Stowarzyszenie Sekcja Turystyki Rekreacyjnej "Bog-Tur'" wybrało się 22 czerwca do Hainewelde, na rajd rowerowy z cyklu Zamki i Pałace.

Dzień przywitał nas deszczem, ale to nie przeszkodziło nam w kontynuowaniu naszej wyprawy. Trasę musieliśmy trochę skorygować, aby nie jechać po błotnistym terenie w Uhelnej. Im dalej się przemieszczaliśmy, to pogoda się zmieniała, aż wyszło słońce. Ciekawa zabudowa Domów Łużyckich po stronie Niemieckiej często kierowała nasz wzrok w ich stronę. Jeden z budynków przykuł naszą uwagę, ponieważ był przyozdobiony motylami, co nadawało mu niesamowitego uroku w blasku słońca. Po niedługim czasie udało nam się dotrzeć do Zamku w Hainewalde, który został wybudowany na zboczu doliny rzeki Mandau.

W latach 1749-1755 na zlecenie królewskiego podkomorzego Samuela Friedricha von Kanitz został wybudowany dzisiejszy zespół pałacowy tzw. Nowy Pałac. Z dna doliny do głównego budynku zamku prowadził zespół tarasowy z pięcioma poziomami schodów. Główny portal wsparty jest na toskańskich kolumnach, na zworniku widnieje podwójny herb rodów von Kanitz i von Kyaw. Dwa boczne skrzydła tworzą dziedziniec do głównego budynku. W stylu barokowym zaprojektowano również ogród zamkowy na zboczu z oczkiem wodnym, żywopłotami, murami, ogrodem, oranżerią i kilkoma pawilonami. W tym czasie zamek nosił przydomek Sanssouci Górnych Łużyc. Sukcesywnie jest przeprowadzana renowacja tego Zamku.

Po chwili wytchnienia udaliśmy się w drogę powrotną przez Zittau i Zatonie. Na zakończenie zaplanowaliśmy już koleją wycieczkę pod nazwą ,,Zamki i Pałace'' tym razem do Zamku Lemberk po stronie Czeskiej.

Relacja Barbara Otrociuk

Zdjęcia uczestnicy wycieczki

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.