W ubiegłym tygodniu odbyła się sesja nadzwyczajna zwołana na wniosek Burmistrza w sprawie Cyklostrady Dolnośląskiej. W głosowaniu wzięło udział 11 radnych.
Już w listopadzie 2021 roku burmistrz Wojciech Dobrołowicz, wraz z marszałkiem Cezarym Przybylskim, wicemarszałkiem Tymoteuszem Myrdą oraz gospodarzami powiatów i gmin naszego regionu, podpisał w Lubaniu deklarację współpracy w ramach projektu Cyklostrada Dolnośląska, fot. archiwum UMiG Bogatynia
Głównym tematem sesji była uchwała w sprawie wyrażenia zgody na podjęcie współpracy z Województwem Dolnośląskim w zakresie realizacji projektu "Dolnośląska Cyklostrada - Trasa Doliny Nysy Łużyckiej".
- Chodzi o współfinansowanie w proporcjach pół na pół z województwem dolnośląskim szacunkowej wartości dokumentacji na poziomie 820 450 zł. Dokument dotyczący koncepcji otrzymaliśmy na dzień przed sesją. (...) Przy okazji wystąpiłem z prośbą o informację w zakresie kosztów poniesionych przez gminę w zakresie realizacji umowy na opracowanie powyższej koncepcji. Z przedłożonego dokumentu można wyczytać, że szacowany koszt tej inwestycji to prawie 15 mln z za ok. 15,8 km (głównej trasy) - opisuje radny Dominik Zawada. Radni zagłosowali "za".
Już w listopadzie 2021 roku burmistrz Wojciech Dobrołowicz, wraz z marszałkiem Cezarym Przybylskim, wicemarszałkiem Tymoteuszem Myrdą oraz gospodarzami powiatów i gmin naszego regionu, podpisał w Lubaniu deklarację współpracy w ramach projektu Cyklostrada Dolnośląska.
Cyklostrada Dolnośląska to ponad 2000 km tras, które poprawią dostępność transportową regionu, zintegrują lokalne drogi rowerowe i powiążą je z dolnośląską siecią kolejową. Jej projekt oparty jest o sieć głównych tras rowerowych obejmujących swoim zasięgiem cały region, łącząc je również z trasami rowerowymi po stronie czeskiej i niemieckiej. Jak informuje urząd marszałkowski, projekt tworzony jest w oparciu o obiektywne kryteria, zapewnia między innymi obsługę atrakcji turystycznych, połączenie z najważniejszymi ośrodkami regionu i jest zintegrowany z komunikacją zbiorową.
Podczas spotkania konsultacyjnego w Lubaniu, samorządowcy rozmawiali o Trasie Via Regia – przebieg od Złotoryi do Bolesławca oraz o Trasie Doliny Nysy Łużyckiej, której częścią będzie 25-kilometrowy odcinek Cyklostrady biegnący przez gminę Bogatynia – od trójstyku do granicy z gminą Zgorzelec.
Jak podkreślają władze województwa, mowa jest o sieci malowniczych, bezpiecznych tras rowerowych, o wysokim standardzie, która będzie turystyczną atrakcją regionu i wyjdzie naprzeciw wyzwaniom polityki klimatycznej w zakresie komunikacji. Przedsięwzięcie ma być realizowane przy współudziale finansowym lokalnych samorządów, z wykorzystaniem środków unijnych z nowej perspektywy finansowej. Cyklostrada Dolnośląska ma szansę stać się przełomowym w skali kraju produktem turystycznym.