Poniżej publikujemy uwagi, jakie burmistrz Wojciech Błasiak zgłosił do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego przywrócenia od 4 maja 2020 tzw. małego ruchu granicznego.

 

Dzień dobry.

Po zapoznaniu się z treścią projektu Rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w ramach konsultacji roboczych wnoszę o analizę i zmianę proponowanych zapisów § 3 ust. 3 pkt 1 i 2 oraz § 3 ust. 4: „Osoby, o których mowa w ust. 3, przekraczając granicę państwową dokumentują Straży Granicznej wykonywanie czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych lub pobieranie nauki w państwie sąsiadującym” przy uwzględnieniu poniższych wskazań.

Zwracam uwagę, że w Gminie Bogatynia na istniejących przejściach granicznych Sieniawka - Zittau (PL-D), Porajów - Hradek nad Nisou (PL-CZ), Porajów - Zittau (PL-D) i Bogatynia - Kunratice (PL-CZ) nie pełni służby Straż Graniczna lecz Żołnierze Sił Zbrojnych RP, którzy posiadają inne uprawnienia i nie są wymienieni w powyższym przepisie projektu rozporządzenia. Najbliższe przejście graniczne z Czechami obsługiwane przez Straż Graniczną znajduje się w Jakuszycach, t.j. w odległości ok. 100 km (w jedną stronę) od Bogatyni, natomiast najbliższe przejście graniczne z Niemcami to Jędrzychowice i Zgorzelec (w odległości ok. 30 km od Bogatyni w jedną stronę). Powyższe stanowi poważne utrudnienie dla mieszkańców Gminy Bogatynia, jak również sąsiednich gmin pogranicza polsko-niemieckiego oraz polsko-czeskiego (gminy Sulików, Zawidów, Platerówka oraz Leśna, którzy korzystają z przejść na terenie Gminy Bogatynia (przejścia polsko-czeskie oraz polsko-niemieckie) oraz Gminy Leśna i Gminy Zawidów (przejścia polsko-czeskie).

Biorąc pod uwagę niewątpliwie znaczną ilość osób z gminy Bogatynia (jak również innych osób z powiatu zgorzeleckiego oraz lubańskiego korzystających z przejść na terenie Gminy Bogatynia), które codziennie dojeżdżają do pracy (często w systemie zmianowym) zaproponowane w rozporządzeniu rozwiązanie, które nie zezwala np. na przekroczenie granicy w najbliższym miejscu zamieszkania jest rozwiązaniem niewątpliwie ułomnym i niespełniającym oczekiwań osób zatrudnionych poza granicami naszego kraju i nader negatywnie wpływając na jakość życia tych osób. Ma to tyle znaczenie, iż zarówno RFN jak i Republika Czeska nie wprowadzają tak rygorystycznych rozwiązań dla obywateli polskich, zaś dla wielu rodzin praca poza granicami kraju w terenie przygranicznym stanowi jedyne źródło dochodów.

W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się epidemii COVID - 19 istniejące obostrzenia związane z przekraczaniem granicy na terenie Gminy Bogatynia mogą nadal dotyczyć np. mieszkańców spoza strefy przygranicznej, jednak obecna sytuacja (jak również zaproponowane - projektowane - rozwiązanie) negatywnie wpływa na ocenę działań Państwa Polskiego w zakresie zwalczania epidemii przez przeważającą część mieszkańców Gminy Bogatynia, niezależnie od faktu posiadania zatrudnienia lub miejsca nauczania poza granicą Polski.

Ponadto dodatkowo wskazuję, iż w projekcie rozporządzenia nie sprecyzowane jaki dokument należy okazać Straży Granicznej lub innym służbom, aby legalnie przekroczyć granicę (osoba dorosła, dziecko, rodzice lub opiekunowie prawni, którzy dowożą dzieci do szkół poza granicami państwa a nie są zatrudnieni w tych państwach) jak się wydaje takie doprecyzowanie byłoby zasadne w celu uniknięcia sytuacji konfliktowych na przejściach granicznych.

Z poważaniem

Wojciech Błasiak

Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia

Źródło: UMiG Bogatynia

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.