30 listopada 2022 r., w Kinie KADR 3D w Bogatyńskim Ośrodku Kultury świętowaliśmy 60-lecie premiery filmu Wojciecha Jerzego Hasa pt. „Złoto”.

Kultowa scena z przejeżdżającą kolejką wąskotorową, projekcja w kinie "Kadr", fot. bogatynia.info.pl

Film ten jest wyjątkowy dla mieszkańców Bogatyni, ponieważ 60 lat temu w naszym mieście i okolicach stanął plan filmowy. W plenerach przedstawiających kopalnię, elektrownię oraz Bogatynię powstał wyjątkowy dramat psychologiczny z nietuzinkową obsadą polskich gwiazd takich jak: Władysław Kowalski, Krzysztof Chamiec, Barbara Krafftówna, Jan Kobuszewski i Elżbieta Czyżewska.

Dyrektor BOK Anita Szakiel-Sosnowska, uroczyście przywitała wszystkich zgromadzonych na sali widowiskowej gości, w tym przedstawicieli bogatyńskiego samorządu z burmistrzem Wojciechem Dobrołowiczem na czele i zaprosiła na wyjątkową, sentymentalną podróż filmową. Aby dodać realizmu i wprowadzić widzów w lata 60 ubiegłego wieku, przed seansem obejrzeliśmy odcinek Polskiej Kroniki Filmowej z 1962 roku.

Po seansie odbył się wernisaż wystawy w sali Atena. Wystawa prezentowała kadry z planu filmowego, zdjęcia Bogatyni, oraz kombinatu turoszowskiego ukazujące proces budowy Elektrowni Turów. Można było zobaczyć również wiele przedmiotów wprowadzających w klimat PRL-u. Przygotowano również poczęstunek w postaci słonych precelków i soku z ogórków, który idealnie wpasował się w atmosferę wernisażu. Wystawę można oglądać do końca roku w godzinach otwarcia Bogatyńskiego Ośrodka Kultury.

Organizatorzy składają ogromne podziękowania PGE GiEK S.A. oddziałowi KWB Turów, oddziałowi Elektrownia Turów oraz osobom prywatnym za pomoc w organizacji wystawy a wszystkim mieszkańcom za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Zapraszamy na kolejne inicjatywy kulturalno-filmowe w przyszłości.

Organizatorzy: Bogatyński Ośrodek Kultury i Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni

Źródło: BOK/UMiG Bogatynia

Galeria zdjęć, fot. BOK:

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.