22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. I nie ma w tym nic dziwnego, jak na tę porę roku przystało, że za oknami temperatura spadła poniżej zera. Zgorzeleccy policjanci, w tym okresie intensywnie realizują zadania związane z niesieniem pomocy osobom bezdomnym. Codziennie sprawdzają opuszczone miejsca, pustostany i pomieszczenia gospodarcze pod kątem bezpieczeństwa osób bezdomnych. Nie pozwólmy wspólnie, aby stała im się krzywda!

fot. KPP w Zgorzelcu

Zima to ciężki okres dla osób bezdomnych, samotnych i bezradnych. Osoby takie często szukają schronienia w opuszczonych mieszkaniach, budynkach, piwnicach, na ogródkach działkowych, nierzadko pijąc tam alkohol. Niestety te miejsca pozbawione są ogrzewania i okien, bardzo często zagrożone katastrofą budowlaną. Przebywanie w takich budynkach grozi śmiercią.

Co roku zgorzeleccy policjanci podejmują działania prewencyjne pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa osobom bezdomnym, samotnym czy bezradnym. Z uwagi na ryzyko wychłodzenia czy zamarznięcia to właśnie zima jest porą roku, podczas której osoby te narażone są na szczególne niebezpieczeństwo. Rocznie w kraju kilkudziesięciu bezdomnych ginie z wychłodzenia. Policja współpracuje z wieloma podmiotami, aby takich nieszczęść skutecznie unikać. Samorządy, Straże Miejskie, Straż Ochrony Kolei, Ośrodki Pomocy Społecznej, instytucje pomocowe to tylko niektórzy partnerzy Policji w zapewnianiu bezpieczeństwa osobom pozbawionym lokali mieszkalnych.

Rola Policji w tej materii jest bardzo duża. Odpowiednie rozpoznanie i zidentyfikowanie osób narażonych na wychłodzenie, monitorowanie tych zagrożeń, tworzenie map grupowania się i przebywania osób bezdomnych, prewencyjne kontrole dworców, klatek schodowych, kanałów ciepłowniczych, opuszczonych budynków czy ogródków działkowych, wspólne patrole czy wreszcie przedsięwzięcia informacyjne to zadania, które codziennie realizują zgorzeleccy policjanci.

Warto jednak pamiętać, że to zadania, które nie są przypisane i zadedykowane jedynie służbom odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa. Tutaj każdy może pomóc, każdy może przyczynić się do uratowania komuś życia. Sygnał na telefon alarmowy w przypadku napotkania takiej osoby, będzie niezwykle cenny. To społeczny obowiązek każdego.

Apelujemy do Państwa – nie bądźmy obojętni. Zwróćmy uwagę na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy nietrzeźwe. Informujmy o każdej zauważonej osobie – leżącej lub siedzącej na ziemi, ławkach, przystankach, bądź przebywającej w altankach ogrodowych czy pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych, która mogłaby być narażona na wyziębienie.

Schroniska i noclegownie na terenie powiatu zgorzeleckiego:

1. Schronisko im. Św.Brata Alberta (dla mężczyzn), Zgorzelec, ul. Henrykowska 4
2. Dom Samotnej Matki "Monar – Markot" (dla kobiet z dziećmi), Zgorzelec, ul. Parkowa 3
3. Samopomocowe schronisko wsparcia "Dom wspólnoty osób, rodzin i samotnych matek z dziećmi ARKA",  Bogatynia, ul. Białogórska 2F

Jadłodajnie dla osób biednych i bezdomnych:

1. Jadłodajnia przy Parafii Rzymsko -Katolickiej pw. Św. Józefa Robotnika, Zgorzelec, ul. Ks.Kozaka 2

Punkty wydawania posiłków na terenie miasta Bogatynia :

1. Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Wyczółkowskiego 42a (w godz. 11.10-11.40)
2. Siedziba Rady Osiedla Nr 4, ul. Listopadowa 2 (w godz. 12.00-13.25)
3. Plebania przy Parafii p.w. Św. Marii Magdaleny, ul. Okólna 3 (w godz. 13.40-14.10)

Źródło: Oficer Prasowy KPP w Zgorzelcu

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.