Görlitz/Zittau, marzec 2026 r. – Wspólnym projektem dwóch teatrów z pogranicza polsko-niemieckiego jest spektakl Szczęśliwy, kto poznał Hrdlaka (Von dem Glück, Hrdlak gekannt zu haben), który łączy dziedzictwo kulturowe i współpracę międzynarodową. Teatr Gerhart-Hauptmann-Theater Görlitz-Zittau i Lubuski Teatr w Zielonej Górze sięgają po powieść Janoscha, aby w trójkącie granicznym Polska–Czechy–Niemcy poruszyć na scenie kwestie pamięci, wielojęzyczności i wspólnej historii.
Fot. Paweł Sosnowski
O spektaklu:
Kłodnica, mała miejscowość na Górnym Śląsku. Mieszkańcy tej miejscowości – pani Dziuba i jej mąż, którzy organizują wielkie wesele dla swojej córki Else, Zwi Bogainski, pół-Żyd i bon vivant, pan młody Rudolf Mainka i wielu innych – prowadzą życie pełne ciężkiej pracy, wielkich uroczystości i intensywnych libacji alkoholowych. Wśród nich żyje Hrdlak, prosty robotnik najemny, który jednak zawsze pozostaje outsiderem. Niektórzy gardzą nim, inni go cenią. Ale kiedy dotykał ręką jednego z najgorszych łobuzów, ten „odczuwał wielkie szczęście, ale nie potrafił tego nazwać”. Pewnego dnia Hrdlak znika, tak samo niezauważony, jak się pojawił.
Szczęśliwy, kto poznał Hrdlaka (Von dem Glück, Hrdlak gekannt zu haben) to jedna z trzech powieści Janoscha, których akcja rozgrywa się w Górnym Śląsku lat 30. i 40. XX wieku. Są one pełne wspomnień z życia ludzi w tych wioskach między Polską a Niemcami, które dziś już nie istnieją. W tej powieści Janosch przetwarza również swoje własne dzieciństwo, które nie było tak idylliczne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka po przeczytaniu wielu jego tekstów. W fikcyjnej wsi Kłodnica odzwierciedla się świat, który jest równie przyjazny, co okrutny, z ludźmi pełnymi tęsknot i rozczarowań, którzy być może chcą być dobrzy, ale często postępują złośliwie.
W trójkącie granicznym Polski, Czech i Niemiec przenoszą Państwo na scenę powieść, która już w momencie swojej publikacji starała się pokonać granice między krajami i przypomnieć o tym, co Państwa łączy. Podobnie jak w dawnym Śląsku, również w tej wersji scenicznej będzie się mówić zarówno po niemiecku, jak i po polsku.
TWÓRCY:
Reżyseria i Scenariusz
Scenografia i kostiumy
Muzyka
Dramaturgia
Asystentka reżysera
Sufler
OBSADA:
Julia Jasińska
Klaudia Kuźmińska
Isabella Szendzielorz
Roksana Vikaluk
Jonas Maria Lubisch
Ireneusz Rosinski
Kacper Zalewski
Robert Czechowski, Dyrektor Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze
Adam Łucki
Daniel Grupa
Sabine Bahnsen
Kacper Zalewski/ Paula Gehring
Paula Gehring
Bilety są już dostępne na stronie www.g-h.t.de.
Więcej informacji: https://www.g-h-t.de/de/spielplan/von-dem-glueck-hrdlak-gekannt-zu-haben/
Miejsce wydarzenia/terminy
Teatr Zittau | Scena studyjna
Sobota, 14.03.2026 | godz. 19:30 PREMIERA
Niedziela, 15.03.2026 | godz. 19:00
Piątek, 20.03.2026 | godz. 19:30
Niedziela, 29.03.2026 | godz. 19:00