22 lutego w Ratuszu Miejskim w Zittau odbyło się uroczyste otwarcie wystawy "entKommen" - Trójstyk pomiędzy wypędzeniem, ucieczką i przybyciem . Współorganizatorami ze strony polskiej są: Bractwo Ziemi Bogatyńskiej, Koło Związku Sybiraków, Szkolne Muzeum Regionalne w Działoszynie oraz Wydział Współpracy z Zagranicą i Promocji UMiG w Bogatyni.

 

Wystawa "entKommen" poświęcona jest skutkom ucieczek, wypędzeń i przesiedleń ludności, które miały miejsce w naszym regionie od XVII wieku do czasów współczesnych. Zawsze było to duże wyzwanie dla społeczeństw, a spojrzenie na przybywających, niezależnie od ich narodowości, wyznania czy odległości od miejsca przybycia, nigdy nie było wyłącznie pozytywne czy negatywne. Te sytuacje trzeba rozpatrywać zawsze przez pryzmat ich wyjątkowości. Wystawa, którą można oglądać w Muzeum Miejskim w Żytawie do 21 czerwca tego roku, ukazuje różne aspekty tego trudnego tematu i zwraca uwagę na trzy kluczowe okresy dla Zittau i jego okolic. W XVII wieku schronienia poszukiwali w tym regionie uchodźcy religijni z Czech. Wraz z nimi tereny te wzbogaciły się o nową wiedzę, która stanowiła źródło ożywienia kulturowego tego regionu. W roku 1945, na skutek drugiej wojny światowej, wypędzonych zostało miliony ludzi. Na wschód i zachód od Nysy Łużyckiej, która stanowiła od teraz nową granicę, Polacy i Niemcy zmuszeni byli uporządkować swoje życie na nowo, w bardzo ciężkich nierzadko warunkach. W ostatnich latach zawitali na te tereny, po stronie niemieckiej uchodźcy - tym razem z Afganistanu, Syrii, Wenezueli, a po polskiej stronie Ukrainy. Celem wystawy jest pobudzanie do refleksji nad utrwalonymi na ten temat w społeczeństwie obrazami i wyobrażeniami w kontekście okresów historycznych. Indywidualne głosy stają się słyszalne, a oblicza losów widzialne. Dlatego na wystawie nie zabrakło polskich historii rodzinnych, opowiedzianych np. przez Zofię Kulikowską czy Ryszarda Zawadzkiego.

W ramach wystawy przygotowano różnorakie wydarzenia artystyczne, seanse kinowe oraz wykłady. Warto się wybrać i zapoznać z tym bardzo ciekawym, przekrojowym projektem.

Źródło, foto: UMiG Bogatynia

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.