występowania i dostępności. Informacje te potwierdzają badania ankietowe prowadzone w szkołach, dane z policji, informacje prasowe i z ośrodków zajmujących się leczeniem i profilaktyką osób uzależnionych. Z informacji tych wynika, że utrzymuje się dosyć wysoki odsetek osób sięgających po substancje psychoaktywne. Stosunkowo łatwa dostępność i obniżające się (szczególnie tzw. "miękkich narkotyków) ceny spowodowały, że skala zagrożenia jest wciąż wysoka.

Według danych zawartych w dokumencie - 5% szóstoklasistów, 18% uczniów III klas gimnazjów oraz 44% uczniów II klas szkół ponadgimnazjalnych miało kontakt ze środkami odurzającymi. 3% szóstoklasistów, 4% gimnazjalistów i 10% uczniów szkół ponadgimnazjalnych miało kontakt w okresie 30 dni prze badaniem. Najczęściej zażywanym środkiem odurzającym jest marihuana. 4% szóstoklasistów, co ósmy gimnazjalista i 12% uczniów szkół ponadgimnazjalnych spotkało w szkole osobę rozprowadzającą narkotyki (poza szkołą odpowiednio 22%, 45% i 49%). 88% dorosłych mieszkańców gminy uważa, że w ich okolicy łatwy jest dostęp do narkotyków. Najczęściej zażywanym środkiem wśród dorosłych mieszkańców gminy jest pico (metamfetamina).

Podobną kompleksową diagnozę problemów narkomańskich przeprowadzono w naszej gminie także m.in. latach 2001 i 2010. Wyniki jasno dowodzą, że problem narasta.

Kontakt ze środkami odurzającymi:

 

2001 r.

2010 r.

2013 r.

uczniowie VI kl. szkoły podstawowej

14%

16%

5%

uczniowie III kl. gimnazjum

-

32%

18%

uczniowie II kl. szkoły ponadgimnazjalnej

42%

43%

41%

ORPUiPR opracował program, którego celem jest m.in. zmniejszenie ilości osób zażywających środki odurzające, zmniejszenie nowych przypadków uzależnień, zmniejszenie strat zdrowotnych i innych szkód społecznych spowodowanych zażywaniem narkotyków oraz naruszeń prawa związanych z nieprzestrzeganiem ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ośrodek będzie również promował zdrowy, wolny od środków uzależniających, styl życia dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz tworzył bazy materialnej, organizacyjnej i merytorycznej dla realizacji programu.

W tekście wykorzystano dane i opisy z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy i Miasta Bogatynia – 2014 r.

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.