Dotarliśmy do kolejnej interpelacji poselskiej na temat przestępczości w Bogatyni. Poseł Stanisław Żuk pisze do ministrów sprawiedliwości i administracji, że skala przestępczości w naszym mieście zatrważa.

Sejm RP, fot. Krzysztof Białoskórksi/sejm.gov.pl

[Więcej na ten temat pisaliśmy w artykułach: Spotkanie z posłem Robertem ObazemPolicyjna sytuacja w Bogatyni jest "arcydramatyczna",  O co pyta poseł ministra?Burmistrz: porażająca skala przestępczości, zwłaszcza narkotykowejPismo z prośbą o pomoc w poprawie bezpieczeństwa]

Dotarliśmy do treści kolejnej interpelacji poselskiej (patrz wyżej). Poseł Stanisław Żuk 30.01.2020 złożył dwie interpelacje poselskie (do ministrów sprawiedliwość oraz  spraw wewnętrznych i administracji) "w sprawie podjęcia działań mających na celu zmniejszenie przestępczości w mieście i gminie Bogatynia".

Treść poniżej interpelacji (źródło: sejm.gov.pl):

W 2017 roku w Bogatyni stwierdzono szacunkowo 558 przestępstw. Oznacza to, że na każdy 1000 mieszkańców odnotowano 31,3 przestępstw. Jest to wartość znacznie większa od wartości dla województwa dolnośląskiego oraz znacznie większa od średniej dla całej Polski. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców Bogatyni najwięcej stwierdzono przestępstw o charakterze kryminalnym - 23,71 (wykrywalność 53%) oraz przeciwko mieniu - 19,84 (wykrywalność 47%). Wskaźnik wykrywalności jest także znacznie niższy od średniej dla województwa dolnośląskiego i dla całego kraju. Na przykład w Bogatyni wskaźnik wykrywalności sprawców przestępstw o charakterze gospodarczym wynosi 60%, podczas gdy dla całego kraju wynosi 88%. Są to dane z roku 2017. Danych za rok 2018 nie znaleziono.

Bliskość granic z Czechami i Niemcami powoduje, że najczęściej popełniane przestępstwa to: produkcja i handel narkotykami, sprzedaż półproduktów do produkcji narkotyków (wykupywane masowo z polskich aptek leki zawierające np. Pseudoephedrini hydrochloridum), kradzieże mienia i łapownictwo.

W roku 2019 na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zatrzymano nawet dwóch funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Bogatyni, a także byłego policjanta. Mężczyźni usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanych grupach przestępczych zajmujących się wytwarzaniem narkotyków i obrotem nimi. Przedstawiono im także zarzuty popełnienia innych przestępstw, takich jak utrudnianie postępowań karnych i przyjmowanie łapówek za zaniechanie czynności służbowych. Jeżeli do tego dodamy fakt zatrzymania kilku osób, które piastowały najwyższe stanowiska w administracji miasta i gminy Bogatynia, to skala przestępczości zatrważa.

19 grudnia 2019 roku przewodniczący Rady Miasta Bogatynia oraz trzy inne osoby zostały zatrzymane przez CBŚP. Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, uczestniczenia w obrocie znacznymi ilościami metamfetaminy, a także tabletkami z pseudoefedryną w celu wytworzenia metamfetaminy. Jednej z zatrzymanych osób prokurator przedstawił również zarzut składania fałszywych zeznań w innym postępowaniu, które miało na celu doprowadzenie do uniknięcia odpowiedzialności karnej przez kierującego zorganizowaną grupą przestępczą – tak poinformowała Prokuratura Krajowa we Wrocławiu.

Mieszkańcy miasta i gminy Bogatynia zaczynają się coraz bardziej bać o siebie i swoich bliskich, gdyż dochodzi nawet do zabójstw w związku z handlem i zażywaniem narkotyków. Bliskość granic powoduje, że Niemcy i Czesi postrzegają nas coraz gorzej, gdyż proceder przestępczy, mający źródła w Bogatyni, obejmuje także te kraje. W tym rejonie Polski przestępczość ma wymiar międzynarodowy i powoduje, że nasz kraj jest postrzegany bardzo źle.

Bogatynia jest położona najdalej od Warszawy i centrum kraju. Dlatego też bardzo trudno znaleźć chętnych do pracy w zawodzie policjanta w tym rejonie Polski. Na dzień dzisiejszy w Policji bogatyńskiej występują znaczne braki kadrowe w zawodzie policjanta.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

Jakie działania podjęte zostały przez Ministerstwo Sprawiedliwości, prokuratora generalnego i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, aby poprawić stan bezpieczeństwa w Bogatyni?

Jakie działania w przyszłości zostaną podjęte, aby przestępczość w Bogatyni zlikwidować lub ograniczyć do minimum?

Jakie działania zostaną podjęte, aby jak najszybciej zwiększyć liczbę policjantów pracujących w Komisariacie Policji w Bogatyni w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców miasta i gminy?

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+2 #21 Bogatynianin. 2020-02-13 17:23
Nie pisać listów tylko działać panie pośle!
Bo te nowe biuro pana, niedługo chłopaki też obskoczą.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #20 POLOLOLO 2020-02-12 19:27
Cytuję Jolay:
W pijanym widzi.

Masz obsesje,chorujesz,słyszysz GŁOSY?Jak zwykle mieszasz wątki!
Cytować | Zgłoś administratorowi
-1 #19 Jolay 2020-02-12 18:27
W pijanym widzie AG wraz z przedstawicielami Watykanu zawierzył Bogatynię matce Boga.
Rada przyklasnęła zmianę kawałka ulicy by pasowała pod figurkę.
Robi się mały Meksyk.Tam figurek i kościołów, krzyży nie brakuje. Jak jest z bezpieczeństwem to wiemy. Ostatnia wiadomość o chłopaku z Polski. Zginą jak w średniowieczu.W Bogatyni też już zabijają. Szokuje tłumaczenie przez jednego mądrego na forum tej śmierci. Ilu ma zginąć byś zrozumiał że nie jest dobrze i bezpiecznie. Nie krzyży nam potrzeba i ucieczki pod opiekę świętych lecz porządnie pracujących służb policji i sądów.Praworządność ma mieć priorytet. Nie Niemcy nie Czesi lecz my ją mamy zaprowadzić. Płacimy podatki i wymagamy od przedstawicieli by można żyć bezpiecznie w każdym mieście, miasteczku czy wsi. Pamiętamy kto likwidował sądy, posterunki POLICJI.Czas pokaże czy Pan poseł spełni się jako ten co coś może i zrobi w tym problemie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 #18 wiem! 2020-02-12 18:10
to narkomani i żule, a co z białymi kołnierzykami? W radach nadzorczych kolesie grzmiela okradali spółki i samorząd gminy. Cienki ten samorząd bo nie reagował na informacje, które obiegały Bogatynię. Lepkie rączki to o kim było?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #17 Kryminolog 2020-02-12 16:31
Byłbym zapomniał: jeszcze okradanie placów budowy. Wystarczy postawić jakiekolwiek zadaszenie z drzwiami i czekać na nocnych gości (zazwyczaj przychodzą między trzecią a czwartą) z nożycami do cięcia skobli, które przetną nawet fi osiem. Wcześniej sobie przygotują drogę odwrotu: przetną siatkę, rozmontują ogrodzenie, albo wyłączą latarnię uliczną. Pełna profeska, made in Bogatynia.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #16 matrix 2020-02-12 15:31
Jakie to wszystko słabe. Dwóch posłów i burmistrz próbują zbić kapitał polityczny na sytuacji panującej w policji. Przecież ta sytuacja to nie żadna epidemia, która pojawiła się nagle tylko proces który trwa od kilkunastu lat i jest związany z „ulepszaniem” pracy policjantom, nakładania na nich coraz więcej obowiązków, zabierania przywilejów, upadlania ich w mediach przy każdej okazji, brak ochrony prawnej w kontrze z bandytami. Ile interpelacji złożył Pan poseł w sprawie podwyższenia policjantom pensji? Czy w ogóle przez myśl mu przeszło, że może chodzić o zarobki, niewspółmierne do wykonywanej niewdzięcznej pracy? Czy zachęca do wstąpienia w szeregi ten zaszczytnej służby członków swojej rodziny? część 1 POCZĄTEK
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #15 matrix 2020-02-12 15:30
Słusznie natomiast zauważył, że żyjemy na styku trzech granic , z dala od Warszawy, gdzie tam być może praca w policji to szczyt marzeń ale tutaj ludzie nie są ograniczeni umysłowo i widzą jakie zarobki mają ludzie po drugiej stronie Nysy więc siłą rzeczy wybierają pracę za granicą i nie w policji. Pan poseł i burmistrz myślą, że wyślą parę pism, które ktoś im napisał i mogą sobie przybijać piątki aby do następnych wyborów, a tu zaraz przyjedzie pełny skład komisariatu, bo w policji jest tak fajnie. Pomijając fakt, iż Pan poseł powołuje się w swoim piśmie na statystykę policyjną, która jest tak wiarygodna jak obietnice składane przez polityków przed wyborami, zastanawia mnie dlaczego Pan Żuk pisze, że danych za 2018r nie znaleziono, to jedno, ktoś je ukrył czy co? Drugie co to znaczy, że te 31,3 przestępstw na 1000 mieszkańców, to wartość znacznie większa od wartości dla województwa i Polski? A jakie są to wartości. część 2
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #14 matrix 2020-02-12 15:30
Np. według GUS za 2018, Bogatynia ma 27 przestępstw na 1000 mieszkańców, w tym 20,5 kryminalnych, 2,5 gospodarczych i 2,2 drogowych, natomiast wykrywalność to 62 % . Takie same wartości mają Zgorzelec, Zawidów, Pieńsk, Węgliniec i szereg innych miast ale tam Pan poseł nie bije piany. Tak więc wynika z tego, że do roku 2017 nastąpiła poprawa wykrywalności i spadek przestępstw. I jeszcze cytat: „Ranking najniebezpieczniejszych polskich miast - tak chwytliwie zostało nazwane to zestawienie przez media (niestety żaden dziennikarz nie zgłosił się do nas z prośbą o pomoc w interpretacji danych). Liczba przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców jest oczywiście pewnym wyznacznikiem poziomu bezpieczeństwa w danym mieście, ale trzeba pamiętać, że wszystkie przestępstwa zostały potraktowane w tym zestawieniu jednakowo, niezależnie od rodzaju i szkodliwości społecznej. część 3
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #13 matrix 2020-02-12 15:29
Wysoka pozycja miasta w tym rankingu z pewnością nie jest powodem do zadowolenia, ale nie jest jednoznaczne z ogólnym poziomem niebezpieczeństwa w tymże mieście. Drobne przestępstwa nie wpływają na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców tak samo jak poważne przestępstwa kryminalne. Dla pełniejszego obrazu do tabeli zostały dodane informacje o przestępstwach o charakterze kryminalnym, gospodarczym i drogowym - wszystkie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Interpretując tabelę, warto również wziąć pod uwagę poziom wykrywalności - im wyższy poziom tym wyższy będzie odczuwalny poziom bezpieczeństwa odczuwalny przez mieszkańców. Pojedyncze przestępstwo może być zakwalifikowane jednocześnie do większej ilości kategorii”. To tyle jeśli chodzi o statystykę. część 4
Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 #12 matrix 2020-02-12 15:28
Dalej Pan poseł pisze: „Bliskość granic z Czechami i Niemcami powoduje, że najczęściej popełniane przestępstwa to: produkcja i handel narkotykami, sprzedaż półproduktów do produkcji narkotyków (wykupywane masowo z polskich aptek leki zawierające np. Pseudoephedrini hydrochloridum)”, pytanie zatem co Pan poseł zrobił w zakresie kontroli aptek i ukarania złych aptekarzy, nie słyszałem aby służby rozprawiły się z tym procederem u źródła, bo ciekawe kto zarabia na sprzedaży leków, kto inkasuje podatki? Od jakiegoś czasu istnieją prawne ograniczenia w zakupie takich leków ale Pan poseł twierdzi, że proceder trwa nadal, no to jak, istnieją domowe wytwórnie lekarstw czy produkują go i sprzedają firmy farmaceutyczne poprzez hurtownie i apteki. Tutaj oczywiście Pan poseł nie przytoczył statystyk. część 5
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Trenerzy FA Bogatyni…

22-09-2020 Wyświetleń:47 Brak komentarzy

Włamał się do dom…

22-09-2020 Wyświetleń:1951 5 Komentarzy

Warsztaty rzeźbiars…

21-09-2020 Wyświetleń:325 Brak komentarzy

Turniej Piłki Nożn…

21-09-2020 Wyświetleń:251 Brak komentarzy

Od jutra (21.09.2020…

20-09-2020 Wyświetleń:2858 8 Komentarzy

Relacja z IV Edycji …

20-09-2020 Wyświetleń:596 1 Komentarz

Święto kina w Sien…

20-09-2020 Wyświetleń:637 5 Komentarzy

Kto będzie chciał …

18-09-2020 Wyświetleń:4896 39 Komentarzy

VI Rajd Turystyczny …

18-09-2020 Wyświetleń:543 1 Komentarz

Szachowy sukces na m…

18-09-2020 Wyświetleń:376 1 Komentarz

Placówki edukacyjne…

18-09-2020 Wyświetleń:2898 5 Komentarzy

Carrefour kontynuuje…

18-09-2020 Wyświetleń:1692 Brak komentarzy

wtorek, wrzesień 22, 2020