b_699_699_16777215_00_images_stories_budynki_luzyczanka.jpg

Nowy starosta zgorzelecki Artur Bieliński był gościem Telewizji Bogatynia. Opowiadał w wywiadzie o "starych" bogatyńskich sprawach, które od lat nie postępują: Wśród poruszonych tematów znalazła się Revita, droga do Opolna, DPS, budynki przy Alei Żytawskiej czy dalszy los liceum. Jaki jest pomysł na powiatowe bolączki Bogatyni?

 

Zdjęcie: Dawna Willa Krausa przy ul. Waryńskiego - budynek północny, fot. bogatynia.info.pl

Pierwszy ważny temat to Revita i pozostawione składowisko odpadów. Starosta powiedział, że pojawił się nowy problem: śmierć właściciela firmy. Przepychanki, kto jest winny powstania składowiska trwają od lat, były nawet przedmiotem kampanii wyborczej w zeszłym roku (vide Echa "debaty", czyli "pomyłki" burmistrza). Niezależnie od okoliczności i tak obowiązek posprzątania spoczywa na powiecie. W związku ze śmiercią właściciela konieczne jest oczekiwanie na efekt postępowania spadkowego. Według szacunków starostwa koszt posprzątania to około 3 mln zł i powiat chciałby te pieniądze otrzymać z funduszu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Drugi ważny temat to remont drogi z Bogatyni do Opolna-Zdroju. Przypomnijmy, że feralny, 4-kilometrowy fragment drogi miał być wyremontowany za ok. 6 mln zł. Było już porozumienie powiatu z gminą, które upadło (temat poruszaliśmy wielokrotnie vide Droga do Opolna przykładem sporu kompetencyjnego). Obecnie - według starosty - koszt remontu może być wyższy. Starosta wspomniał, że realizacja planów mogłaby nastąpić w przyszłym roku, ale konieczna jest partycypacja gminy oraz pomoc z drogowych programów rządowych. 

Trzeci temat to budowa Domu Pomocy Społecznej w Bogatyni. Wydawało się, że budowa jest już przesądzona, był nawet ogłoszony przetarg (w zeszłym roku, w lipcu Ruszył przetarg na budowę DPS w Bogatyni). Planowana budowa już została w poprzedniej kadencji określona jako "największa inwestycja w historii zgorzeleckiego Starostwa Powiatowego". Chodzi o postawienia przy ulicy Kurzańskiej w Bogatyni Domu Pomocy Społecznej wraz z Powiatowym Ośrodkiem Wsparcia. Całkowity koszt realizacji to 18 mln zł. W DPS-ie ma mieszkać 80 pensjonariuszy, a w POW-ie kolejne 25. Okazuje się, że ta wersja może być ciągle pod znakiem zapytania. Starosta powiedział, że rozważany jest również wariant lokalizacji przenoszonego z Opolna-Zdroju DPS-u w jednym z budynków szpitalnych w Sieniawce. W tej sprawie do naszej redakcji zwrócili się zainteresowani prosząc o interwencję nagłośnienie sprawy.

- Doszły do nas informacje, że Dom Pomocy Społecznej Jędrek z Opolna-Zdroju ma zostać przeniesiony do szpitala w Sieniawce. W takim razie budowa nowego ośrodka jest pod wielkim znakiem zapytania. Ciekawe, co stoi na przeszkodzie budowy nowego DPS, skoro według wcześniejszej informacji i zapewnień pani Ciupak, na ten cel została przeznaczona działka od gminy Bogatynia, a także mogliśmy zapoznać się z projektem i były przeprowadzone przetargi na budowę. Czy DPS zostanie wcielony w struktury szpitala ? Czy przenosząc pensjonariuszy do starego budynku w Sieniawce zostaną im zapewnione wymagane standardy i aktualny poziom życia ? Czy wszyscy pracownicy będą mieli zapewnione miejsca pracy ? Co z dziennym ośrodkiem dla niepełnosprawnych, który działa przy DPS ? A najważniejsze czy rodziny pensjonariuszy zostaną poinformowane o tym fakcie ? Czy pensjonariusze w budynku w Sieniawce będą się czuć jak w domy czy jak w szpitalu ? Odpowiedzi brak, starostwo milczy - możemy przeczytać w liście przysłanym do nas. 

Czwarty ważny temat to budynki powiatowe. Dwie wille przy reprezentacyjnej Alei Żytawskiej od lat stoją puste. Według starosty budynki będą wystawione na sprzedaż (w przeszłości wystawiano je już kilkukrotnie, bez skutku Nie było chętnych na zabytkową willę). A co z domem dziecka, który miał tam powstać (vide Przy Alei Żytawskiej powstają 3 placówki opiekuńczo – wychowawcze)? Takie miejsca powstają już w Lwówku Śląskim i w Studniskach - mówił starosta. To mogłoby wystarczyć i w przyszłym roku dzieci mogłyby tam trafić. Starosta mówił również o innych powiatowych budynkach - szkolnych. "Górnik" bogatyński otrzymał dotację na wybudowanie pracowni, która powstanie przy szkole. Liceum pod jurysdykcją Gminy Bogatyni będzie funkcjonować jak długo Bogatynia będzie chciała, ale alternatywa jest również rozważana.

Cały wywiad można obejrzeć na You Tube:

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+2 #10 Marek 2019-02-12 00:47
Nowy Stary Starosta ten co by wszystko najlepiej sprzedał. Przerażające kogo wybrali?.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+15 #9 EKO-DAMA 2019-02-10 08:54
PO CO SPRZĄTAĆ REVITĘ? POMYŚLMY TYLKO: SŁUŻBA ZDROWIA W BOGATYNI ZARABIA NA OGROMNEJ ILOŚCI CHORUJĄCYCH PACJENTÓW,APTEKI NA SPRZEDAŻY LEKÓW,ZAKŁADY POGRZEBOWE NA PODWOJONEJ LICZBIE ZGONÓW.JAKI WNIOSEK?: REVITA KAŻDEMU JEST NA RĘKĘ ! A CZY PAMIĘTAMY,JAK TV BOGATYŃSKA PROMOWAŁA REVITĘ I JEJ BLOK ENERGETYCZNY DO SPALANIA ŚMIECI? GDZIE JEST TERAZ PANI REDAKTORKA????? OPOWIADA HISTORYJKI O WYRZUCANIU WORECZKA PO POMIDORKU,A 300 METRÓW OD SWOICH OKIEN MA SWOJĄ REVITĘ !
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #8 2019 2019-02-10 08:04
Cytuję Bob:
A Revita truje coraz bardziej,najlepiej zwalić winę na nieboszczyka.Kto wydał decyzję,panowie radni do dzieła, wasza aktywność w tej kwesti po wyborach jakoś dziwnie zmalała. Nie zależy wam na zdrowiu waszych najbliższych?

Radni już osiągnęli to co chcieli. Dostali się do koryta pieniądze wpływają na konto a o wyborach sobie przypomną na następnych wyborach i zaś obiecanki. Tfuu. Nie mają wstydu spojrzeć wyborca w oczy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+12 #7 Bob 2019-02-09 23:40
A Revita truje coraz bardziej,najlepiej zwalić winę na nieboszczyka.Kto wydał decyzję,panowie radni do dzieła, wasza aktywność w tej kwesti po wyborach jakoś dziwnie zmalała. Nie zależy wam na zdrowiu waszych najbliższych?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 #6 Małomiasteczkowy 2019-02-09 13:39
Cytuję Wyczółkowskiego:
Budynek po byłym domu dziecka stoi pusty i niszczeje. Po co utrzymywać 3 budynki umig bogatynia dodatkowo ops jak wszystkich można by było przenieść do tego budynku

Jestem jak najbardziej za. To jest piękny budynek po chyba byłym szpitalu, który Urząd Miasta mógłby wykorzystać np. przenosząc biura z byłego Hotelu Górnik, a jego samego ze względu na stan wyburzyć.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #5 Janek23 2019-02-09 11:33
Panie starosto wystarczyło wpisać nazwę firmy w Google i sprawdzić przed wydaniem decyzji(o tym mówiła p.Wojciechowska na sesji rady) to nie opowiadał by pan teraz że "pojawił się nowy problem"? a byłoby tak pięknie bez problemu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+27 #4 xxxx 2019-02-09 09:28
Jak zwykle, dużo gadania zero konkretów. I tak do końca kadencji.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+13 #3 Wyczółkowskiego 2019-02-09 08:48
Budynek po byłym domu dziecka stoi pusty i niszczeje. Po co utrzymywać 3 budynki umig bogatynia dodatkowo ops jak wszystkich można by było przenieść do tego budynku
Cytować | Zgłoś administratorowi
+21 #2 Xawier 2019-02-09 08:47
Szkoda, że nie padło w tej rozmowie jedno z zasadniczych pytań - jak mamy dojechać do Wrcławia, Jeleniej Góry czy Zielonej Góry? Może pani redaktor nadrobi to niedociągnięcie? Bo bardziej mnie to obchodzi jak rondo w Zgorzelcu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+18 #1 Boleusz Kapiszon 2019-02-09 08:34
O nie. Nie remont drogi Bogatynia -Opolno tylko remont i dostosowanie do współczesnych warunków drogi Bogatynia - Sieniawka!!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Skuteczna i bezpiecz…

28-09-2020 Wyświetleń:163 Brak komentarzy

Oliasz, Kina, Fudali…

28-09-2020 Wyświetleń:2660 28 Komentarzy

Posiadał ponad 110 …

28-09-2020 Wyświetleń:563 Brak komentarzy

Zatrzymany za włama…

28-09-2020 Wyświetleń:350 Brak komentarzy

Ukradł perfumy – …

28-09-2020 Wyświetleń:220 Brak komentarzy

Sieniawka. Nielegaln…

28-09-2020 Wyświetleń:871 2 Komentarze

Sejmik przyjął uch…

24-09-2020 Wyświetleń:3276 23 Komentarzy

Straż Graniczna kon…

24-09-2020 Wyświetleń:2366 10 Komentarzy

Stara hala do remont…

23-09-2020 Wyświetleń:1452 Brak komentarzy

Trenerzy FA Bogatyni…

22-09-2020 Wyświetleń:403 Brak komentarzy

Włamał się do dom…

22-09-2020 Wyświetleń:2860 13 Komentarzy

Warsztaty rzeźbiars…

21-09-2020 Wyświetleń:567 Brak komentarzy

wtorek, wrzesień 29, 2020