— Witam, czy na załączonych zdjęciach nie widnieją przypadkiem Bartoszyce i okolice? — napisał do naszej redakcji Sławek, mieszkaniec Porajowa w południowo zachodniej Polsce, w gminie Bogatynia . — Jeśli tak, to wpadły mi w ręce oryginalne klisze datowane na 1942 r. i około 160 zdjęć udało się wywołać. Być może przedstawiają Wasze miasto i region — wyjaśnia Sławek

Jak mówi właściciel zdjęć, ich historia jest ciekawa. Zrobił je niemiecki żołnierz i przedstawiają życie jednostki posuwającej się na front. Postanowił więc znaleźć bartoszycką redakcję w internetowej przeglądarce i się z nami skontaktować. 

— Klisze (4 szt.) wpadły mi i kumplowi przypadkowo. Siedzieliśmy w barze w Zittau (Niemcy) i rozprawialiśmy o historii (kumpel jest Niemcem) i nagle do rozmowy przyłączył się nam jeden podpity miejscowy mówiąc, że na strychu pod dachówkami znalazł stare klisze. 

— Oczywiście mu nie uwierzyliśmy i zbyliśmy. Pan na szczęście uniósł się honorem, że ktoś podważa jego słowa i po 20 minutach przyniósł klisze. Te są bardzo dobrze zachowane, bo były cały czas w tubach. Za kilka piw zmieniły właściciela. Po naprawie mojego skanera prześlę wszystkie fotografie. 

Po publikacji ich na naszym facebookowym profilu www.facebook.com/bartoszycebezfikcji okazało się, że zdjęcia zrobione zostały w miejscowości Bisztynek. Wskazują też na to drogowskazy, a także aktualne zdjęcia nadesłane przez czytelników. Od razu, gdy tylko otrzymamy więcej zdjęć, to postaramy się je opublikować. 

Źródło i foto: www.bartoszyce.net

Zdjęcia można obejrzeć pod linkiem Archiwum fotograficzne jednostki Wehmachtu kupione za 6 piw
Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.