Media informowały o planach obniżenia pieniędzy z kasy Niemiec dla rodziców, którzy pracują za Nysą a mieszkają w Polsce. Miało być nawet około 100 euro mniej. Decyzja o obniżce została jednak zablokowana.

fot. bogatynia.info.pl

Kindergeld (niem. pieniądze dla dzieci, zasiłek rodzinny) to forma wsparcia wypłacana z kasy niemieckiego rządu dla dzieci rodziców pracujących w Niemczech. Pieniądze dostają również obcokrajowcy, którzy na co dzień mieszkają w swoim macierzystym kraju, a tylko pracują za Nysą i Odrą. Obecnie kwota wsparcia Kindergeld to 192 euro na pierwsze i drugie dziecko, 198 euro na trzecie oraz 223 euro na każde kolejne miesięcznie (o zasiłkach w innych krajach na dzieci pisaliśmy w artykule Pracują w Czechach i mają kłopot z 500+).  

Według informacji Deutsche Welle nowa regulacja miała dotknąć głównie największych świadczeniobiorców – Polaków, Rumunów, Bułgarów i Chorwatów. Według nowych przepisów rodzice otrzymaliby już tylko połowę zasiłku wypłacanego w Niemczech na dziecko: miesięcznie 96 euro zamiast 192 euro. Ustawa przewidywała uzależnienie wysokości świadczenia od kosztów życia w kraju, w którym dziecko przebywa. Projekt zmniejszenia wysokości zasiłku był procedowany wczoraj. Według informacji DW ustawa została wstrzymana. Socjaldemokratyczni ministrowie pracy i sprawiedliwości zablokowali dalsze prace nad projektem ministra finansów. Wysokość zasiłków pozostaje bez zmian. 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.