21 radnych złożyło razem 6 interpelacji. Najbardziej aktywny w tym polu jest radny Filip Barbachowski, do którego należy aż połowa składanych pisemnie wątków.

Radni obecnej kadencji zostali wyposażeni w nowe narzędzie - interpelacje. Sposób ten funkcjonował już wcześniej, ale nie był tak jednoznacznie określony. Radni składają wspomniane interpelacja, a burmistrz ma obowiązek na nie odpowiadać, a odpowiedź upublicznić (co w Bogatyni jeszcze się nie dzieje). 

Interpelacja powinna dotyczyć spraw o istotnym znaczeniu dla gminy. Pismo powinno zawierać krótkie przedstawienie stanu faktycznego będącego jej przedmiotem oraz pytania.

Pierwszą w historii obecnej kadencji interpelację złożył Dawid Szczepanik, który poprosił o przedstawienie propozycji konsolidacji wszystkich długów Urzędu Miasta i Gminy, podległych jednostek, zakładów budżetowych oraz spółek gminnych (vide Robocza sesja i pierwsza interpelacja radnego).

Druga była interpelacja przewodniczącej Rady miejskiej Doroty Bojakowskiej (to jedyna interpelacja z odpowiedzią). Radna pytała o planowaną rewitalizację centrum miasta i ewentualność utracenia dotacji na ten cel (pisaliśmy na ten temat m.in. w artykule Rewitalizacja centrum Bogatyni z dofinansowaniem). W odpowiedzi możemy przeczytać, że Gmina Bogatynia podpisała umowę o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 na realizację zadania, o którym mowa wyżej. Zgodnie z zapisami umowy Beneficjent ma obowiązek zrealizować zadanie do końca bieżącego roku. W przypadku nie wyłonienia wykonawcy na zadanie inwestycyjne gmina nie zrealizuje zadania, tym samym tracąc możliwość otrzymania środków zewnętrznych. Przetargów było kilka, ale wszystkie oferty były za drogie.

W kolejnej interpelacji radny Tomasz Tracz pytał o odprawę dla byłego prezesa Bogatyńskich Wodociągów i Oczyszczalni Dariusza Daraża. Radnego interesowało również ilu pracowników z magistratu zwolniono, według jakich kryteriów decydowano o zwolnieniach oraz jakie oszczędności przyniesie zmiana struktury organizacyjnej urzędu i owe zwolnienia. 

3 interpelacje złożył radny Filip Barbachoski. Jedną w sprawie placu zabaw, który miał powstać przy osiedlu na ulicy M. Skłodowskiej-Curie. Druga interpelacja radnego dotyczy możliwość wykonania chodnika przy osiedlu na ulicy M. Skłodowskiej-Curie od parkingu do marketu handlowego „Mrówka”. "Z żadnej strony nie ma możliwości dotrzeć pieszo do tego sklepu można jedynie wydeptaną polną ścieżką lub wzdłuż jezdni, gdzie wiąże się z niebezpieczeństwem z uwagi na spory ruch jeżdżących samochodów" - uzasadnia radny. Trzecia interpelacja to prośba do burmistrza o zamontowanie progów zwalniających na ulicy Kościuszki przy nr 49 w Bogatyni, ulicy Głównej przy nr 10, ulicy Krakowskiej przy nr 2 i ulicy M. Skłodowskiej-Curie przy blokach. Radny zwrócił się również z prośbą o remont placu zabaw przy skrzyżowaniu ulicy Pocztowej z Kazimierza Wielkiego w Bogatyni, ponieważ stan placu zabaw jest obecnie zagrożeniem dla bawiących się tam dzieci.

 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.