- reklama -
b_699_699_16777215_00_images_stories_budynki_img_20201008_093935_892.jpg

Przewodniczący Rady Miejskiej zwołał sesję Rady Miejskiej w Bogatyni. Sesja odbędzie się 16 października 2020 r. o godz. 9:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni. Wśród planowanych uchwał jest m.in. deklaracja w sprawie "Łużyckiego Zielonego Ładu".

 

Radni zdecydują w sprawie przystąpienia do współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego zrzeszonymi w ramach Związku Gmin Ziemi Zgorzeleckiej w związku z deklaracją pn. Łużycki Zielony Ład. Poniżej treść deklaracji. Zgoda radnych upoważni burmistrza do przystąpienia do Związku.

DEKLARACJA WSPÓŁPRACY „ŁUŻYCKI ZIELONY ŁAD” w ramach transformacji energetycznej powiatu zgorzeleckiego - Zagłębia Turoszowskiego

Jednym z priorytetów Unii Europejskiej jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Nowa strategia UE w ramach "Europejskiego Zielonego Ładu” jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia i zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Plany te mają swoje odzwierciedlenie w założeniach do opracowywanej obecnie przez UMWD Dolnośląskiej Strategii Energetycznej do roku 2050, która mówi o tym, że Dolny Śląsk będzie w roku 2050 regionem neutralnym klimatycznie. Propozycja takiego kierunku zmian jest jednocześnie bardzo ambitna, ale również niezwykle kosztowna. Kosztami tymi obciążone będą organy administracji rządowej, samorządy, spółki energetyczne, a przede wszystkim pracownicy branży wydobywczej i elektroenergetycznej oraz wszyscy mieszkańcy obszarów objętych przeobrażeniami gospodarczymi.

My - samorządy powiatu zgorzeleckiego zrzeszone w Związku Gmin Ziemi Zgorzeleckiej zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz powiat z jego zagłębiem Turoszowskim, gdzie pozyskiwany jest węgiel brunatny z kopalni odkrywkowej, z którą sąsiaduje Elektrownia Turów, dostarczająca energię elektryczną znacznej części naszego kraju jest obszarem wymagającym niewątpliwie szeroko zakrojonych planów i działań transformacyjnych. Proces wydobycia trwa nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat i odbywa się zgodnie ze wszelkimi przepisami i obostrzeniami. Celami współpracy w ramach powyższej deklaracji będą:

  • stworzenie spójnej strategii transformacyjnej dla regionu obejmującego Powiat Zgorzelecki z regionem Turoszowskim,
  • koordynowanie pozyskiwania i wykorzystywania środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na cele związane z transformacją energetyczną naszego powiatu i regionu turoszowskiego,
  • podejmowanie działań na rzecz przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji w regionie 
  • wzmacnianie działań służących tworzeniu dogodnych warunków dla zmian w regionach górniczych, otwarciu się na nowe możliwości rozwojowe poprzez transformację systemu energetycznego, ekologicznych innowacji i dbałości o czyste powietrze i środowisko,
  • podejmowanie działań wspierających realizację celów związanych z poprawą jakości powietrza, w tym likwidacji niskiej emisji,
  • podejmowanie działań na rzecz tworzenia dogodnych warunków dla rozwoju nowych przedsiębiorstw, tworzeniu nowych miejsc pracy, zrównoważonego rozwoju sektora energetyki odnawialnej przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego regionu,
  • podejmowanie działań na rzecz rozwoju projektów badawczo-rozwojowych, kreowanie i wdrażanie przedsięwzięć w zakresie rozwoju elektromobilności,
  • planowanie i realizacja przedsięwzięć w zakresie edukacji i re-edukacji związanej z transformacją energetyczną, wdrażanie projektów służących rozwojowi i edukacji kapitału ludzkiego,
  • zwiększanie świadomości mieszkańców regionu poprzez uczestnictwo projektach szkoleniowych, prowadzenie działalności promocyjno-informacyjnych, konsultacje z lokalnymi społecznościami.

W przemyśle węglowym Kopalni i Elektrowni Turów zatrudnionych jest ok. 4 tys. pracowników, co pośrednio oddziałuje na tysiące mieszkańców powiatu zgorzeleckiego oraz powiatów sąsiadujących. Aktywność gospodarcza naszego regionu w głównej mierze oparta jest na kooperacji z Kopalnią i Elektrownią Turów oraz powiązanymi kapitałowo z tymi przedsiębiorstwami podmiotami, co czyni od dziesięcioleci nasz obszar monokulturą przemysłową przemysłu wydobywczego węgla brunatnego. Z uwagi na nieuniknioną wizję zakończenia wydobycia jesteśmy zdeterminowani już teraz koniecznością przygotowania koncepcji i zakresu transformacji zarówno w wymiarze gospodarczym, społecznym i środowiskowym. Cały ten proces ten wymaga jednak dobrze przemyślanego i delikatnego podejścia zwłaszcza w wymiarze społecznym, z uwzględnieniem działali stabilizujących poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i pracowników, związane z przyszłością naszego powiatu po transformacji węglowej.

Troską naszą jest, aby działania związane z transformacją energetyczną były prowadzone w sposób zaplanowany i stopniowy, z poszanowaniem godności ludzkiej i przy zapewnieniu odpowiedniego standardu życia osób nią dotkniętych.

Dlatego najbardziej efektywnym rozwiązaniem byłoby zachowanie dwubiegunowości: zapewnienie pracy kopalni i elektrowni w najbliższym okresie oraz z drugiej strony: podjęcie wszelkich możliwych działań zmierzających do zmiany charakteru działalności gospodarczej w naszym regionie, tj. tworzenia nowoczesnych miejsc pracy, rozwoju firm i przedsiębiorstw, zapewnienie dostępu do szkoleń i kursów kwalifikacyjnych.

Już dzisiaj w powiecie zgorzeleckim niezwykle dynamicznie rozwija się energetyka odnawialna, której motorem jest działalność najaktywniejszego w Polsce klastra energii - Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej, którego działania w najbliższych latach zapewnią pełne zbilansowanie energetyczne powiatu zgorzeleckiego.

Z zadowoleniem przyjmujemy propozycję ustanowienia przez Parlament Europejski Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jako narzędzia będącego odpowiedzią na niektóre z powyższych problemów.

Stoimy na stanowisku, że obszarami, które należy objąć Funduszem Sprawiedliwej Transformacji na Dolnym Śląsku obok subregionu wałbrzyskiego jest powiat zgorzelecki z jego zagłębiem turoszowskim - obszarem monokultury przemysłu wydobywczego- energetycznego węgla brunatnego. Środki pochodzące z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji umożliwią nam rozpoczęcie procesu głębokich zmian gospodarczych, społecznych i środowiskowych naszego regionu dając impuls do rozwoju innowacyjnych i perspektywicznych branż na tych terenach a wyzwania związane z transformacją energetyczną, które stoją przed naszym regionem i przed całym krajem, są niezwykle złożone i trudne, a co za tym idzie - również kosztowne i nie będą mogły być możliwe do zrealizowania w krótkim czasie i bez odpowiednich nakładów finansowych. Wierzymy, że transformacja energetyczna powiatu zgorzeleckiego może być przeprowadzona efektywnie, ale żeby tak się stało i żeby transformacja mogła nosić miano „sprawiedliwej", musi zostać przygotowana jak najszybciej w oparciu o mądrze przygotowany i przeprowadzony proces w sposób sprzyjający włączeniu społecznemu.

Pozostawienie powiatu zgorzeleckiego, z jego dotychczasową schyłkową monokulturą przemysłu wydobywczego poza Funduszem Sprawiedliwej Transformacji UE, skutkować będzie głęboką zapaścią gospodarczo-społeczną regionu, dlatego też apelujemy do Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej o wsparcie i włączenie do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji także powiatu zgorzeleckiego - zagłębia turoszowskiego, będącego obszarem transformacji energetycznej.

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

+4 #14 UNIAwon 2020-10-17 10:11
Cytuję Młody:
Po co Bóg stworzył ziemię? By karmiła Adamowe dzieci. Gdzie jest napisane w Biblii.
A zamiast płodów ziemi by wyżywić dzieci twoje będziesz zbierać kilowaty z pola swojego.
Świat oszalał. Oczywiscie świat biznesu. Dlaczego nikt z decydentów i dławiących się zachwytem o tych,, czarnych polach" nie wyjasnia skutków ekonomicznych w gospodarce żywnościowej jak ubedzie w skali gminy powiatu kilka km2 ziem uprawnych.

Za dużo wymagasz od kretynów otumanionych ZIELENIĄ !Drzewa las im przysłaniają !
Cytować | Zgłoś administratorowi
+6 #13 Młody 2020-10-17 08:20
Po co Bóg stworzył ziemię? By karmiła Adamowe dzieci. Gdzie jest napisane w Biblii.
A zamiast płodów ziemi by wyżywić dzieci twoje będziesz zbierać kilowaty z pola swojego.
Świat oszalał. Oczywiscie świat biznesu. Dlaczego nikt z decydentów i dławiących się zachwytem o tych,, czarnych polach" nie wyjasnia skutków ekonomicznych w gospodarce żywnościowej jak ubedzie w skali gminy powiatu kilka km2 ziem uprawnych.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+8 #12 Thule 2020-10-16 20:57
te intelektualne kaleki maja o czymś decydować?
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #11 obserwator 2020-10-16 19:57
Czy to prawda że kandydat na dyrektora szpitala chce 2o 000 tysięcy za prowadzenie, 6-letni kontrakt a do tego chce dalej pracować w Jeleniej Górze a Bogatynia ma być jego drugim etatem?
Cytować | Zgłoś administratorowi
-3 #10 tps 2020-10-16 16:20
Cytuję Lolek:
Cytuję pts:
Cytuję lasko:
Cytuję Katarzyna76:
A co z bieżącymi sprawami ? Co ze szpitalem panie dobrolowicz , na co pan czeka ? Na prykas i na kandydata z PiS przywiezionego w teczce ?

Co ze szpitalem?Powiedz,chętnie wysłuchamy recepty!


na poczatek wypadałoby powołac dyrektora wyłonionego w konkursie


Poprzednicy już urządzali pseudokonkursy.


chcesz powiedzieć ze Błasiak przeprowadzil oszukany konkurs?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #9 Opty 2020-10-16 13:43
Cytuję Ciekawski:
Cytuję Opty:
Kto powołał takiego przewodniczącego rady? Radni od Grzmiela!!! Żenada. Teras wojna o stołem burmistrza się zaczeła. Już za chwilę będzie kiełbasa i piwko za darmo.

Może chodziło ci o taras?

Nie taras tylko o Oliasza chodziło, kto wybiera takie osoby
Cytować | Zgłoś administratorowi
+7 #8 Lolek 2020-10-16 13:33
Cytuję pts:
Cytuję lasko:
Cytuję Katarzyna76:
A co z bieżącymi sprawami ? Co ze szpitalem panie dobrolowicz , na co pan czeka ? Na prykas i na kandydata z PiS przywiezionego w teczce ?

Co ze szpitalem?Powiedz,chętnie wysłuchamy recepty!


na poczatek wypadałoby powołac dyrektora wyłonionego w konkursie


Poprzednicy już urządzali pseudokonkursy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-7 #7 Ciekawski 2020-10-16 13:27
Cytuję Opty:
Kto powołał takiego przewodniczącego rady? Radni od Grzmiela!!! Żenada. Teras wojna o stołem burmistrza się zaczeła. Już za chwilę będzie kiełbasa i piwko za darmo.

Może chodziło ci o taras?
Cytować | Zgłoś administratorowi
+11 #6 Opty 2020-10-16 12:25
Kto powołał takiego przewodniczącego rady? Radni od Grzmiela!!! Żenada. Teras wojna o stołem burmistrza się zaczeła. Już za chwilę będzie kiełbasa i piwko za darmo.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-3 #5 pts 2020-10-16 06:16
Cytuję lasko:
Cytuję Katarzyna76:
A co z bieżącymi sprawami ? Co ze szpitalem panie dobrolowicz , na co pan czeka ? Na prykas i na kandydata z PiS przywiezionego w teczce ?

Co ze szpitalem?Powiedz,chętnie wysłuchamy recepty!


na poczatek wypadałoby powołac dyrektora wyłonionego w konkursie
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Uciekał przed polic…

17-06-2021 Wyświetleń:465 Brak komentarzy

Zatrzymano poszukiwa…

17-06-2021 Wyświetleń:2211 Brak komentarzy

Tydzień Olimpijski

17-06-2021 Wyświetleń:117 Brak komentarzy

Zawody na Skateparku…

17-06-2021 Wyświetleń:138 Brak komentarzy

80 000 zł na stoł…

17-06-2021 Wyświetleń:752 13 Komentarzy

9. Festiwal Teatraln…

17-06-2021 Wyświetleń:88 2 Komentarze

Kto zostanie nowym P…

15-06-2021 Wyświetleń:2380 12 Komentarzy

Do TSUE wpłynął w…

15-06-2021 Wyświetleń:1434 23 Komentarzy

Odznaczenie dla Zofi…

15-06-2021 Wyświetleń:487 1 Komentarz

Artur Oliasz zrezygn…

14-06-2021 Wyświetleń:4111 27 Komentarzy

Uczniowie Zespołu S…

14-06-2021 Wyświetleń:446 Brak komentarzy

Pożar na terenie by…

14-06-2021 Wyświetleń:1065 3 Komentarze

piątek, czerwiec 18, 2021