b_699_699_16777215_00_images_stories_bogtur_4_sladami_przeszlosci_41799209_1825251087522534_6352635820561661952_o.jpg

Sekcja Turystyki Rekreacyjnej BOG - TUR w Bogatyni i Międzyszkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne "TRAMP" oraz Rada Osiedlowa nr 7 w Bogatyni zorganizowali wspólnie w dniu, 15 września 2018 rokuIV Rajd Turystyczny "ŚLADAMI PRZESZŁOŚCI".

Patronat Honorowy nad Rajdem objął jak w poprzednim roku Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Andrzej Grzmielewicz.

Komandorem Rajdu był Marek Łabędź reprezentujący Międzyszkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne "TRAMP" Bogatynia oraz Sekcję Turystyki Rekreacyjnej BOG - TUR w Bogatyni, koordynatorem Rajdu był zastępca komandora - Krzysztof Kałuża (Rada Osiedlowa nr 7 w Bogatyni)

Rajd odbył się na trzech trasach:

-Trasa piesza: Bogatynia (start: Dworzec Historyczny - dawny Dworzec PKS) - Markocice - Guślarz - Jasna Góra - Bogatynia (meta: Stadion Sportowy OSiR przy ul. Białogórskiej w Bogatyni) długość trasy około 14 km, kierownikiem trasy była zastępca komandora rajdu - Bogusława Pikulska - Baranowska (BOG -TUR Bogatynia)

-Trasa piesza: trasa dla przedszkolaków – obejmowała zwiedzanie Bogatyni z przewodnikiem, po drodze gry terenowe, konkursy, kierownikiem i przewodnikiem na trasie był Janusz Baranowski (BOG -TUR Bogatynia)

-Trasa rowerowa: Bogatynia (start: Dworzec Historyczny) - Jasna Góra - Opolno-Zdrój - Sieniawka - Trzciniec - Bogatynia (meta: Stadion Sportowy OSiR przy ul. Białogórskiej w Bogatyni) długość trasy około 40 km ,kierownikiem trasy był zastępca komandora - Stanisław Nieradko (BOG -TUR Bogatynia)

Oprawę graficzną Rajdu (plakaty, mapki, karty startowe, projekt znaczka okolicznościowego projekty dyplomów za udział w rajdzie oraz dyplomy w poszczególnych konkurencjach) wykonali: Marek Łabędź, Franciszek Romaniuk, Sławomir Kałka, dokumentacje fotograficzną sporządził Franciszek Romaniuk i Roman Krukowski.

Współorganizatorami IV edycji Rajdu byli:

 • Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni
 • Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bogatyni
 • Szkoła Podstawowa w Opolnie-Zdroju
 • Sekcja Strzelectwa Sportowego w Bogatyni

Gospodarzem zakończenia rajdu na Stadionie Sportowym przy ul. Białogórskiej w Bogatyni był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bogatyni oraz Sekcja Turystyki Rekreacyjnej BOG-TUR w Bogatyni, natomiast start organizował BOG - TUR Bogatynia.

W rajdzie uczestniczyły drużyny liczące od kilku do 15 osób, zgłoszone przez szkoły, stowarzyszenia, instytucje, rodziny oraz turyści indywidualni. W tym roku zgłosiło się 13 drużyn: po 3 z SP Opolno-Zdrój (najliczniejszy udział) i SP Nr 4 Bogatynia, 2 z SP Nr 1 Bogatynia, 1 z SP Nr 3 w Bogatyni, 2 drużyny dorosłych oraz po raz pierwszy drużyny z bogatyńskich przedszkoli: z Przedszkola Nr 5 i Przedszkola Nr 6. Łącznie w Rajdzie uczestniczyło ponad 210 osób w tym 18 turystów rowerowych, około 30 przedszkolaków z opiekunami, 96 dzieci, młodzieży z opiekunami oraz 84 osoby dorosłe ; głównie członkowie BOG - TURU. W tym roku znacznie więcej było uczestników: dzieci i młodzieży z bogatyńskich szkół, natomiast nie były reprezentowane stowarzyszenia: poza BOG -TUREM.

Warunkiem ukończenia rajdu było pobranie karty startowej, prawidłowe jej wypełnienie oraz zebranie na karcie startowej pięciu stempli na trasie pieszej i minimum trzech na trasie rowerowej.

Podczas rajdu zostały rozegrane konkursy rajdowe w, których mogły wziąć udział tylko zgłoszone drużyny:

 • historyczny "Ziemia Bogatyńska" - drużynę reprezentowała wybrana osoba , konkurs przygotował i prowadził Janusz Baranowski, najlepsi otrzymali za I, II i III miejsce: dyplomy, medale i nagrody.
 • turystyczny marsz na orientację, który polegał na pokonaniu przez drużynę trasy według mapy i potwierdzeniu na karcie startowej Punktów Kontrolnych w terenie, zawody przygotował i prowadził Janusz Błażków(MKKT "Tramp" Bogatynia), najlepszą drużyną okazała się drużyna "Wilki" z SP Opolno-Zdrój- opiekun Dorota Szwedo.
 • konkurs wiedzy krajoznawczej "Bogatynia i okolice". Tematycznie konkurs obejmował wiedzę na temat trasy wędrówki oraz o mieście i gminie Bogatynia - drużyny reprezentowały 3-osobowe zespoły: miejsca I, II, III zostały nagrodzone dyplomami, medalami i cennymi nagrodami ufundowanymi przez, Urząd MiG Bogatynia oraz MKKT "Tramp" Bogatynia, konkurs przygotowała i przeprowadziła Katarzyna Krawczenko (MKKT "Tramp" Bogatynia)
 • konkurs strzelecki o Puchar Dyrektora OSiR - drużynę reprezentowała wybrana osoba- Najlepsi strzelcy otrzymali dyplomy, nagrody oraz Puchary ufundowane przez Dyrektora OSiR Bogatynia Pana Andrzeja Rogojszę w dwóch kategoriach. Najlepszym strzelcem w kategorii kobiet okazała się Estera Strykowska z SP Nr 1 w Bogatyni a wśród mężczyzn Krystian Cisek z SP Opolno Zdrój - konkurs prowadził Zdzisław Strzykała wraz z członkami sekcji strzeleckiej i działaczami BOG - TURU.
 • turystyczny; ocenie podlegają najciekawsze nazwy drużyn, jednolite oznakowanie uczestników wyróżniające drużynę, przygotowanie turystyczne drużyny do rajdu - plecak, obuwie, apteczka, mapa itd. - oceny dokonała specjalna komisja składająca sie z trzech jurorów pod kierunkiem Romana Krukowskiego - członków BOG -TUR, najlepsze drużyny zostały nagrodzone. Szczególne wyróżnienie otrzymała drużyna "Władcy Gór" z SP Nr 3 w Bogatyni- opiekun Aneta Dziurdź, kolejne miejsca zajęły drużyny z SP Opolno Zdrój "Tropiciele" opiekun Aneta Dziubarczyk oraz "Wilki" opiekun Dorota Szwedo.

Pierwsze 5 miejsc w poszczególnych konkursach było punktowane odpowiednio od 1 do 5 punktów co pozwoliło ustalić miejsca w klasyfikacji generalnej Rajdu.

Zdobywcy I, II i III miejsca otrzymali puchary ufundowane przez Burmistrza MiG Bogatynia, które wręczał zastępca burmistrza do spraw inwestycji Konrad Wysocki oraz dyrektor OSiR Andrzej Rogojsza.

I miejsce zdobyła drużyny z SP Nr 4/ Gimnazjum NR 1 w Bogatyni "Bogatyńskie Koperniczki" opiekun Katarzyna Krawczenko, II miejsce drużyna "Władcy Gór" z SP Nr 3/ Gimnazjum NR 2 w Bogatyni w Bogatyni - opiekun Aneta Dziurdź III miejsce drużyna z SP N1 1 w Bogatyni " Wędrujące Sokoły"- opiekun Beata Janiak. IV miejsce zdobyła drużyna z SP Opolno Zdrój "Tropiciele" - opiekun Dorota Szwedo.

Na mecie rajdu odbył się także konkurs historyczny "100 - lecie Odzyskania Niepodległości" - konkurs przygotował i prowadził Marek Łabędź. Tematyka konkursu dotyczyła lat1914 - 1922 - konkurs był indywidualny, i nie był wliczany do klasyfikacji generalnej rajdu , rozegrany został w trzech kategoriach wiekowych:

 1. a) szkoły podstawowe kl. IV - VI - zwycięzcami zostali: Hubert Kozłowski z SP Opolno Zdrój oraz Oliwer Ociepka z SP Nr 1 w Bogatyni
 2. b) kl. VII, VIII szkoły podstawowej, gimnazjum - I miejsce Jakub Kozakiewicz z drużyny "Bogatyńskie Koperniczki"
 3. c) młodzież szkół średnich i dorośli - I miejsce Kazimierz Wąsicki.

Uczestnicy Rajdu w ramach wpisowego i dzięki staraniom organizatorów otrzymali następujące świadczenia:

 • znaczek okolicznościowy
 • poczęstunek na mecie
 • komplet materiałów startowych
 • dyplomy uczestnictwa
 • puchary, nagrody, upominki, medale i dyplomy dla najlepszych w konkursach
 • przejazd autokarem z Opolna Zdroju do Bogatyni i z powrotem

Rajd wspierali (nasi sponsorzy):

 • Urząd Miasta i Gminy Bogatynia
 • Rada Osiedlowa nr 7 w Bogatyni
 • Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bogatyni
 • Sekcja Turystyki Rekreacyjnej BOG - TUR Bogatynia
 • Międzyszkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne "Tramp"
 • Barbara Otrociuk - Kancelaria Podatkowa

Tagi: · rajdy górskie · trasy turystyczne · Górne Łużyce

  Szczególne podziękowania kierujemy do członków Bog - Turu, którzy zorganizowali: zapisy i rejestrację uczestników na starcie, dyżurowali przy Punktach Kontrolnych , wypisywali dyplomy, wydawali napoje i ciepły posiłek, organizowali metę oraz do Gospodarza Zakończenia Rajdu Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bogatyni z Panem dyrektorem Andrzejem Rogojszą na czele i pracowników OSiR Bogatynia.

Komandor Rajdu: Marek Łabędź

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+1 #1 Stasi 2018-09-26 13:29
Czyjej pamięci? Nie stać tchorzliwego moderatora na akcent. Wg mnie to pamięci wypedzonych
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Sport

Pozostałe informacje

Dobrołowicz: chcę …

01-10-2020 Wyświetleń:147 Brak komentarzy

GZMK upadł, sąd pr…

01-10-2020 Wyświetleń:279 Brak komentarzy

Cudzoziemiec poszuki…

01-10-2020 Wyświetleń:580 Brak komentarzy

Wataha dzików na dr…

01-10-2020 Wyświetleń:638 1 Komentarz

Kolejny fałszywy al…

30-09-2020 Wyświetleń:511 Brak komentarzy

Z wizytą u wojewody

30-09-2020 Wyświetleń:938 11 Komentarzy

Z Natolina do Bogaty…

30-09-2020 Wyświetleń:336 Brak komentarzy

FOTOWOLTAIKA OPŁACA…

29-09-2020 Wyświetleń:443 3 Komentarze

Czołowe miejsca i r…

29-09-2020 Wyświetleń:316 1 Komentarz

Artis Tech - Start u…

29-09-2020 Wyświetleń:342 1 Komentarz

16 zarzutów i aresz…

29-09-2020 Wyświetleń:713 Brak komentarzy

Absolwenci Klas Patr…

29-09-2020 Wyświetleń:1018 8 Komentarzy

czwartek, październik 01, 2020