1 lutego Stowarzyszenie Sekcja Turystyki Rekreacyjnej "Bog-Tur", wybrała się na rajd w poszukiwaniu Lodospadów.

Tym razem kierunek Świeradów Zdrój skąd rozpoczęliśmy wędrówkę na Polanę Izerską. Jest to rozległa międzyleśna wysokogórska łąka, w kilku miejscach zatorfiona i podmokła. Polana stanowi obszar źródliskowy dopływów Kwisy, od północnej strony i Izery od południowej strony. Polana Izerska leży na głównym kontynentalnym dziale wodnym zlewisk morza Bałtyckiego i Północnego. W latach 80. XX wieku na polanie stały budynki leśnictwa wykorzystywane przy usuwaniu skutków klęski ekologicznej, obecne pozostała jedynie stodoła leśnictwa i zwykła wiata przeciwdeszczowa. Otoczenie polany jest wylesione, dlatego trudno jest określić jej pierwotne granice. Hala Izerska w zachodniej części Sudetów na Dolnym Śląsku już od dawna określana jest mianem "Małej Syberii". Klimat tego miejsca sprzyja rozwojowi populacji zwierząt takich jak jelenie, dziki czy borsuków oraz wiele innych.

Tradycyjnie musieliśmy odwiedzić Chatkę Górzystów z słynnymi naleśnikami z jagodami czy na słono z pieczarkami. Po chwili wytchnienia udaliśmy się w dalszą trasę, która wiodła wzdłuż rzeki Izery w przepięknych okolicznościach zimowej aury. Podjęliśmy decyzję, aby nie wracać tą samą trasą aby powędrować przez Most Karlowski na Czeską Izerkę. Przeszliśmy przez nowo wybudowany most łączący stronę polską i czeską idąc dalej szlakiem w kierunku Koreniov.

Po kilkukilometrowym marszu dotarliśmy do wodospadu nad Železnicy. Nie nadal ukazały nam się piękne formy Lodospadów w różnych postaciach. Zwisy lodowe okalały całe ściany skalne. W wielu miejscach jeszcze mogliśmy zaobserwować ciekawe lodowe sople. Po dotarciu na dworzec mogliśmy podziwiać najstarsze składy kolei zębatej, która nadal funkcjonuje. Na Dworcu kolejowym znajduje się Muzeum Kolei, które ukazuje całą historię jak ta przygoda kolei się zaczęła. Wystawa poświęcona jest całemu odcinkowi Tanvald – Kořenov i powiązanemu z nim odcinkowi Kořenov – Szklarska Poręba. Tutaj można zobaczyć wyjątkowe koła zębate i pojazdy poruszające się na tej trasie. Można również odwiedzić dawną parowozownię. Muzeum przez cały rok organizuje wiele nostalgicznych przejażdżek pociągami z udziałem lokomotyw parowych. Na pewno w najbliższym czasie wybierzemy się na taką wyprawę, by móc przejechać się takim historycznym pociągiem. Po przejechaniu pociągami, później autobusem powróciliśmy do Bogatyni planując kolejną wyprawę.

relacja: Barbara Otrociuk 

zdjęcia: Marzena Drozdowska

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.