b_699_699_16777215_00_images_stories_umig_sladami_2018_20180915_085902.jpg

Sekcja Turystyki Rekreacyjnej BOG - TUR w Bogatyni i Międzyszkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne "TRAMP" oraz Rada Osiedlowa nr 7 w Bogatyni zorganizowali wspólnie w dniu, 15 września 2018 roku  IV Rajd Turystyczny "ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI".

 

[Czytaj również: Śladami w przyszłość]

Patronat Honorowy nad Rajdem objął jak w poprzednim roku Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Andrzej Grzmielewicz.  Komandorem Rajdu był Marek Łabędź reprezentujący Międzyszkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne "TRAMP" Bogatynia oraz Sekcję Turystyki Rekreacyjnej BOG - TUR w Bogatyni, koordynatorem Rajdu był zastępca komandora - Krzysztof Kałuża (Rada Osiedlowa nr 7 w Bogatyni).

Rajd odbył sie na trzech trasach:

- Trasa piesza: Bogatynia (start: Dworzec Historyczny - dawny Dworzec PKS) - Markocice - Guślarz - Jasna Góra - Bogatynia (meta: Stadion Sportowy OSiR przy ul. Białogórskiej w Bogatyni) długość trasy około14 km, kierownikiem trasy była zastępca komandora rajdu - Bogusława Pikulska - Baranowska (BOG -TUR Bogatynia)

- Trasa piesza: trasa dla  przedszkolaków – obejmowała zwiedzanie  Bogatyni  z  przewodnikiem, po drodze gry terenowe, konkursy, kierownikiem i przewodnikiem na trasie był Janusz Baranowski (BOG -TUR Bogatynia)

- Trasa rowerowa: Bogatynia (start: Dworzec Historyczny) - Jasna Góra - Opolno Zdrój - Sieniawka - Trzciniec - Bogatynia (meta: Stadion Sportowy OSiR przy ul. Białogórskiej w Bogatyni) długość trasy około 40 km ,kierownikiem trasy był zastępca komandora - Stanisław Nieradko (BOG -TUR Bogatynia)

Oprawę graficzną Rajdu (plakaty, mapki, karty startowe, projekt znaczka okolicznościowego, projekty dyplomów za udział w rajdzie oraz dyplomy w poszczególnych konkurencjach) wykonali: Marek Łabędź, Franciszek Romaniuk, Dariusz Kałka, dokumentacje fotograficzną sporządził Franciszek Romaniuk i Roman Krukowski.

Współorganizatorami  IV edycji Rajdu byli: Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bogatyni, Szkoła Podstawowa w Opolnie Zdroju, Sekcja Strzelectwa Sportowego w Bogatyni.

Gospodarzem zakończenia rajdu  na Stadionie Sportowym  przy ul. Białogórskiej w Bogatyni był Ośrodek Sportu i Rekreacji W Bogatyni oraz Sekcja Turystyki Rekreacyjnej BOG-TUR w Bogatyni, natomiast start organizował  BOG - TUR Bogatynia.

W rajdzie uczestniczyły  drużyny liczące od kilku do15 osób, zgłoszone przez szkoły, stowarzyszenia, instytucje, rodziny oraz turyści indywidualni. W tym roku zgłosiło sie 13 drużyn: po 3 z

SP Opolno Zdrój (najliczniejszy udział) i SP Nr 4 Bogatynia, 2 z SP  Nr 1 Bogatynia, 1 z SP Nr 3 w Bogatyni, 2 drużyny dorosłych oraz po raz pierwszy drużyny z bogatyńskich przedszkoli: Z Przedszkola Nr 5 i Przedszkola Nr 6. Łącznie w Rajdzie uczestniczyło  ponad 210 osób w tym 18 turystów rowerowych, około 30 przedszkolaków z opiekunami, 96 dzieci, młodzieży z opiekunami  oraz 84 osoby dorosłe ; głównie członkowie BOG - TURU. W tym roku znacznie więcej było uczestników: dzieci i młodzieży z bogatyńskich szkół, natomiast nie były reprezentowane stowarzyszenia: poza BOG -TUREM.   

Warunkiem ukończenia rajdu jest pobranie karty startowej, prawidłowe jej wypełnienie oraz zebranie na karcie startowej pięciu stempli na trasie pieszej i minimum trzech na trasie rowerowej.

Podczas rajdu zostały rozegrane konkursy rajdowe w, których mogły wziąć udział tylko zgłoszone drużyny:

  • historyczny  "Ziemia Bogatyńska" - drużynę reprezentowała wybrana osoba , konkurs przygotował i prowadził Janusz Baranowski, najlepsi otrzymali za I, II i III miejsce: dyplomy i nagrody i medale.
  • Turystyczny marsz na orientację, który polegał na pokonaniu przez drużynę trasy według mapy i potwierdzeniu na karcie startowej Punktów Kontrolnych w terenie zawody  przygotował i prowadził Janusz Błażków(MKKT "Tramp" Bogatynia), najlepszą drużyną okazała się drużyna  "Wilki", opiekun Dorota Szwedo.
  • konkurs wiedzy krajoznawczej "Bogatynia i okolice". Tematycznie konkurs obejmował wiedzę na temat trasy wędrówki oraz o Mieście i Gminie Bogatynia - drużyny reprezentowały 3-osobowe zespoły: miejsca I, II, III zostały nagrodzone dyplomami, medalami i cennymi nagrodami ufundowanymi przez, Urząd Miasta i Gminy Bogatynia oraz MKKT "Tramp" Bogatynia, konkurs przygotowała i przeprowadziła Katarzyna Krawczenko (MKKT "Tramp" Bogatynia)
  • konkurs strzelecki o Puchar Dyrektora OSiR - drużynę reprezentowała wybrana osoba- Najlepsi strzelcy otrzymali dyplomy,  nagrody oraz Puchary ufundowane przez Dyrektora OSiR Bogatynia Pana Andrzeja Rogojszę w dwóch kategoriach. Najlepszym strzelcem w kategorii kobiet okazała się Estera Strykowska z SP Nr 1 w Bogatyni, a wśród mężczyzn Krystian Cisek z SP Opolno Zdrój - konkurs prowadził Zdzisław Strzykała wraz z członkami Sekcji strzeleckiej i działaczami BOG - TURU
  • turystyczny; ocenie podlegają najciekawsze nazwy drużyn, jednolite oznakowanie uczestników wyróżniające drużynę, przygotowanie turystyczne drużyny do rajdu - plecak, obuwie, apteczka, mapa itd. - oceny dokonała specjalna komisja składająca sie z trzech jurorów pod kierunkiem Romana Krukowskiego - członków BOG -TUR, najlepsze drużyny zostały nagrodzone .Szczególne wyróżnienie otrzymała drużyna "Władcy Gór" z SP Nr 3 w Bogatyni- opiekun Aneta Dziurdź, kolejne miejsca zajęły drużyny z SP Opolno Zdrój "Tropiciele" opiekun Aneta Dziubarczyk  oraz "Wilki" opiekun Dorota Szwedo.

Pierwsze 5 miejsc w poszczególnych konkursach było punktowane odpowiednio od 1 do 5 punktów co pozwoliło ustalić miejsca w klasyfikacji generalnej Rajdu.

Zdobywcy I, II i III miejsca otrzymali puchary ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia Andrzeja Grzmielewicza, które wręczał zastępca burmistrza od spraw inwestycji Konrad Wysocki oraz dyrektor OSiR Andrzej Rogojsza.

I  miejsce zdobyła drużyny z SP Nr 4/Gimnazjum nr 1 w Bogatyni "Bogatyńskie Koperniczki" - opiekun Katarzyna Krawczenko,

II miejsce drużyna "Władcy Gór" z SP nr 3/Gimnazjum NR 2 w Bogatyni w Bogatyni - opiekun Aneta Dziurdź

III miejsce drużyna z SP nr 1 w Bogatyni " Wędrujące Sokoły" - opiekun Beata Janiak

Na mecie rajdu odbył się także konkurs  historyczny "100 - lecie Odzyskania Niepodległości".   Tematyka konkursu dotyczyła lat 1914 - 1922 - konkurs był indywidualny, i nie był  wliczany do   klasyfikacji generalnej rajdu ,  rozegrany został w trzech kategoriach  wiekowych:

 a) szkoły podstawowe kl. IV - VI - zwycięzcami zostali: Hubert Kozłowski z SP Opolno Zdrój oraz Oliwer Ociepka z SP nr 1 w Bogatyni

 b) kl. VII, VIII szkoły podstawowej, gimnazjum - I miejsce Jakub Kozakiewicz z drużyny "Bogatyńskie Koperniczki"

c) młodzież szkół średnich i dorośli - I miejsce Kazimierz Wąsicki

Uczestnicy Rajdu w ramach wpisowego i dzięki staraniom organizatorów otrzymali  następujące świadczenia: znaczek okolicznościowy, poczęstunek na mecie, komplet materiałów startowych, dyplomy uczestnictwa, puchary, nagrody, upominki, medale i dyplomy dla najlepszych w konkursach, przejazd  autokarem z Opolna Zdroju do Bogatyni i z powrotem.Tagi: · rajdy górskie  · trasy turystyczne  · Górne Łużyce

Szczególne  podziękowania kierujemy do członków Bog - Turu, którzy zorganizowali: zapisy i rejestrację uczestników na starcie, dyżurowali przy Punktach Kontrolnych , wypisywali dyplomy, wydawali napoje i ciepły posiłek, organizowali metę  oraz do Gospodarza  Zakończenia Rajdu Ośrodka  Sportu i Rekreacji w Bogatyni.

Źródło: UMiG Bogatynia/Komandor Rajdu Marek Łabędź, fot. UMiG Bogatynia

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Kategoria: Sport

Pozostałe informacje

21 stypendystów Kla…

27-02-2020 Wyświetleń:617 Brak komentarzy

Ujawniona kontraband…

26-02-2020 Wyświetleń:1085 1 Komentarz

Ujęcie obywatelskie…

26-02-2020 Wyświetleń:549 1 Komentarz

PGE z tytułem Praco…

26-02-2020 Wyświetleń:649 1 Komentarz

Spotkanie z Joanną …

26-02-2020 Wyświetleń:418 2 Komentarze

Uczniowski klub spor…

26-02-2020 Wyświetleń:182 Brak komentarzy

Akcja Zima 2020 w OS…

26-02-2020 Wyświetleń:192 Brak komentarzy

Nabór do służby w…

26-02-2020 Wyświetleń:512 Brak komentarzy

Kalkulator ubezpiecz…

25-02-2020 Wyświetleń:298 Brak komentarzy

PRW: Upada GZMK, kto…

25-02-2020 Wyświetleń:2318 10 Komentarzy

"Karnawał i za…

25-02-2020 Wyświetleń:453 Brak komentarzy

Po pościgu zatrzyma…

25-02-2020 Wyświetleń:851 Brak komentarzy

piątek, luty 28, 2020