b_699_699_16777215_00_images_stories_newsy_uwaga_magda_12.jpg

Wczoraj program stacji TVN "UWAGA!" ponownie poruszył sprawę śmierci bogatynianki w Egipcie. Powodem był list otwarty rodziny Magdaleny.

 Ekipa programu TVN "UWAGA!" w maju br w Bogatyni, fot. bogatynia.info.pl

Na początku miesiąca prokuratura wydała oświadczenie o przedłużeniu śledztwa (vide Prokuratura o śledztwie w sprawie śmierci bogatynianki w Egipcie), które nie rozwikłało tajemnicy śmierci bogatynianki. Sprawę poruszył wczoraj program TVN "UWAGA!", który w maju br. dwukrotnie nadawał audycje na żywo z naszego miasta w tym temacie (vide Internauci krytykują bogatyńską "Uwagę" oraz "UWAGA!" w Bogatyni: strach i tajemnice). Tym razem "UWAGA!" zajęła się stanem wspomnianego śledztwa i oświadczeniem rodziny. "Po ponad trzech miesiącach od śmierci Magdaleny Żuk w Egipcie jej rodzina przerywa milczenie. O tym jak przez ten czas wyglądało ich życie i czy udało im się dowiedzieć więcej o tej tragedii reporterom UWAGI! opowiedzieli siostra i ojciec kobiety" - mogliśmy usłyszeć w audycji (cały materiał TVN: Rodzina Magdaleny Żuk przerywa milczenie).

10 sierpnia br. rodzina wydała oficjalne oświadczenie w sprawie śmierci Magdaleny Żuk, które publikujemy poniżej w całości. 

Szanowni Państwo!                  

Jako rodzice i siostry tragicznie zmarłej Magdaleny Żuk wobec szeregu pytań, które do nas napływają związanych z publikowanymi w internecie i mediach nie polegającymi na prawdzie tezami pragniemy złożyć poniższe oświadczenie.

W pierwszej kolejności chcielibyśmy podziękować tym, którzy starali i nadal starają się nam pomóc. W szczególności podziękowania należą się osobie, która wystosowała petycję o zainteresowanie się sprawą do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy jak i tym wszystkim, którzy się pod nią podpisali.

Jesteśmy zawiedzeni i zaniepokojeni faktem, że śledztwo stoi w miejscu z powodu postawy strony egipskiej. Pomimo wykonania w bardzo krótkim czasie przez nasze organy śledcze szeregu czynności procesowych i pozaprocesowych na terenie kraju, które zmierzają do rzetelnego wyjaśnienia sprawy śmierci Magdy Arabska Republika Egiptu de facto w ogóle nie współpracuje w tej sprawie z naszymi organami ścigania. Zauważalny i znamienny dla nas jest brak poszanowania po stronie egipskiej zasad szybkości, obiektywizmu i staranności współdziałania w wyjaśnieniu tej sprawy.

 Do dnia dzisiejszego nie znamy wyników sekcji zwłok Magdy przeprowadzonych na terenie Egiptu, w tym wyników badań toksykologicznych, które dla wyjaśnienia tej sprawy pozostają kluczowe. Strona egipska mimo żywiołowych deklaracji pomocy i chęci wyjaśnienia sprawy nie przekazała żadnych nagrań audio-wizualnych z miejsc w których rozgrywał się dramat Magdy, a o których zabezpieczenie i przekazanie stronie polskiej już w pierwszych dniach  w sposób przewidziany przepisami prawa wnosili nasi pełnomocnicy.

Strona egipska nie przekazała stronie polskiej także żadnych dokumentów istotnych z punktu widzenia toczącego się postępowania.

Jesteśmy przekonani, że jedynym celem służącym stronie egipskiej jest wykazanie, że Magda była chora psychicznie. Co jednak najważniejsze u Magdy nie stwierdzono nigdy żadnych problemów natury psychicznej, o czym mówiliśmy od samego początku. Podzielamy Państwa zapatrywania, że takie przedstawienie obrazu Ś.P. Magdy i jej powtarzanie służy wyłącznie interesom biur podróży i Egiptu żyjącego z turystyki. Jasnym jest bowiem, że  medialne opisywanie już na pierwszy rzut oka niejasnych okoliczności śmierci naszej córki i siostry godzi w żywotne interesy majątkowe zainteresowanych.

Z tej racji zwracamy się z uprzejmą prośbą o pomoc do  Pana Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry o nawiązanie ponownego kontaktu z Prokuratorem Generalnym Egiptu i wyjaśnienie z jakich przyczyn nie przekazywane są w ogóle żadne materiały z Egiptu, w tym protokoły przesłuchań świadków oraz zabezpieczony monitoring. Wiemy, że nasi Prokuratorzy w dalszych czynnościach śledczych są uzależnieni od tego, co i kiedy przekaże im strona Egipska. Stąd też nasz apel o rozważenie zorganizowania wyjazdu polskiej delegacji śledczych do Egiptu w celu bezpośredniego przeprowadzenia tamże przesłuchań istotnych dla śledztwa osób. W naszej ocenie wystarczyłaby dobra wola, której zabrakło aby w tak ważnej sprawie móc uczestniczyć w czynnościach śledztwa poprzez wideokonferencje lub chociażby uzyskać materiały audio-video z przesłuchań kluczowych świadków. W miejsce tego do chwili obecnej nie przekazano naszym śledczym nawet jednego arkusza protokołu.

Niewątpliwie bardzo istotną osobą dla toczącego się w Polsce postępowania jest osoba Rezydenta biura podróży. Jeżeli faktycznie Rezydent utrzymuje, że nie miał on ze śmiercią Magdy nic wspólnego to uważamy, że zarówno on jak i jego zleceniodawcy ze strony Polskiej powinni być zainteresowani umożliwieniem jego przesłuchania najlepiej na terenie naszego kraju, tak aby rozwiać i wyjaśnić wszelkie okoliczności pobytu Magdy w Egipcie, jej zachowania, przyczyn takiego stanu rzeczy, a dalej pomocą, którą jak podawano poprzez media miała być tak ze strony biura podróży jak i Rezydenta otoczona Magda.

Jako osoby najbliższe mamy dostęp do akt sprawy, nie możemy jednak podzielić się z nikim wiedzą jaką mamy o sprawie. Większość oskarżeń i domysłów pojawiających się dotychczas w szczególności w Internecie zostało sprawdzonych w sposób dogłębny. Działania organów ścigania charakteryzowały się na terenie kraju bardzo dużą dynamiką.

Jest nam bardzo przykro, że w internecie pojawia się lawina oskarżeń pod naszym adresem, w tym wpisy zniesławiające lub po prostu znieważające nas, a w szczególności naruszające dobre imię Ś. P. Magdy. Z tej racji zastrzegamy jako rodzina, że w najbliższym czasie podejmiemy działania prawne przeciwko tym osobom, które dopuściły się dotąd tego rodzaju naruszeń, czy wręcz przestępstw w Internecie godzących w nasze dobra,  w tym dobre imię Ś. P. Magdy.

W szczególny sposób apelujemy do spółki Lampart, aby w dalszym ciągu nie insynuowała poprzez swoje wpisy na profilu facebook tez i informacji które najdelikatniej ujmując mijają się z prawdą. W szczególności jak chodzi o ocenę naszej odmowy udzielenia im pełnomocnictwa, jak i przyczyn związanych z wyjazdem i śmiercią Magdy na terenie Egiptu. My ze swoje strony będziemy apelować do władz śledczych aby materiały przekazane przez ten podmiot zarówno w formie „raportu” jak i przesłuchania ich pracowników były dostępne po zakończeniu postępowania publicznie, co najlepiej pozwoli Państwu ocenić obiektywnie przyczyny odmowy naszej współpracy z tymi osobami. My ze swojej strony wobec tego rodzaju działań podejmiemy kroki prawne, w tym złożymy stosowną skargę do MSWiA.

Pomimo tego, że sprawa śmierci Ś. P. Magdy dotąd nie została rozwiązana wierzymy, że znajdzie ona swój koniec, a my oraz Państwo którzy jesteście w nią uczciwie zaangażowani poznamy prawdę. Pozostajemy w przekonaniu, że Państwo Polskie, w tym nasze organy ścigania dołożą wszelkich starań aby osoby fizyczne i prawne, które w sprawie śmierci Magdy ponoszą jakąkolwiek winę zostały ukarane, a wszelkie okoliczności w tym zaniedbania osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Magdy w Egipcie zostaną publicznie wyjawione. Nie możemy pogodzić, się z tym, że pomimo faktu, iż Magda przebywała w kurorcie nie można było udzielić jej tam właściwej pomocy medycznej i dopuszczono do tego aby w niejasnych okolicznościach doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a następnie nie udzielono jej specjalistycznej pomocy tylko przewożono do szpitala odległego o wiele kilometrów.

Kończąc pragniemy raz jeszcze podziękować za wsparcie i słowa, które pomogły nam w tym ciężkim okresie. Prosimy aby śmierć Magdy nie była pożywką dla osób niegodnych i nie dawała im swoistego paliwa do ciągłego obrażania nas jak i nieżyjącej Magdy.

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

-1 #10 ggg 2017-08-27 07:09
Cytuję Tadek:
Wszystko jest kwestią wychowania.Jeśli rodzice poświęcą czas dziecku,przekażą mu dobre wartości,to dziecko nigdy nie zboczy na złą drogę.Mam córkę i nigdy nie szlajała się nocami ,a za granicę jedzie z mężem ,a nie sama.Każdy dostaje od życia to,co sobie wypracuje.


dobrze ze nie jechala do riminii bo maz by i tak niempomogl...
jestes bezduszna istota piszac cos takiego
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #9 daro 2017-08-19 09:16
Zbyszek ma na drugie imię matoł.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #8 lokalna 2017-08-19 05:20
Sprawa powinna byc wyjasniona bez dwoch zdan. Myslicie tylko o sobie wstretni ludzie. Ja tez mam odruch wymiotny jak czytam Wasze komentarze. Nie jestescie od osadzania nikogo.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #7 DDD 2017-08-18 09:34
zbyszku,matoów to masz w domu swoim.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-4 #6 zbyszek 2017-08-18 09:10
natan na [xxx] wchodzisz na te strony jak cie nie interesuja matole
Cytować | Zgłoś administratorowi
-6 #5 Tadek 2017-08-18 05:57
Wszystko jest kwestią wychowania.Jeśli rodzice poświęcą czas dziecku,przekażą mu dobre wartości,to dziecko nigdy nie zboczy na złą drogę.Mam córkę i nigdy nie szlajała się nocami ,a za granicę jedzie z mężem ,a nie sama.Każdy dostaje od życia to,co sobie wypracuje.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-9 #4 Jagna 2017-08-18 05:37
Sowo - ja wiem,co robią moje dzieci i gdzie są.Nie przebywają nocami w klubach nocnych i nie obracają się z sutenerami.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+14 #3 Sowa 2017-08-17 11:30
Natan i Jagna, też pewnie nie milczelibyście i żądali wyjaśnienia sprawy, gdyby chodziło o wasze dziecko, siostrę, brata. Ta sprawa musi zostać wykryta. Rozumiem bezsilność rodziny i współczuję.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-14 #2 Natan 2017-08-17 10:30
Mam odruch wymiotny gdy znów o tym czytam.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-12 #1 Jagna 2017-08-17 10:29
Mam dosc juz tego tematu.Nie interesują mnie prostytucja,kluby wrocławskie,geje wrocławscy i ich sprawy.Dajcie już spokój z nimi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Żytawska magia świ…

08-12-2019 Wyświetleń:149 Brak komentarzy

Kto okrada "wod…

07-12-2019 Wyświetleń:2043 11 Komentarzy

Zderzenie koło BOK-…

06-12-2019 Wyświetleń:2528 5 Komentarzy

Aplikacja EcoHarmono…

06-12-2019 Wyświetleń:596 2 Komentarze

Liberec właśnie te…

06-12-2019 Wyświetleń:408 Brak komentarzy

"Mamusiu, to Ty…

06-12-2019 Wyświetleń:735 8 Komentarzy

Spółka gminna skł…

05-12-2019 Wyświetleń:3959 14 Komentarzy

XXXVII Ogólnopolski…

05-12-2019 Wyświetleń:179 1 Komentarz

Ankiety w sprawie re…

05-12-2019 Wyświetleń:1809 18 Komentarzy

"Górnik" …

05-12-2019 Wyświetleń:591 1 Komentarz

Zatrzymano sprawców…

04-12-2019 Wyświetleń:1322 2 Komentarze

Zaplanuj wyjątkowe …

03-12-2019 Wyświetleń:1098 3 Komentarze

niedziela, grudzień 08, 2019

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Polityka cookies