Na życzenie czytelników, 6 lutego 2024 r., odbyła się druga edycja spotkania dotycząca historii Bogatyni do 1945 roku.

Dzieje naszego miasta budzą duże zainteresowanie wśród mieszkańców oraz miłośników historii regionalnej.

W spotkaniu wziął udział burmistrz Wojciech Dobrołowicz, który odpowiadał na pytania odnośnie odnowy domów przysłupowych czy herbu Bogatyni z 1969 r. 

Gośćmi honorowymi były Panie z Zespołu Ludowego „Rozmaryn” z Bogatyni: Bożena Wieczorek i Bogusława Młyńczyk, które przybyły na spotkanie w pięknych strojach łużyckich. Zaprezentowały niebieskie odświętne stroje, na który składał się ozdobny haftowany czepiec, gorset oraz spódnica.  

Gośćmi honorowymi byli również Panowie z Bractwa Ziemi Bogatyńskiej: Edward Semper (Człowiek Roku Biblioteki 2022) oraz Janusz Sontowski (Człowiek Roku Biblioteki 2021), którzy przybliżyli nam kilka ciekawych faktów historycznych. 

Przy pełnej sali gości, w miłej atmosferze, obejrzeliśmy archiwalne materiały znajdujące się w naszych zbiorach: zdjęcia, pocztówki z pocz. XX w., unikatowe publikacje. Dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie w dawnym Reichenau, poznaliśmy znane rody zamieszkujące te tereny od XIII w., począwszy od rycerskiego rodu von Opal, aż po rodzinę Preibischów z XIX w.  

Przypomnieliśmy sobie artystów regionalnych, którzy uwiecznili dawną zabudowę łużycką Bogatyni - Franciszka Grendę, Włodzimierza Kaliniaka i Mariana Lorka.

Największe zainteresowanie wzbudził rok 1945, czas zakończenia II wojny światowej. Ożyły wspomnienia rodzinne, czasy „pierwszych osadników” przybywających do Bogatyni. 

Prezentację przygotowała oraz spotkanie poprowadziła Danuta Leoniewska z Oddziału dla Dorosłych.

Dziękujemy za miłe spotkanie, ale także sentymentalny powrót do lat dzieciństwa spędzonych na tych ziemiach. 

Źródło: biblioteka publiczna 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.