(30.03) Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisja Spraw Zagranicznych debatowały w sejmie o czeskim pozwie do TSUE w sprawie KWB Turów. Podczas posiedzenia zabrał głos pełniący funkcję Burmistrza MiG Bogatynia Wojciech Dobrołowicz.

 

"Przedstawienie przez Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Aktywów Państwowych oraz Ministra Klimatu i Środowiska stanowiska w sprawie decyzji z dnia 22 lutego br. podjętej przez rząd Republiki Czeskiej o złożeniu do dnia 15 marca 2021 r. pozwu o uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z negatywnymi skutkami funkcjonowania kopalni Turów, m.in. w postaci znacznego obniżenia poziomu wód gruntowych na terenie Republiki Czeskiej" było tematem posiedzenia połączonych komisji sejmowych. Podczas debaty przeanalizowano chronologię i zakres międzypaństwowych negocjacji i uzgodnień, podkreślając, że czeska skarga jest zaskakująca i niezrozumiała, decyzja środowiskowa dla Turowa została podpisana zarówno przez stronę czeską, jak i niemiecką, protokoły z uzgodnień zamykały roszczenia a zobowiązania z nich wynikające, takie jak budowa ekranu, były szybko realizowane. Piotr Dziadzio - Podsekretarz stanu w MKiŚ, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa, przedstawił naukowo sytuację hydrogeologiczną na polsko-czeskim pograniczu, obalając czeską narrację o ubytku wody pitnej z tytułu działalności kopalni. Wskazał przy tym m.in. na funkcjonowanie czeskiej, sześciopoziomowej żwirowni w pobliżu ujęcia wody w Uhelnej. Minister zaznaczył, że resort dysponuje stosowną dokumentacją by odnieść się do czeskich argumentów i do 8 kwietnia wyśle odpowiedź do TSUE.

Podczas posiedzenia komisji, o Turowie rozmawiano także w kontekście społeczno-gospodarczym, bezpieczeństwa energetycznego państwa i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Fakty na temat działalności kompleksu Turów w otoczeniu międzynarodowym przedstawiali m.in. europosłanka Anna Zalewska, poseł Stanisław Żuk, prezes PGE GiEK Wioletta Czemiel-Grzybowska i strona społeczna. W wieńczącej dyskusję wypowiedzi, pełniący funkcję burmistrza Bogatyni Wojciech Dobrołowicz zaapelował, by w przestrzeń publiczną nie wprowadzać działających na szkodę kompleksu fake newsów, np. dotyczących odbierania Czechom wody, czy nielegalnego działania kopalni (pod takimi treściami w apelu do UE podpisała się m.in. obecna na sali posłanka Klaudia Jachira). Wojciech Dobrołowicz powiedział także o współistnieniu na naszym terenie Turowa i farm fotowoltaicznych, codziennym funkcjonowaniu na styku trzech granic, w tym współpracy w ramach Związku Miast i zaprosił do złożenia wizyty w Bogatyni, by zapoznać się z sytuacją na miejscu.

Źródło: UMiG Bogatynia 

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.