Tematem spotkania radnych była m.in. bogatyńska oświata. Podczas wystąpień okazało, że "wyszły" kolejne "katastrofy". Dostało się również "pewnemu portalowi". 

 Zima 2017, fot. archiwum bogatynia.info.pl

Podczas sesji na sali było 17 radnych. Mariola Danielewska, naczelnik Wydziału Edukacji bogatyńskiego magistratu przekazała radnym informację o stanie realizacji zadań oświatowych prowadzonych przez gminę Bogatynia w roku szkolnym 2017/2018. Pani Danielewska została powołana tuż przed końcem kadencji Andrzeja Grzmielewicza na naczelnika, wcześniej naczelnikiem połączonych wydziałów Edukacji, Kultury i Komunikacji Społecznej był Marcin Peremicki. Padło pytanie o szkołę podstawową w Opolnie-Zdroju, na której zamknięcie kurator nie wyraził zgody. Wiadomo, że zostało sprzedane kopalni już przedszkole sąsiadujące z budynkiem szkoły. Jak wyjaśniała wiceburmistrz Bożena Wojciechowska gmina ma zapewnienie, że na razie przedszkole i szkoła mogą pracować. Jest plan, aby wybudować nowe placówki edukacyjne w Opolnie, które będzie rozwijać się w kierunku Jasnej Góry. Wiceburmistrz wspomniała również, że w naszej gminie wygaszanie gimnazjów odbywa się bezboleśnie i nie są likwidowane żadne szkoły. 

W szkole nr 3 jest bardzo trudna sytuacja jeśli chodzi o remonty. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał nakazy dotyczące koniecznych prac naprawczych. Naprawy konieczne są obrębie basenu. Połać dachowa, odwodnienie budynku. Ściana, która jest pod niecką baseny wymaga natychmiastowych napraw. Jest to paląca sprawa, grożąca wyłączeniem basenu z użytkowania - mówił zastępca burmistrza ds. inwestycji Wojciech Sawicki.  

- Dzisiaj mamy wszystko w ruinie, a dotąd słyszeliśmy, że wszystko jest w porządku. Wszystko jest na skraju bankructwa, mamy konta pozajmowane przez banki i urzędy skarbowe - podsumował stan trójki wiceprzewodniczący Artur Oliasz.  

Radni podjęli również uchwały w sprawie wyrażenie zgody na przyjęcie przez Gminę Bogatynia zadania własnego Województwa Dolnośląskiego, polegającego na pełnieniu nadzoru (utrzymania i konserwacji) nad sygnalizacją aktywnego przejścia dla pieszych w ciągu drugi wojewódzkiej nr 354, ul. Młodych Energetyków, przy Szkole Podstawowej nr 5 w Bogatyni oraz w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia między Gminą Bogatynia, a Gminą Miejską Zgorzelec dotyczącego zasad nauczania religii Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w pozaszkolnym punkcie katechetycznym. Konieczne będzie również podjęcie uchwały w sprawie upoważnienia radnych Rady Miejskiej w Bogatyni do udziału w pracach Wspólnej Rady Miast organu Związku Miast „Mały Trójkąt Zittau/Bogatynia/Hradek n. Nysą”.

Koneczne było również wprowadzenie nowych punktów do porządku obrad. Posiedzenie kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej, które miało miejsce wczoraj we Wrocławiu wymusiło zmianę uchwały dotyczącej kredytu. Chodziło o nowy kredyt długoterminowy (vide Kredyt na wypłaty) uchwalony 6 grudnia. Radni musieli dokonać zmian technicznych, aby RIO mogło wydać opinię pozwalającą na podpisanie ewentualnej umowy z bankiem.  

Artur Oliasz odniósł się podczas sesji do "bezczelnych komentarzy" na "pewnym portalu" dotyczących choroby burmistrza Wojciecha Błasiaka. Mówił, że urząd funkcjonuje poprawnie, a burmistrza zastępują zastępcy. Życzył burmistrzowi szybkiego powrotu do zdrowia. 

Mówiono również o trudnej sytuacji finansowej Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Pytano prezesa TBS-u Jarosława Rymarczyka, co zrobił, żeby nie zadłużać swojej spółki. Prezes mówił, że zawsze starał się regulować wszystkie zobowiązania, ale spółka miał a stałe obciążenia, których nie udało się pozbyć - jak choćby działka w Opolnie-Zdroju (ok. 4 tys. zł miesięcznie przypisanych do kredytu). Wspomniał, że wysokie są również koszty ogrzewania olejowego. 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.