We wtorek, 28.03.2017 w ZSZiL im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu odbyła się Powiatowa debata o pracy pt. Kształcenie zawodowe w powiecie zgorzeleckim. Szanse i zagrożenia w poszukiwaniu pracy organizowana w ramach projektu pt. Regionalny system informacji edukacyjno-zawodowej południowo-zachodniego regionu woj. dolnośląskiego (REGSI) realizowanego w ramach działania 10.4.1 RPO WD 2014-2020.

Celem tego przedsięwzięcia było skonfrontowanie informacji, jakie na temat rynku pracy posiadają uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z oczekiwaniami pracodawców powiatu zgorzeleckiego.

W imprezie wzięli udział zaproszeni goście: Starosta Zgorzelecki Urszula Ciupak, Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Granicz, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Bogusława Witkowska, kierownik biura Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości Maria Kosik, dyrektor PUP w Zgorzelcu Danuta Plutecka oraz prezes zarządu ZPEC w Zgorzelcu Zbigniew Mosiołek.

W debacie brali czynny udział przedstawiciele firm powiatu zgorzeleckiego: Małgorzata Tuśna – kierownik wydziału HR PGE GiEK S.A. o/KWB Turów, Adam Wołowicz - kierownik wydziału HR PGE GiEK S.A. o/Elektrowni Turów, Marcin Sawiniec – dyrektor zarządzający CITRONEX, Elżbieta Kalińczuk – kierownik produkcji CITRONEX, Mateusz Karola – dyrektor BEAR IT, Klaudia Paluch – menager Interferie S.A. oraz Marta Krawczewska z działu marketingu Interferie S.A. 

Debata została podzielona na dwa moduły:

MODUŁ I obejmował pracę młodzieży w ramach międzyszkolnych zespołów branżowych, na które składały się branże: mechaniczna, informatyczna, hotelarsko-gastronomiczna, budowlana, transportowa. Młodzi ludzie (ZSZiL w Zgorzelcu, ZSP w Zgorzelcu i ZSZ w Bogatyni) podczas warsztatów zastanawiali się nad sytuacją rynkową w powiecie zgorzeleckim, wskazywali szanse 
i zagrożenia jakie stwarza rynek pracy oraz formułowali pytania do pracodawców.

MODUŁ II obejmował część oficjalną, podczas której nastąpiła charakterystyka rynku pracy powiatu zgorzeleckiego oraz prezentacje pracodawców odnoszące się do problemu zapotrzebowania kadrowego, czyli oczekiwań pracodawców w zakresie kompetencji pracowników. Zwieńczeniem tej części była dyskusja, podczas której pracodawcy szukali najlepszych rozwiązań omawianych przez młodzież problemów i odpowiadali na pytania uczniów. 

Przedsięwzięcie zrealizowano w ściślej współpracy ZSP im. E. Plater w Zgorzelcu, ZSZiL im. Górników i Energetyków Turowa w Zgorzelcu i ZSZ im. św. Barbary w Bogatyni oraz największych pracodawców w naszym regionie.

Źródło, foto: SP w Zgorzelcu

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.