Nieznaną historię, skromnego udziału bogatynian w upadku Muru Berlińskiego, przypomniano na portalu społecznościowym.

Mur Berliński obecnie, fot. archiwum

Według informacji Polskiego Radia 9 listopada 1989 roku sekretarz Komitetu Centralnego SED Guenther Schabowski omyłkowo  powiedział, że obywatele NRD będą mogli bez przeszkód podróżować za granicę i regulacja ta wchodzi w życie "natychmiast". Po tej wypowiedzi tysiące mieszkańców wschodniej części Niemiec pospieszyły na punkty graniczne. Zdarzenie to miało swoje następstwa również w naszym regionie. Historię tę przypomniał administrator popularnego profilu na portalu społecznościowym Bogatynia Galeria Fotografii.

"Miałem w tym skromniutki udział, muru nie przewracałem, ale w tym czasie (jesień 1989) pomagałem NRD-owskim uciekinierom dostać się do ich ambasady w Warszawie. Może któryś się odezwie? Właśnie w tym miejscu, widocznym na zdjęciu Nysa była tak płytka, że można było przejść na stronę Polski. Mnóstwo żołnierzy pomagało dostać się uciekinierom na dworzec w Zgorzelcu, dlatego myślę, że to była akcja skoordynowana na samej górze w Warszawie i Moskwie. Sporo taryfiarzy z Bogatyni zawoziło Niemców do ambasady" - napisano na wspomnianym profilu. Na wspomnianym zdjęciu przedstawiono wypłycenie rzeki granicznej w Bogatyni (Trzcińcu) przy torach kolejowych. Nadnyskie tory kilkukrotnie przekraczają rzekę. Pod postem pojawiły się inne świadectwa bogatynian pomagającym Niemcom 30 lat temu.

PICT0018

Muzeum Muru przy Checkpoint Charlie, fot. archiwum bogatynia.info.pl

Pani Irena w komentarzu opisała historię mężczyzny, który wyskoczył z pociągu po polskiej stronie: "Pomogliśmy młodemu Niemcowi, który wyskoczył z pociągu, gdy jechał on po polskiej stronie w Krzewinie. Mężczyzna miał zranioną nogę, zgubił buty, był mokry i bardzo się bał. Opatrzyliśmy rany, dostał jedzenie,suche ubranie, buty i w taką zimnicę mąż zawiózł go Simsonem na dworzec PKP, na pociąg do Warszawy. Często wspominamy tą akcję, bo sami też się baliśmy konsekwencji.

O tym, jak Niemcy w 1989 roku udawali się do warszawskiej ambasady opowiada film dokumentalny Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej "Żegnaj DDR".

Zwiastun filmu:

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.