- artykuł sponsorowany -

Biwakowanie w hamaku staje się coraz popularniejsze wśród miłośników przygód na świeżym powietrzu. To nie tylko sposób na wygodny nocleg w terenie, ale także wyjątkowa okazja, aby poczuć bliskość natury w nowy sposób. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pozwolą Ci w pełni cieszyć się tą formą wypoczynku.

Odpowiedni hamak to podstawa

Podstawą udanego biwaku w hamaku jest oczywiście dobrze dobrany hamak. Na rynku znajdziesz różnorodne modele w tym hamak Ticket to the Moon Pro Mata https://sportano.pl/p/465984/hamak-turystyczny-ticket-to-the-moon-pro-mat-navy-blue. Wybór konkretnego modelu zależy głównie od twoich potrzeb, budżetu oraz warunków, w jakich planujesz biwakować.

Oto kilka kluczowych kwestii, na które powinieneś zwrócić w trakcie wyboru hamaka.

1. Rozmiar hamaka. Hamaki podobnie jak namioty występują w różnych rozmiarach. Jeśli biwakujesz sam, wybierz hamak jednoosobowy, ale jeśli cenisz sobie przestrzeń lub planujesz nocować we dwoje, rozważ model dwuosobowy. Marka Kadva https://sportano.pl/marki/kadva ma w swojej ofercie wiele takich modeli.

2. Materiał. Dobry hamak biwakowy musi być wykonany z lekkich, oddychających materiałów syntetycznych, które są wytrzymałe i szybko schną. Upewnij się, że tkanina, z którego wykonany jest hamak, ma odpowiednią trwałość i spisze się w trudniejszych warunkach.

3. Maksymalne obciążenie. Sprawdź nośność hamaka. Wybierz model, który zdoła utrzymać więcej, niż tylko masę Twojego ciała. W ten sposób unikniesz bolesnego upadku.

4. Dodatkowe funkcje: Niektóre hamaki są wyposażone w dodatkowe elementy na przykład moskitierę, która chroni przed insektami. Jeszcze inne modele mają wbudowane systemy napinające lub schowki na drobiazgi.

Ochrona przed niepogodą

Podczas biwaku w hamaku musisz dobrze zabezpieczyć się przed deszczem, wiatrem i zimnem. W odróżnieniu od namiotu hamak nie zapewnia automatycznej ochrony przed warunkami pogodowymi. Bądź przygotowany na każdą ewentualność.

Miej przy sobie tarp, czyli specjalną płachtę, którą zawiesisz na hamaku w razie opadów deszczu. Tarp powinien być na tyle duży, aby chronił zarówno przed opadami, jak i porywistym wiatrem. Rozstaw go pod odpowiednim kątem, tak aby woda spływała na boki.

Co chroni przed zimnem? Hamak, choć wygodny, nie izoluje dobrze od zimna. Aby zapobiec wyziębieniu organizmu, zaopatrz się w śpiwór. Możesz też zastosować underquilt, czyli specjalną warstwę izolującą mocowaną pod hamakiem. Alternatywnie, możesz użyć maty turystycznej lub pianki izolacyjnej, którą włożysz do hamaka.

Równie ważny jest ubiór. Wygodne buty trekkingowe, takie jak tutaj: https://sportano.pl/obuwie-turystyczne-i-trekkingowe/buty-trekkingowe/buty-trekkingowe-niskie to must have w teren. Do tego niezbędna jest bielizna termoaktywna, ciepły polar, bluza i kurtka przeciwdeszczowa z kapturem. Spakuj odzież na zmianę do plecaka – skorzystasz z niej, gdy zmokniesz.

Jak bezpiecznie zawiesić hamak w terenie? Podpowiadamy!

Bezpieczne i stabilne rozłożony hamak to sekret udanego odpoczynku. Choć zawieszenie hamaku na drzewie wydaje się dość proste, poświęć trochę czasu i przeczytaj nasze rady. Dzięki nim unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek w nocy.

Na początku znajdź odpowiednie drzewa – dwa zdrowe okazy oddalone od siebie na odległość około 4-5 metrów. Pamiętaj, aby drzewa były wystarczająco grube i solidne, by utrzymały ciężar hamaka i masę Twojego ciała.

Do przymocowania hamaka możesz skorzystać z tradycyjnych linek, choć lepszym rozwiązaniem są specjale taśmy do drzew, które nie niszczą kory. Nie używaj cienkich sznurków i linek, które wbijają się w drzewa i je uszkadzają.

Hamak powinien być zawieszony pod kątem około 30 stopni względem ziemi. Rozłóż go na wysokości około 1,5 metra nad ziemią. Upewnij się jeszcze, że po usiądnięciu w hamaku twoje ciało znajduje się na wysokości kolan, co pozwoli Ci na wygodne wchodzenie i schodzenie z hamaka. W ten oto sposób Twój hamak jest gotowy do relaksu na łonie natury. Ty również.

 

 

 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.