Tematem spotkania radnych była m.in. bogatyńska oświata. Podczas wystąpień okazało, że "wyszły" kolejne "katastrofy". Dostało się również "pewnemu portalowi". 

 Zima 2017, fot. archiwum bogatynia.info.pl

Podczas sesji na sali było 17 radnych. Mariola Danielewska, naczelnik Wydziału Edukacji bogatyńskiego magistratu przekazała radnym informację o stanie realizacji zadań oświatowych prowadzonych przez gminę Bogatynia w roku szkolnym 2017/2018. Pani Danielewska została powołana tuż przed końcem kadencji Andrzeja Grzmielewicza na naczelnika, wcześniej naczelnikiem połączonych wydziałów Edukacji, Kultury i Komunikacji Społecznej był Marcin Peremicki. Padło pytanie o szkołę podstawową w Opolnie-Zdroju, na której zamknięcie kurator nie wyraził zgody. Wiadomo, że zostało sprzedane kopalni już przedszkole sąsiadujące z budynkiem szkoły. Jak wyjaśniała wiceburmistrz Bożena Wojciechowska gmina ma zapewnienie, że na razie przedszkole i szkoła mogą pracować. Jest plan, aby wybudować nowe placówki edukacyjne w Opolnie, które będzie rozwijać się w kierunku Jasnej Góry. Wiceburmistrz wspomniała również, że w naszej gminie wygaszanie gimnazjów odbywa się bezboleśnie i nie są likwidowane żadne szkoły. 

W szkole nr 3 jest bardzo trudna sytuacja jeśli chodzi o remonty. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał nakazy dotyczące koniecznych prac naprawczych. Naprawy konieczne są obrębie basenu. Połać dachowa, odwodnienie budynku. Ściana, która jest pod niecką baseny wymaga natychmiastowych napraw. Jest to paląca sprawa, grożąca wyłączeniem basenu z użytkowania - mówił zastępca burmistrza ds. inwestycji Wojciech Sawicki.  

- Dzisiaj mamy wszystko w ruinie, a dotąd słyszeliśmy, że wszystko jest w porządku. Wszystko jest na skraju bankructwa, mamy konta pozajmowane przez banki i urzędy skarbowe - podsumował stan trójki wiceprzewodniczący Artur Oliasz.  

Radni podjęli również uchwały w sprawie wyrażenie zgody na przyjęcie przez Gminę Bogatynia zadania własnego Województwa Dolnośląskiego, polegającego na pełnieniu nadzoru (utrzymania i konserwacji) nad sygnalizacją aktywnego przejścia dla pieszych w ciągu drugi wojewódzkiej nr 354, ul. Młodych Energetyków, przy Szkole Podstawowej nr 5 w Bogatyni oraz w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia między Gminą Bogatynia, a Gminą Miejską Zgorzelec dotyczącego zasad nauczania religii Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w pozaszkolnym punkcie katechetycznym. Konieczne będzie również podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia radnych Rady Miejskiej w Bogatyni do udziału w pracach Wspólnej Rady Miast organu Związku Miast „Mały Trójkąt Zittau/Bogatynia/Hradek n. Nysą”.

Koneczne było również wprowadzenie nowych punktów do porządku obrad. Posiedzenie kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej, które miało miejsce wczoraj we Wrocławiu wymusiło zmianę uchwały dotyczącej kredytu. Chodziło o nowy kredyt długoterminowy (vide Kredyt na wypłaty) uchwalony 6 grudnia. Radni musieli dokonać zmian technicznych, aby RIO mogło wydać opinię pozwalającą na podpisanie ewentualnej umowy z bankiem.  

Artur Oliasz odniósł się podczas sesji do "bezczelnych komentarzy" na "pewnym portalu" dotyczących choroby burmistrza Wojciecha Błasiaka. Mówił, że urząd funkcjonuje poprawnie, a burmistrza zastępują zastępcy. Życzył burmistrzowi szybkiego powrotu do zdrowia. 

Mówiono również o trudnej sytuacji finansowej Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Pytano prezesa TBS-u Jarosława Rymarczyka, co zrobił, żeby nie zadłużać swojej spółki. Prezes mówił, że zawsze starał się regulować wszystkie zobowiązania, ale spółka miał a stałe obciążenia, których nie udało się pozbyć - jak choćby działka w Opolnie-Zdroju (ok. 4 tys. zł miesięcznie przypisanych do kredytu). Wspomniał, że wysokie są również koszty ogrzewania olejowego. 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+4 #53 Ciekawy 2018-12-29 18:18
Cytuję wyborca:
cztery budynki UMIG to za mało.Zrobią piąty.Tyle panienek zatrudniają po wyborach,że potrzebny będzie piąty.da się wszystko.Płakaliscie na A.grzmielewicza.czy on zatrudniał tyle po wyborach kobiet?

Można przytoczyć bliżej? Kto został, zatrudniony??
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #52 w.z. 2018-12-23 21:50
Cytuję Magdallena:
Cytuję Radzak:
Zamknąć połowę szkoły 3, dzieci przenieść do 4 i już są oszczędności.


Jeżeli już piszesz o oszczędnościach, to powinna być sytuacja odwrotna. Czyli zamknąć SP4 i przenieść dzieciaki do Trójki.

Moim zdaniem to nie na oświacie powinno się oszczędzać. A tak poza tym to w naszym mieście jest więcej budynków UMiG niż szkół podstawowych...Lub tyle samo,bo Trzciniec leży w granicach administracyjnych Bogatyni.

No właśnie! Czy to szkoły pociągnęły naszą gminę na dno??? Czy będziemy się ratować likwidując szkoły? Jeśli boimy się wydatków na "niedochodowe" szkoły, może zlikwidujmy wszystkie. Zapewne starczyłoby na drugi basen....
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #51 Magdallena 2018-12-23 09:33
Cytuję Radzak:
Zamknąć połowę szkoły 3, dzieci przenieść do 4 i już są oszczędności.


Jeżeli już piszesz o oszczędnościach, to powinna być sytuacja odwrotna. Czyli zamknąć SP4 i przenieść dzieciaki do Trójki.

Moim zdaniem to nie na oświacie powinno się oszczędzać. A tak poza tym to w naszym mieście jest więcej budynków UMiG niż szkół podstawowych...Lub tyle samo,bo Trzciniec leży w granicach administracyjnych Bogatyni.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-6 #50 Radzak 2018-12-23 07:34
Zamknąć połowę szkoły 3, dzieci przenieść do 4 i już są oszczędności.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #49 Dojhny 2018-12-22 16:32
Cytuję z.:
[quote name="księgowy"]
Dlaczego subwencja miałaby pokryć koszty UTRZYMANIA szkoły? Chyba tylko budowy? Szkoły przecież utrzymuje gmina...

Gmina utrzymuje ale z subwencji właśnie od państwa..
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #48 A. Grzymała 2018-12-22 13:51
Cytuję psycholog:
Ile w ludziach jest nienawiści, zazdrości i zawiści. Stan zdrowia społeczeństwa jest fatalny.

Nienawiści do złodziej. Nienawiści do cwaniakow. Poszukaj w zakamarkach pamięci, pytaj jak nie wiesz. Dwa tematy. Przekręt z terenem gdzie stoi Lidl. Przekręt z ziemią gdzie Mrówka. Jesteś psycholog jak z koziej... trąba.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #47 z. 2018-12-22 12:15
Cytuję księgowy:
[quote name="Jasna Góra"]Jeśli chodzi o szkołę w Opolnie, to trzeba wziąć pod uwagę, że Jasna Góra bardzo mocno się rozrasta (kto dawno tam nie był - zdziwiłby się, jak bardzo!). Zbudowano tam bardzo dużo nowych domów, kolejne "się budują". Dowożenie garstki dzieci do Bogatyni nie byłoby problemem, ale wszystko wskazuje na to, że dzieci będzie tam coraz więcej. Pomysł nowej szkoły i przedszkola bliżej Jasnej Góry to w końcu dobry i bardzo praktyczny pomysł! Jeśli chodzi o dzieci i edukację, to nie wszystko da się przeliczyć na złotówki.

Proszę o konkrety - liczby. Ile domów? Ile będzie z tego dzieci? Ile działek jest dostępnych? Czy budują młodzi czy emeryci? Wtedy policzymy czy budowa szkoły ma sens. Bo nawet jeśli tak, to czy kasa z subwencji pokryje koszt jej utrzymania? Jak na razie to czysty populizm.[/quote
Czemu tak ostro? Przecież to jest dość łatwe do policzenia. Liczba zameldowanych dzieci, ilość działek na sprzedaż - dane z urzędu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #46 z. 2018-12-22 12:08
Cytuję księgowy:
Cytuję Jasna Góra:
Jeśli chodzi o szkołę w Opolnie, to trzeba wziąć pod uwagę, że Jasna Góra bardzo mocno się rozrasta (kto dawno tam nie był - zdziwiłby się, jak bardzo!). Zbudowano tam bardzo dużo nowych domów, kolejne "się budują". Dowożenie garstki dzieci do Bogatyni nie byłoby problemem, ale wszystko wskazuje na to, że dzieci będzie tam coraz więcej. Pomysł nowej szkoły i przedszkola bliżej Jasnej Góry to w końcu dobry i bardzo praktyczny pomysł! Jeśli chodzi o dzieci i edukację, to nie wszystko da się przeliczyć na złotówki.

Proszę o konkrety - liczby. Ile domów? Ile będzie z tego dzieci? Ile działek jest dostępnych? Czy budują młodzi czy emeryci? Wtedy policzymy czy budowa szkoły ma sens. Bo nawet jeśli tak, to czy kasa z subwencji pokryje koszt jej utrzymania? Jak na razie to czysty populizm.


Dlaczego subwencja miałaby pokryć koszty UTRZYMANIA szkoły? Chyba tylko budowy? Szkoły przecież utrzymuje gmina...
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #45 psycholog 2018-12-22 11:47
Ile w ludziach jest nienawiści, zazdrości i zawiści. Stan zdrowia społeczeństwa jest fatalny.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #44 księgowy 2018-12-22 08:45
Cytuję Jasna Góra:
Jeśli chodzi o szkołę w Opolnie, to trzeba wziąć pod uwagę, że Jasna Góra bardzo mocno się rozrasta (kto dawno tam nie był - zdziwiłby się, jak bardzo!). Zbudowano tam bardzo dużo nowych domów, kolejne "się budują". Dowożenie garstki dzieci do Bogatyni nie byłoby problemem, ale wszystko wskazuje na to, że dzieci będzie tam coraz więcej. Pomysł nowej szkoły i przedszkola bliżej Jasnej Góry to w końcu dobry i bardzo praktyczny pomysł! Jeśli chodzi o dzieci i edukację, to nie wszystko da się przeliczyć na złotówki.

Proszę o konkrety - liczby. Ile domów? Ile będzie z tego dzieci? Ile działek jest dostępnych? Czy budują młodzi czy emeryci? Wtedy policzymy czy budowa szkoły ma sens. Bo nawet jeśli tak, to czy kasa z subwencji pokryje koszt jej utrzymania? Jak na razie to czysty populizm.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Na co przekazać pie…

16-06-2019 Wyświetleń:645 3 Komentarze

Dostali pieniądze z…

15-06-2019 Wyświetleń:445 Brak komentarzy

Zmarła Marzena Spra…

15-06-2019 Wyświetleń:3457 1 Komentarz

Staranowali niemieck…

13-06-2019 Wyświetleń:2013 8 Komentarzy

"Nowe" dyr…

13-06-2019 Wyświetleń:2779 4 Komentarze

"Po pierwsze zd…

13-06-2019 Wyświetleń:769 8 Komentarzy

Ćwiczenia "Wic…

13-06-2019 Wyświetleń:420 Brak komentarzy

Laboratorium produku…

13-06-2019 Wyświetleń:1578 1 Komentarz

Spotkanie z czeskimi…

13-06-2019 Wyświetleń:658 3 Komentarze

Gdzie drzewa ja się…

12-06-2019 Wyświetleń:1465 7 Komentarzy

Dawni członkowie za…

12-06-2019 Wyświetleń:3581 52 Komentarzy

Jeden program przyj…

12-06-2019 Wyświetleń:1156 12 Komentarzy

niedziela, czerwiec 16, 2019

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Polityka cookies