b_699_699_16777215_00_images_stories_budynki_69620826_2630392317005539_2269141684740685824_n.jpg

Nasze zdjęcie bogatyńskiego zabytku ponownie wywołało dyskusję nad losem budynku. Okazuje się, że starania o remont wznowiono.

 

Pod koniec sierpnia na naszym profilu w portalu społecznościowym zamieściliśmy zdjęcie obecnego stanu zabytkowego domu przy ulicy 1 Maja 3. Wizerunek wywołał dyskusję nad historią budowli oraz jego stanem obecnym (w zeszłym roku prowadzono drobne prace zabezpieczające - Sypie się zabytkowy pustostan).

- Dawny dom faktora tkackiego Johanna Gotlieba Lehmana wzniesiony w 1787 r na miejscu wcześniejszego obiektu lub w wyniku jego późniejszej rozbudowy. Pierwsze wzmianki o budynku znajdującym się w tym miejscu sięgają 1508 r. We wnętrzach obecnego budynku, mieściły się warsztaty tkackie oraz część wydzielona na tzw. Dom kupiecki (miejsce handlu suknem). Na piętrze znajdowały się pokoje mieszkalne właścicieli a na poddaszu, skład towaru przeznaczonego na eksport. Największy dom przysłupowy w Bogatyni - przypomniała w komentarzu historię budowli Joanna Zając z Dolnośląskiej Architektury Drewnianej. To nie jedyny komentarz. Okazuje się, że trwają prace (na razie formalne) nad przywróceniem dawnej świetności budynkowi, podobnie jak jego sąsiadowi. 

- Budynek przy ul. 1 Maja 3 w Bogatyni to ogromny kawał historii naszego miasta przed i powojennej. Marzeniem moim jest uratowanie obiektu. GZMK w Bogatymi rozpoczyna prace od wykonania pełnej dokumentacji obiektu, niezbędnej do sięgnięcia po środki zewnętrzne na rewitalizację tego domu przysłupowego. Byłby to trzeci uratowany - po budynkach przy ul. Placu Bohaterów Warszawy 4 i ul. 1 Maja 1 w tym ciągu (pisaliśmy o tym w artykułach Domy odzyskują dawny blask oraz Wypięknieją bogatyńskie "przysłupy" - red.). Niestety, przygotowanie i realizacja planowana jest na 3 kolejne lata przy założeniu, że pojawią się środki unijne na ten cel w nowej perspektywie. Tymczasem staramy się zabezpieczać bardzo zniszczony obiekt - poinformowała na portalu społecznościowym Katarzyna Bartkowiak, prezes zarządu Gminnego Zarządu Mienia Komunalnego.

ul. 1 Maja 3, wybudowany został w XVIII wieku, dokładnie w 1787 roku. Do rejestru zabytków wpisano go w 1967 r. Prace formalne dotyczące remontu zabytkowego domu podejmowano w 2011 roku (pisaliśmy o tym w artykule Dom przy Strumykowej 1 będzie odrestaurowany). Przez lata oprócz funkcji mieszkalnych wykorzystywany był do prowadzenia działalności gospodarczej. Od czasów powodzi stoi pusty. Jak mówił kilka lat temu ówczesny zastępca burmistrza Jerzy Stachyra podczas jednej z sesji Rady, nasza gmina chce ten dom wyremontować. Dom ten jest wpisany na listę zabytków chronionych prawem. Koszt jego restauracji szacowany jest na ok. 3,5 mln zł. W 2011 roku opóźnienia w rozpoczęciu remontu tłumaczono problemami z własnością. Gmina nie jest jedynym właścicielem budynku, a współwłaściciele nie chcieli przekazać nieruchomości gminie. 

Budynek i cała ulica 1 Maja wymieniani są w gminnym programie opieki nad zabytkami gminy Bogatynia na lata 2014- 2018. "Ze względu na wybitne wartości architektoniczne i urbanistyczne, z odbudową zlikwidowanej zabudowy, rewitalizacji wymaga ciąg zabudowy ulic: 1 Maja, Waryńskiego, Turowskiej, Kościuszki, Bojowników o wolność i Demokrację" - możemy przeczytać w dokumencie. Konkretów dotyczących adresu 1 Maja 3 nie ma.

Lokalny Program Rewitalizacji na lata 2016-2020 dla Gminy Bogatynia (przyjęty uchwałą Rady Miejskiej w styczniu 2017 roku) zakłada remont obiektu. Według dokumentu w latach 2017 - 2019 za 4 mln zł (środki własne gminy i dotacje z UE) ma być wykonana "odbudowa ściany zachodniej, docieplenie i wymiana pokrycia dachowego, remont elewacji, remont klatki schodowej, odtworzenie instalacji wewnętrznych, wymiana i odtworzenie stolarki okiennej i drzwiowej". 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+3 #13 Paweł111 2019-09-04 18:40
Cytuję Z Serbinowa:
Ludzie którzy mieszkają na Serbinowie znają i pamiętają luksus w chałupie z gliny i sieczki. Okienko wielkosci A4. Sufit 160cm.Smród i robactwo.[xxx]nie do dziury. Wejdź na pamietniki Palma.Pisze on.,, Ludzie z tych domów nieśli ze sobą zapach wychodka, byli nim przesiąknieci."
To se ne wrati rozumite pane!


Pewnie ze nie wróci. Tak samo jak budownictwo z wielkiej płyty nie wróci. Jest coś takiego jak rewitalizacja i adaptowanie budynków do współczesnych funkcji i wymagań. Proste pytanie, jadąc gdzies powiedzmy na weekend gdzie byś wolał spędzić noc? W mieszkaniu z wielkiej płyty, czy w odrestaurowanym zabyteczku. Mówimy oczywiści o krótkim pobycie na nie mieszkaniu w dłuższym okresie
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #12 Z Serbinowa 2019-09-04 18:15
Ludzie którzy mieszkają na Serbinowie znają i pamiętają luksus w chałupie z gliny i sieczki. Okienko wielkosci A4. Sufit 160cm.Smród i robactwo.[xxx]nie do dziury. Wejdź na pamietniki Palma.Pisze on.,, Ludzie z tych domów nieśli ze sobą zapach wychodka, byli nim przesiąknieci."
To se ne wrati rozumite pane!
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #11 Paweł111 2019-09-04 17:26
Cytuję Obserwator:
Jeszcze jednej ekipy nie rozliczono, a już powstaje nastepna.Na dotacje do ruin.Stary numer panie jedenasty.Kupuj chalupy i ok. Od pieniedzy publicznych wara.


Najpiękniejsze to są rzecz jasna bloki z wielkiej płyty na Serbionowie. Szczyt architektury i techniki budowlanej. Ciekawe czy jak tam sie zacznie wszystko walić, to też będziesz ziomuś pisał, ze od pieniędzy publicznych wara?
Cytować | Zgłoś administratorowi
-2 #10 Obserwator 2019-09-04 13:33
Jeszcze jednej ekipy nie rozliczono, a już powstaje nastepna.Na dotacje do ruin.Stary numer panie jedenasty.Kupuj chalupy i ok. Od pieniedzy publicznych wara.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #9 Pawel111 2019-09-04 10:57
Cytuję Też na nie:
Tak myślał Cheops budujac piramidy! Z bydoli z krowiego lajna sieczki i gliny tego nie osiągniesz.Niedaleko Bogatyni podobnych,,cudów " jest w miasteczkach niemieckich b. dużo. Nie widać w nich tłumów turystow.Chcesz rób renowacje, biegaj za kasą do Brukseli Idź do domu zegarmistrza i delektuj się wnetrzami, śpij i marzenia snij.Realizuj za s w o j e. Czy rozumiesz. Nie za wdowi grosz, za moje podatki, za swoje i bierz kasę jak Egipcjanie za piramidy.


Zajmij się jakąś pracą pożyteczną, a nie narzekaniem i biadoleniem.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+1 #8 Też na nie 2019-09-04 09:59
Tak myślał Cheops budujac piramidy! Z bydoli z krowiego lajna sieczki i gliny tego nie osiągniesz.Niedaleko Bogatyni podobnych,,cudów " jest w miasteczkach niemieckich b. dużo. Nie widać w nich tłumów turystow.Chcesz rób renowacje, biegaj za kasą do Brukseli Idź do domu zegarmistrza i delektuj się wnetrzami, śpij i marzenia snij.Realizuj za s w o j e. Czy rozumiesz. Nie za wdowi grosz, za moje podatki, za swoje i bierz kasę jak Egipcjanie za piramidy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #7 Pawel111 2019-09-04 08:01
Cytuję Tutejszy:
11 tka domniemuję że umiescisz w tej budzie przybytek z Podkarpacia dla notabli.


Nie znam żadnych notabli, a na Podkarpaciu nie bywam. Ale jak każdy średnio ogarnięty mieszkaniec Bogatyni wie, zabudowa przysłupowa obecna w Bogatyni jest unikalna w skali europejskiej. Trzeba być naprawdę mieć mocno zabetonowany umysł, żeby nie tego nie rozumieć i nie dostrzegać że dobrze odrestaurowana zabudowa przysłupowa mogłaby przyciągnąć turystów którzy zostawili by w gminie pieniądze, łącząc to z bliskością góry izerskich i żytawskich można by coś ciekawego osiągnąć. Bo jak do tej pory Bogatynia to kominy, radioaktywne odpady, przestępczość na skale zorganizowaną, kradzieże w sąsiednich krajach, przmeyt narkotyków. Naprawde jest czym się szczycić
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #6 Tutejszy 2019-09-04 06:20
11 tka domniemuję że umiescisz w tej budzie przybytek z Podkarpacia dla notabli.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #5 Paweł111 2019-09-03 20:22
Cytuję Tutejszy:
Nie zgadzam się na wydanie kasy na reanimację trupa.Oddać za przysłowiowy grosz. Niech otwierają hotel na wypady.Chcesz jeden z drugim bawić się w zabytki baw się za swoje. Za granty z Unii. Nie za ogólną kase dla waszego widzimisię. Dość cyrku z tzw. zabytkami.


Ziomeczku, mozesz sie zgadzać bądź nie. NIe ma to żaadnego znaczenia. Przez takich ludzi jak Ty Bogatynia jest jednym z najbrzydszych miejsc na ziemi
Cytować | Zgłoś administratorowi
-4 #4 Tutejszy 2019-09-03 17:56
Nie zgadzam się na wydanie kasy na reanimację trupa.Oddać za przysłowiowy grosz. Niech otwierają hotel na wypady.Chcesz jeden z drugim bawić się w zabytki baw się za swoje. Za granty z Unii. Nie za ogólną kase dla waszego widzimisię. Dość cyrku z tzw. zabytkami.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Kto będzie chciał …

18-09-2020 Wyświetleń:2720 20 Komentarzy

VI Rajd Turystyczny …

18-09-2020 Wyświetleń:415 1 Komentarz

Szachowy sukces na m…

18-09-2020 Wyświetleń:268 Brak komentarzy

Placówki edukacyjne…

18-09-2020 Wyświetleń:2426 5 Komentarzy

Carrefour kontynuuje…

18-09-2020 Wyświetleń:1384 Brak komentarzy

Pościg za motocykli…

18-09-2020 Wyświetleń:632 4 Komentarze

Zamknięte przedszko…

17-09-2020 Wyświetleń:3015 8 Komentarzy

Były skarbnik Bogat…

17-09-2020 Wyświetleń:2486 12 Komentarzy

Trzeci nowy dom dzie…

17-09-2020 Wyświetleń:730 1 Komentarz

Nowy (p.o.) burmistr…

17-09-2020 Wyświetleń:1309 Brak komentarzy

Światowy Dzień Syb…

17-09-2020 Wyświetleń:1073 10 Komentarzy

Kino KADR zawiesza d…

17-09-2020 Wyświetleń:621 1 Komentarz

niedziela, wrzesień 20, 2020