b_699_699_16777215_00_images_stories_budynki_s4_porzadki_w_synergii_1548058039_20477.jpg

Od początku ubiegłego tygodnia docierają do nas informacje, że w Przedsiębiorstwie Miejskim Synergia w Leśnej zachodzą poważne zmiany. Najpierw z funkcji członków Rady Nadzorczej zrezygnowały osoby sprawujące nadzór finansowy nad spółką od 2013 roku. Natomiast 14 stycznia na stanowisko prezesa powołano Dariusza Daraża, którego 10 dni wcześniej odwołano ze stanowiska prezesa bogatyńskich wodociągów.

fot. www.eluban.pl

Za sprawą jesiennych wyborów samorządowych Przedsiębiorstwo Miejskie Synergia w Leśnej znalazło się w centrum uwagi.

- Myślę, że byłem pierwszą osobą, która odważyła się powiedzieć głośno, że król jest nagi, a Synergia nie działa i to w znacznej mierze zadecydowało o wyniku wyborczym. - mówi dziś Szymon Surmacz, burmistrz Leśnej.

Dlatego wszyscy z niecierpliwością oczekiwali działań, jakie po wygranych wyborach podejmie burmistrz wobec miejskiego przedsiębiorstwa. I rzeczywiście w Synergii zmiany zachodzą i to całkiem znaczne. Jeszcze w grudniu Rada Nadzorcza w całości podała się do dymisji. Działanie to o tyle dziwi, że Spółka zamknęła rok na plusie i ma dobre oceny, czyli RN swoje zadanie zrealizowała i powinna być zadowolona z wykonanej pracy. Co więcej potwierdza to sam burmistrz Leśnej: - w Synergii pod względem finansowym wszystko jest cacy, zresztą ma bardzo dobre zaplecze księgowe i tutaj nigdy nie twierdziłem, że nie.

Jakie więc były powody dymisji? Zapytaliśmy u źródła, w tej kwestii wypowiedział się Krzysztof Gorlach, który przez ostatnie 5 lat był przewodniczącym Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Miejskiego Synergia Sp. z o.o. Całą wypowiedź byłego już przewodniczącego zamieszczamy na końcu artykułu, tu zamieszczamy jedynie skromne cytaty z obszernej wypowiedzi.

Powodów rezygnacji z funkcji członków Rady Nadzorczej Spółki Synergia było kilka. W mojej opinii burmistrz Szymon Surmacz użył w kampanii wyborczej wielu obraźliwych sformułowań w stosunku do PM Synergia nie znając stanu faktycznego i mijając się z prawdą. Jednym z takich sformułowań było nazwanie Spółki "Czarną Dziurą", czy też wyrażanie opinii, że sytuacja w Spółce Synergia jest "tragiczna". Nawoływał też pośrednio do anarchii, twierdząc, że nie dziwi się , iż mieszkańcy nie płacą czynszów. Zapomniał przy tym, że cały zasób mieszkań komunalnych jest własnością Gminy a nie Spółki.

Rada nadzorcza zajmuje się monitorowaniem wskaźników finansowych spółki, a te były dobre. Według Krzysztofa Gorlacha, kompetencją Rady nie jest oceną współpracy zarządu spółki z właścicielem czyli Gminą. Czarę goryczy przelało "zwołanie" przez burmistrza posiedzenia Rady Nadzorczej z pogwałceniem prawa, telefonicznie, na dzień przed "posiedzeniem".

Przekonałem się, że nie chcę współpracować z ludźmi, którzy "wiedzą, że gdzieś dzwoni, ale nie wiedzą, w którym kościele". Myślę, że ująłem to najdelikatniej jak potrafię. Moim, subiektywnym zdaniem rozpoczął się serial samorządowy: "Nieudacznicy z Leśnej - seria 3". - podsumowuje Krzysztof Gorlach.

Tu należy podkreślić, że jest to opinia jedynie Krzysztofa Gorlacha, której nie konsultował z pozostałymi członkami Rady. Ostatecznie 20 i 21.12.2018 roku z pełnienia funkcji członków Rady Nadzorczej Synergii zrezygnował jej cały trzyosobowy skład.

Z dniem 13 stycznia natomiast swoją pracę w Spółce zakończyła dotychczasowa prezes, Katarzyna Wysota, również dobrze oceniana przez RN. W związku z tym zapytaliśmy burmistrza o przyczyny odwołania Pani prezes oraz kto zasiądzie w jej fotelu i jaki będzie dalszy los spółki?

Powodem naszego rozstania była niezgodność wizji czym jest Synergia i jak powinna działać spółka komunalna. Potwierdziło się wszystko to o czym mówiłem w kampanii wyborczej, w Synergii pod względem finansowym wszystko jest cacy. No niestety od strony świadczenia usług o charakterze komunalnym, czyli tego co szumnie nazywa się wizją i misją firmy, nie działa tutaj totalnie. Trudno mieć zły wynik finansowy, gdy wszędzie się słyszy, że jest deficyt w remontach, w świadczeniu usług w zakresie dostawy wody, że śmieci nie działają jak powinny i tak dalej. Bo jeżeli pobiera się opłatę, a nie świadczy się usług trudno mieć stratę. A Rada Nadzorcza skupiała się przede wszystkim na aspekcie finansowym.

Wychodzę z założenia: Wymagam od siebie bardzo dużo i wymagam od ludzi żeby realizowali swoje obowiązki. Jeżeli misją firmy jest realizowanie usług komunalnych i te usługi nie działają, a ja słyszę na moje pytanie, dlaczego Synergia nie działa - Nikt od nas tego nie wymagał - to sorry ja wymiękam. To zdanie przesądziło o odwołaniu Pani prezes.

To jest trochę przerzucanie odpowiedzialności między Panią prezes a burmistrzem. Mnie nie interesuje kto zawinił, czy burmistrz, Pani Pijanowska, czy Pani prezes. Mało tego wychodzi na to, że Pani Pijanowska wypada najlepiej, bo ona przynajmniej próbowała zreformować śmieci.

Wynika z tego, że największym problemem Synergii jest brak realizacji misji spółki. Burmistrz, aby uzdrowić sytuację powołał nową radę nadzorczą oraz nowego prezesa miejskiego przedsiębiorstwa. Zamierza też wprowadzić pewne korekty w funkcjonowaniu spółki, to jednak nastąpi dopiero po rozpoznaniu problemów przez nowo powołane organy.

Do Rady Nadzorczej Szymon Surmacz osobiście powołał osoby, które będą realizować jego wizje sprawnie działającej firmy komunalnej, świadczącej jak najwyższej jakości usługi.

Nie wynik finansowy tylko nacisk na jak najwyższej jakości usługi – usłyszeliśmy z ust burmistrza.

Tymczasowym szefem Rady Nadzorczej na okres reorganizacji został radca prawny Ryszard Pietras. To człowiek, który ma duże doświadczenie samorządowe, był naszym radcą prawnym. Dlaczego on? Ma bardzo duża wiedzę prawną i ma bardzo dużo kontaktów. Pozostali członkowie Rady Nadzorczej to Jacek Ruchała, prezes Hydro-Techu z Nowogrodźca. Specjalista od wodociągów, człowiek, który w ostatnich czasach, gdy nie ma już dużych grantów unijnych na wodociągi i kanalizację doprowadził do tego, że Nowogrodziec jest cały skanalizowany. I to była dla mnie wystarczająca rekomendacja żeby tego typu osobę ściągnąć. Trzecia osoba to Ryszard Brzozowski parokrotnie był prezesem lub w radach nadzorczych różnych spółek.

Nowym prezesem Przedsiębiorstwa Miejskiego Synergia Sp. z o. o. również tymczasowym i powołanym na okres do trzech miesięcy został Dariusz Daraż.

To jest prezes do spraw inwentaryzacji i raportowania, nie ma tutaj krewnych, ściągnięty jest z Bogatyni, nie ma kolegów z nikim nie chodził do szkoły. Niezależnym okiem ma mi wykonać sprawozdania dotyczące stanu wodociągów i w zakresie gospodarki ściekowej. W bliskiej współpracy z naszym referatem mieszkaniowym ma również zdiagnozować co się dzieje w mieszkaniach komunalnych. Ma rozpoznać załogę, określić ich kompetencje, predyspozycje i tak dalej. Na koniec tego okresu zarządzania tymczasowego omówimy sobie to z Radą Nadzorczą, przedstawicielami urzędu i podejmiemy decyzję co do struktury organizacyjnej Synergii, bo być może zostanie ona przebudowana.

Dariusz Daraż 4 stycznia 2019 roku został odwołany z funkcji prezesa bogatyńskich wodociągów, jak donoszą tamtejsze media wodociągi, które Pan Daraż opuścił borykają się z poważnymi trudnościami finansowymi. Według sprawozdania za rok 2017 strata spółki netto wyniosła ponad 4,3 mln zł. Stan zobowiązań na koniec roku 2017 wynosił ponad 31,5 mln zł, a odwołany już prezes szefował tam od stycznia 2015 roku. Burmistrz Leśnej traktuje nowego prezesa Synergii niczym lekarza:

Dla mnie Daraż jest jak chirurg, ma rozciąć ranę i zobaczyć co jest chore. Dlatego chirurg powołany jest też „z palca”, na szybko, bo wiem, że jest to osoba, która ma doświadczenie. Ma zaufanie mojej rady nadzorczej i muszę tutaj ludziom ufać. Przez niemal całe życie pracował w wodociągach w Bogatyni przez ostatni rok był ich prezesem. Niektórzy piszą o nim dobrze, niektórzy źle, po rozmowie z nim stwierdzam, że podobnie myśli o misji spółek komunalnych jak ja, więc na ten okres przejściowo- próbny jest zatrudniony – tłumaczył Szymon Surmacz.

Leśniańska Synergia weszła w etap zmian, jak mówi burmistrz nie wyobraża sobie likwidacji i zapowiada, że żadnego „cięcia głów czy zwolnień nie będzie”. Nowy zarząd ma sprawniej realizować misję, a w efekcie Synergia na być dumą Leśnej, która będzie czystsza i piękniejsza.

Natomiast już w tej chwili urząd pracuje nad przygotowaniem specyfikacji do konkursu na stanowisko prezesa Synergii. Według zapowiedzi burmistrza ten zostanie ogłoszony w styczniu, albo na początku lutego. - Będzie naprawdę dużo czasu. Wici, że poszukuję prezesa zamierzam rozpuścić aż po Wrocław i zobaczymy kto się zgłosi. - usłyszeliśmy od burmistrza.

Źródło: www.eluban.pl

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+1 #42 Janek23 2019-01-24 19:27
Cytuję Łomonosow:
Janek23, powtarzam wodociągi nie mają strat 37 mln, bo to jest kłamstwo powtarzane między innymi przez ciebie. Co i dlaczego mówi Oliasz, daruj nie będę komentował. Radzę pouczyć się o pasywach w bilansie. Proszę nie rozpowszechniać kłamstw.

Skoro p.Oliasz mówi publicznie nie prawdę na sesji rady MiG Bogatynia to po co mi zwracasz uwagę zgłoś do prokuratury i broń szlachetnej prawdy ja jestem za prawdą sam tej twojej "prawdziwej"prawdy wysłucham i pewnie wszyscy na forum.Skoro jest tak dobrze do dlaczego jest tak żle w BWiO ???-czekamy !.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #41 RNJ 2019-01-24 18:40
Cytuję yyyy:
Cytuję RNJ:
Cytuję Lermontow:
Sugeruję słuchać ludzi mądrych, cytować mądrych i wierzyć mądrym.

Dzięki za sugestię, ale to nie jest odpowiedź. Chciałem poznać Twoją prawdę na temat zadłużenia spółki, o której tu mowa. Ty o wybitny LERMONTOWIE miałeś mnie i innych "nieuków i tłuków" oblać jasnością. Ewentualnie wskazać tych "ludzi mądrych", którzy są godni by ich słuchać, cytować i im wierzyć.
Zakładam, że właśnie Ty należysz do wyżej wymienionych?

Słabo prowokujesz ...nie ma twoja moja nasza - prawda albo kłamstwo - tylko!

To już wiemy, ale wciąż nie wiemy jaka jest ta prawda? Dyskredytoać typa, który podaje informację do wiadomości publicznej bez jakichkolwiek konkretów wzmianki i to z ukrycia internetowego forum, to chyba prędzej miała być prowokacja.
Wybacz, ale nie przekonałem się, ani do prawdy, ani kłamstwa.
KONKRETY KOLEGO POPROSZĘ, KONKRETY!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #40 yyyy 2019-01-24 15:32
Cytuję RNJ:
Cytuję Lermontow:
Sugeruję słuchać ludzi mądrych, cytować mądrych i wierzyć mądrym.

Dzięki za sugestię, ale to nie jest odpowiedź. Chciałem poznać Twoją prawdę na temat zadłużenia spółki, o której tu mowa. Ty o wybitny LERMONTOWIE miałeś mnie i innych "nieuków i tłuków" oblać jasnością. Ewentualnie wskazać tych "ludzi mądrych", którzy są godni by ich słuchać, cytować i im wierzyć.
Zakładam, że właśnie Ty należysz do wyżej wymienionych?

Słabo prowokujesz ...nie ma twoja moja nasza - prawda albo kłamstwo - tylko!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #39 Janek23 2019-01-24 13:01
Cytuję Lermontow:
Janek23 zacytowałeś Oliasza, którego wiedza pochodzi z rocznych kursów wieczorowych, z tego powstało średnie wykształcenie tego pana. Proszę dalej słuchać Oliasza, powodzenia.

A kogo mamy słuchać tych "niemów" które
robią się aktywni na hasło siłownia ??? Rada merytorycznie jest taka słaba że gdyby nie pracowitość i merytoryczne przygotowanie radnego Szatkowskiego i Oliasza to panowałaby "grobowa cisza".
Cytować | Zgłoś administratorowi
-4 #38 RNJ 2019-01-24 11:42
Cytuję Lermontow:
Sugeruję słuchać ludzi mądrych, cytować mądrych i wierzyć mądrym.

Dzięki za sugestię, ale to nie jest odpowiedź. Chciałem poznać Twoją prawdę na temat zadłużenia spółki, o której tu mowa. Ty o wybitny LERMONTOWIE miałeś mnie i innych "nieuków i tłuków" oblać jasnością. Ewentualnie wskazać tych "ludzi mądrych", którzy są godni by ich słuchać, cytować i im wierzyć.
Zakładam, że właśnie Ty należysz do wyżej wymienionych?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 #37 Lermontow 2019-01-24 09:12
Sugeruję słuchać ludzi mądrych, cytować mądrych i wierzyć mądrym.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-3 #36 RNJ 2019-01-24 07:47
Cytuję Lermontow:
Janek23 zacytowałeś Oliasza, którego wiedza pochodzi z rocznych kursów wieczorowych, z tego powstało średnie wykształcenie tego pana. Proszę dalej słuchać Oliasza, powodzenia.

To może oblej nas tą światłością, prawdą o zadłużeniu BWiO. "Tego nie słuchaj", "tego nie cytuj", "w to nie wierz"...
Jaka jest jedyna, słuszna, niepowtarzalna, naga prawda, którą Ty głosisz? Chce wiedzieć to od człowieka prawego, wykształconego, obeznanego, uczciwego i przede wszystkim ananimowego z internetu...
Tylko proszę, nie odsyłaj mnie do żadnych źródeł, bo pewnie i tak nie ogarnę. Ty bądź moim źródłem wiedzy i prawdy. Z góry dzięki.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+11 #35 Lermontow 2019-01-24 05:31
Janek23 zacytowałeś Oliasza, którego wiedza pochodzi z rocznych kursów wieczorowych, z tego powstało średnie wykształcenie tego pana. Proszę dalej słuchać Oliasza, powodzenia.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #34 Łomonosow 2019-01-24 05:26
Janek23, powtarzam wodociągi nie mają strat 37 mln, bo to jest kłamstwo powtarzane między innymi przez ciebie. Co i dlaczego mówi Oliasz, daruj nie będę komentował. Radzę pouczyć się o pasywach w bilansie. Proszę nie rozpowszechniać kłamstw.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-3 #33 Janek23 2019-01-23 22:33
"kochani" Łomonosow i wafel oglądałem jeszcze raz sesją rady Vice przewodniczący Oliasz powiedział cyt.Nie bilansowano spółki tylko pozwolono jej na wypracowanie 37 mln strat !!! to tez wygląda bardzo żle i niepokojąco dla każdego kto tego słuchał jak by tego nie nazwał-a było tak pięknie wypłacano roczne nagrody ???.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

TVP: Wigancice ożyw…

20-08-2019 Wyświetleń:1246 2 Komentarze

CBŚP dziś ponownie…

20-08-2019 Wyświetleń:3605 14 Komentarzy

Byli samorządowcy z…

20-08-2019 Wyświetleń:2955 10 Komentarzy

Sprawa zatrzymania b…

19-08-2019 Wyświetleń:3469 20 Komentarzy

Instalacja leśna zo…

19-08-2019 Wyświetleń:1534 13 Komentarzy

Przykry widok na zal…

19-08-2019 Wyświetleń:287 4 Komentarze

Był lot również d…

17-08-2019 Wyświetleń:1703 7 Komentarzy

Uderzył w bariery …

17-08-2019 Wyświetleń:1787 3 Komentarze

Udana inauguracja Po…

17-08-2019 Wyświetleń:375 1 Komentarz

Artur Oliasz: "…

16-08-2019 Wyświetleń:2876 39 Komentarzy

Dorota Bojakowska ka…

16-08-2019 Wyświetleń:2619 42 Komentarzy

Wypadek na drodze do…

16-08-2019 Wyświetleń:6513 19 Komentarzy

środa, sierpień 21, 2019

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Polityka cookies