b_699_699_16777215_00_images_stories_slovan_staz_42452740_1077056625782858_2638911697179377664_n.jpg

W dniach od 17 do 21 września 2018 dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu skauta FC Slovana Liberec Pana Adriana Pawelczyka oraz przychylności władz Slovana, a w szczególności dyrektora sportowego Akademii FC Slovan Liberec Pana Petra Silovský’iego,a także trenerów Modrobílích swój staż trenerski odbyło dwóch pełnych pasji i obiecujących trenerów młodego pokolenia z Polski!

 Trenerzy Łukasz Duduć z Bogatyni oraz Damian Ryż z Zawidowa opowiadają nam o swoich wrażeniach z udziału w stażu akademii pierwszoligowego czeskiego zespołu ,o jego przebiegu, o różnicach w szkoleniu polskiej i czeskiej młodzieży. Myślimy, iż ich uwagi i spostrzeżenia mogą być przydatne dla wielu polskich trenerów.

FC SLOVAN LIBEREC-POLSKI SERWIS: W ubiegłym tygodniu mieliście okazję odbywać staż w Akademii FC Slovana Liberec. Powiedzcie proszę, jakie wrażenia wynosicie z tego doświadczenia?

42507549 1077049565783564 7865588224385613824 n

ŁUKASZ DUDUĆ: Uważam, iż był to bardzo dobrze oraz intensywnie spędzony tydzień zarówno pod względem obserwacji, jak i analizy treningów drużyn Akademii Slovana. Dla mnie to kolejne doświadczenie. Odbywałem już staże w Polsce (Zagłębie Lubin), na Słowacji (Slovan Bratysława), we Włoszech (Sassuolo Calcio) oraz w Holandii (FC Utrecht). Doszła więc następna porcja nowej, olbrzymiej wiedzy, kolejne wnioski i analizy. To bezcenna nauka wywieziona z Liberca.

DAMIAN RYŻ: Wrażenia…EKSCYTUJĄCE! Był to dopiero mój pierwszy staż trenerski, stąd każdy trening, spotkanie czy rozmowa z trenerami powodowały niezwykle dużo emocji. W samych zajęciach, a przede wszystkim stosowanych środkach nie dostrzegłem większych różnic, natomiast zauważyłem wiele podobieństw z moim warsztatem. Jednakże ich jakość i pozytywny coaching (coaching-trenowanie, interaktywny proces rozwoju, przyp.red.) zmieniły moje spojrzenie na cały proces szkolenia!

FC SLOVAN LIBEREC-POLSKI SERWIS: Jak przebiegał staż? Mieliście możliwość podpatrywania pierwszej drużyny?

ŁUKASZ DUDUĆ: Zajęcia rozpoczynaliśmy porannymi sesjami treningowymi grup młodzieżowych. Zajęcia te odbywały się w ramach godzin szkolnych na boisku typu „orlik” przy szkole, popołudniu zaś trening odbywał się na boisku naturalnym. Praktycznie cały dzień, od wczesnych godzin porannych do wieczora, spędzaliśmy na obiektach klubowych. Mimo bardzo napiętego harmonogramu dnia udało nam się dwukrotnie obejrzeć treningi A-Týmu.

DAMIAN RYŻ: Staż przebiegał bardzo sprawnie. Trenerzy byli uprzedzeni o naszej hospitacji zajęć. Stąd też przed każdym treningiem, w jego trakcie, jak i po zakończeniu bardzo chętnie odpowiadali na nasze pytania i dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Oczarowała mnie ich otwartość, chęć dzielenia się wiedzą na temat procesu szkolenia! W szczególności zaimponował mi dyrektor sportowy Akademii FC Slovan Liberec Petr Silovský, który odpowiadał nam na każde przez nas przygotowane pytania oraz był niezwykle zainteresowany polskimi rozwiązaniami w konkretnych obszarach.

 
42452740 1077056625782858 2638911697179377664 n
Petr Silovský-dyrektor sportowy Akademii FC Slovan Liberec z trenerem Damianem Ryżem, facebook.com/FC-Slovan-Liberec-Polski-Serwis

FC SLOVAN LIBEREC-POLSKI SERWIS: Jakie trenerzy zauważają różnice między szkoleniem czeskiej a polskiej młodzieży? Na co kładzie się nacisk?Jak pod względem mentalnym wygląda kształtowanie młodzieży?

ŁUKASZ DUDUĆ: Z pewnością różnica w szkoleniu z jaką spotkałem się na stażach za granicą, w tym i w Slovanie, polega na intensywności treningów, czasie trwania (jednostki treningowe już od kategorii U-10 są dłuższe i trwają od 90-120 minut), szybkości podejmowania decyzji, gry na tzw.1-2 kontakty bez zbędnych kiwek. Dzisiejsza piłka wymaga szybkich, mądrych i skutecznych decyzji. Jeśli chodzi o mentalność naszych dzieci, to wygląda to podobnie. Po prostu trzeba umieć ich słuchać, dużo rozmawiać i tłumaczyć. Niestety nie wszyscy jednak trenerzy zwracają na ten aspekt treningu uwagę, a jest on niezwykle ważny.

42423077 1077058135782707 2237229764198793216 n
Trenerzy z Akademii FC Slovana Liberec wraz z trenerami Damianem i Łukaszem, facebook.com/FC-Slovan-Liberec-Polski-Serwis

DAMIAN RYŻ: Tutaj mogę mówić o fenomenie.Obserwując pracę trenerów po stronie polskiej, odnoszę wrażenie, iż skupiamy się czasami na elementach najmniej ważnych, np. tyczkę obiec z prawej strony,a nie z lewej; gdy piłka opuści nawet całym obwodem linię, to przerywamy mecz, bo tak by na nim sędzia zrobił... Tutaj w Czechach pozwala się po prostu grać dalej, chodzi o intensywność. Trening jest płynny,istnieje komunikacja między zawodnikami (każde zagranie jest poprzedzone komendą zawodnika). Dominuje spokój i opanowanie trenerów. Każde ćwiczenie jest szczegółowo omawiane. Trenerzy skupiają się na pozytywnych aspektach ćwiczeń swoich podopiecznych. Zawodników motywuje się do ryzyka, przez co są bardziej kreatywni i odważni. Widać, że to im pomaga! Przez to dają z siebie tzw. “maksa“.

FC SLOVAN LIBEREC-POLSKI SERWIS: Na czym opierają się jednostki treningowe? Czy jest ogólna filozofia,kierunek wyznaczony przez Akademię, taki swoisty modus operandi?

ŁUKASZ DUDUĆ: Akademia ma na celu tak szkolić dzieci,później nieco starsze dzieci i wreszcie młodzież by jak najwięcej z nich trafiło do tzw. “Ački“, czyli pierwszej drużyny seniorów. Wspominałem o czasie trwania treningów. Środki do ich przeprowadzenia trenerzy dobierają sami. Dominują tu gry na małej przestrzeni, gry w równowadze (1x1,2x2,3x3) z nauką fazy przejściowej A/O-O/A (gdzie A-to atak, O-obrona, przyp.red.) oraz gry w przewadze (2x1,3x2,4x3), a zatem intensywność i jeszcze raz intensywność! Zawodnicy trafiający do Akademii muszą być sprawni, dobrze przygotowani fizycznie i dobrze operujący piłką. Powinni szybko umieć podejmować decyzje i chcieć ciężko pracować.

 
42427611 1077058915782629 2781926445914521600 n
 
DAMIAN RYŻ: Tak jak już zauważył trener Łukasz-większość elementów kreowanych jest w grach z przeciwnikiem pod presją miejsca i czasu. Oczywiście ta struktura zmienia się w zależności od kategorii wiekowej, gdzie u tych najmłodszych jest wiele zabaw, pomijany jest tzw. stretching dynamiczny (stretching dynamiczny, to ćwiczenia rozciągające stanowiące rozgrzewkę przed treningiem-przyp.red.). Z kolei odwrotnie jest w starszych kategoriach. Dochodzi taktyka, więcej pracy, niezwykle istotny jest aspekt motoryczny. Zawodnik musi być gotowy do pracy, pokonywać kolejne obciążenia. Łączy to się z myślą przewodnią-o wychowywaniu zawodników szybkich i agresywnych. Bez przygotowania motorycznego nie da się tego osiągnąć. Technikę ,jak twierdzą trenerzy, jesteśmy w stanie wypracować na poziomie mistrzowskim poprzez zajęcia dodatkowe.
 
42410223 1077059285782592 8305276554896736256 n
Wspólne zdjęcie z zawodnikami U-11 i trenerami Petrem Koudelką i Petrem Horačkiem, facebook.com/FC-Slovan-Liberec-Polski-Serwis
 

FC SLOVAN LIBEREC-POLSKI SERWIS: Bardzo się cieszymy z faktu, iż mogliście uczestniczyć w stażu Akademii FC Slovana Liberec. Jesteście młodymi trenerami, chociaż już z dosyć bogatym doświadczeniem trenerskim w Polsce. Poza tym oboje aktywnie graliście w piłkę nożną, co nie jest bez znaczenia. Jesteście perspektywicznymi szkoleniowcami, pełnymi pasji, marzeń, chęci do działania oraz „głodnymi wiedzy”. Jesteśmy przekonani, iż wiedza, którą zdobyliście w Akademii zaprocentuje w przyszłości. Życzymy powodzenia i dalszego rozwoju w karierze trenerskiej!

ŁUKASZ DUDUĆ,DAMIAN RYŻ: Dziękujemy bardzo. Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim trenerom Akademii FC Slovana Liberec za otwartość, chęć dzielenia się wiedzą i możliwość podglądania ich warsztatu szkoleniowego. Dziękujemy również dyrektorowi Akademii Panu Petrovi Silovský’iemu za umożliwienie nam wzięcia udziału w stażu i służenie nam zawsze pomocą, kiedy jej potrzebowaliśmy. I oczywiście człowiekowi bez którego nasze marzenie by się nie spełniło-skautowi FC Slovana Liberec, mieszkańca Bogatyni ,Adrianowi Pawelczykowi. To dzięki niemu tu trafiliśmy. Jest to człowiek, podobnie jak my, z pasją, marzeniami i chęcią do działania na rzecz rozwoju młodzieży. Warto nadmienić, iż dzięki niemu w Akademii Slovana trenuje już 7 Polaków! Jeszcze raz dziękujemy!

 
42458923 1077060342449153 2193604325379407872 n
Od lewej:Damian Ryż (trener), Adrian Pawelczyk (skaut FC Slovan Liberec), Łukasz Duduć (trener), facebook.com/FC-Slovan-Liberec-Polski-Serwis
 

Wywiad przeprowadzono w dniu 22 września 2018 roku na obiekcie sportowym Areál Letka Akademii FC Slovana Liberec.Poniżej informacja o trenerach, z którymi przeprowadziliśmy wywiad. 

ŁUKASZ DUDUĆ:

Trener:
-Trener UEFA A, --Trener Coerver Coahing Football Coach, Trener Przygotowania Motorycznego, -Obecnie zajmuje się treningiem indywidualnym.
Piłkarz: 1. Granica Bogatynia. 2. Łużyce Lubań. 3. Unia Żary (Kunice). 4. Nysa Zgorzelec. 5. Arka Nowa Sól.
Odbyte Staże : - Zagłębie Lubin (Polska). -Slovan Bratysłava (Słowacja). -Sassuolo Calcio (Włochy). -FC Utrecht (Holandia).
DAMIAN RYŻ:
Trener:
-trener UEFA B w KS Piast Zawidów,
-uczestnik I edycji Football Coach Camp organizowanego przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Coachingu we Wrocławiu,
-uczestnik licznych szkoleń i konferencji,
-w zawodzie trenera związany od 2011 roku(cztery lata pracy z U-13, dwa z U-15, pół roku z U-7,aktualnie drugi rok pracy z grupą U-17).
Piłkarz:
-wychowanek klubu KS Piast Zawidów, z którym nieprzerwanie jest związany od 2003 roku.
 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Kategoria: Sport

Pozostałe informacje

Egzaminy na prawo ja…

19-01-2020 Wyświetleń:299 Brak komentarzy

Oddaj krew w Bogatyn…

19-01-2020 Wyświetleń:138 Brak komentarzy

Śmiertelny wypadek …

19-01-2020 Wyświetleń:724 Brak komentarzy

Wernisaż fotografic…

18-01-2020 Wyświetleń:501 Brak komentarzy

Kończy się kontrak…

18-01-2020 Wyświetleń:1283 10 Komentarzy

Zakwalifikowani do w…

18-01-2020 Wyświetleń:456 Brak komentarzy

Pismo z prośbą o p…

18-01-2020 Wyświetleń:1959 17 Komentarzy

Przerwa w dostawie w…

17-01-2020 Wyświetleń:1079 Brak komentarzy

Tomasz Korniak nowym…

16-01-2020 Wyświetleń:2654 10 Komentarzy

Koncert Zimowy przyg…

16-01-2020 Wyświetleń:305 Brak komentarzy

Zarekwirowane automa…

16-01-2020 Wyświetleń:2616 14 Komentarzy

Okradziono firmę, p…

15-01-2020 Wyświetleń:1675 Brak komentarzy

niedziela, styczeń 19, 2020