Zakup samochodu z rynku wtórnego zawsze wymaga sporej ostrożności. Zasadę ograniczonego zaufania powinniśmy respektować jeszcze rygorystyczniej kupując klasyka. Tutaj nie wystarczy wizualna ocena stanu auta. Potrzebna jest dobra znajomość modelu danej marki oraz specyfiki rynku takich samochodów.

Z roku na rok rośnie zamiłowanie do starych pojazdów. Dla jednych zakup klasyka to spełnienie marzeń i realizacja pasji, dla innych sposób na szybki i łatwy zarobek. Bez względu na powód, który skłonił nas do przeszukiwania ogłoszeń o sprzedaży oldtimera, kilku dość istotnych kwestii warto poznać wcześniej. Sprawdź, o czym musisz wiedzieć, aby zakup klasyka nie rozczarował.

Co i gdzie kupować?

Nie ma uniwersalnego modelu samochodu, który przypadłby do gustu każdemu miłośnikowi motoryzacji. Każdy ma inne upodobania, tak jak i zasobność portfela kupców też jest różna. Tak samo jak nie da się wskazać modeli, których wartość rynkowa na przestrzeni najbliższych lat poszybuje w górę. Tylko doświadczenie i dobra intuicja mogą pomóc wskazać egzemplarz, na którego rychłej sprzedaży uda się zarobić.

Mając w zamiarze zakup klasyka najlepiej wykorzystać narzędzie jakim jest internet,  gdzie funkcjonują wyspecjalizowane serwisy aukcyjne i bazary dla miłośników aut historycznych. Oferty sprzedaży można napotkać też na organizowanych najczęściej w letnim okresie zlotach miłośników starych pojazdów.

Jakie pułapki mogą na Ciebie czyhać?

Pamiętaj, że pojazdy mające po kilkadziesiąt lat to zupełnie inna bajka, niż samochody produkowane współcześnie. Czasem wytwarzane w krótkich seriach, po kilka egzemplarzy, trafiały do wąskiego grona odbiorców i mało kto miał okazję je dobrze poznać. Dlatego  dzisiaj znalezienie warsztatu, który podejmie się obsługi i napraw niektórych modeli aut zabytkowych ze świecą szukać. 

Problematyczne może być też znalezienie części zamiennych. O ile już się trafią takie o  identycznej specyfikacji, może się okazać, że ze względu na unikalność, przyjdzie nam za nie słono zapłacić. Oczywiście możemy kupić nieoryginalny zamiennik, ale zamontowanie go w starym pojeździe zdecydowanie obniża jego wartość.

Deficyt fachowców specjalizujących się w naprawach zabytkowych pojazdów i kiepski dostęp do części zamiennych sprawia, że naprawa zepsutego klasyka zwykle jest bardzo kosztowna. Aby uchronić się od nieprzewidzianych kosztów warto za wczasu wykupić kompleksowe ubezpieczenie. Nawet jeśli nie pokryje ono napraw w całości, przynajmniej pozwoli w pewnym stopniu zaoszczędzić.

Przykładowe ubezpieczenie dla klasyka znajdziesz tutaj: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

- tekst sponsorowany -  

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.