6 kwietnia złożono w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej polską odpowiedź w sprawie wniosku o natychmiastowe zamknięcie należącej do PGE kopalni węgla brunatnego w Turowie. PGE Polska Grupa Energetyczna uważa żądania rządu Czech za groźny precedens niosący ze sobą poważne ryzyko „dzikiej” transformacji energetycznej, będącej przeciwieństwem sprawiedliwej transformacji promowanej przez Komisję Europejską. Międzynarodowa batalia prawna wytoczona przez czeskie władze w sprawie przyszłości kompleksu energetycznego PGE GiEK w Turowie, stanowi zagrożenie dla przyszłości Europejskiego Zielonego Ładu.

 

 

Forsowane przez czeski rząd żądanie zamknięcia kopalni oraz skarga do TSUE kwestionują fundamentalne założenia sprawiedliwej transformacji i niosą poważne ryzyko zapaści polskiego systemu elektroenergetycznego, a także upadku całego regionu w Polsce przy granicy z Czechami i Niemcami.

Groźba gwałtownego wyłączenia kompleksu energetycznego dostarczającego do 7 proc. energii zużywanej w Polsce, trafiającej do 3 mln gospodarstw domowych, stawia pod znakiem zapytania europejską solidarność. Zamknięcie kopalni oznacza w praktyce wyłączenie również elektrowni w Turowie, a w efekcie zagraża bytowi nawet 80 tysięcy Polaków, którzy stracą środki do życia. Trwające przed Trybunałem postępowania są konsekwencją przyznania PGE GiEK koncesji, wydanej rok temu przez polskie Ministerstwo Klimatu. Koncesja przedłużająca działanie kopalni została wydana w zgodzie z polskim i europejskim prawem, po trwających kilka lat konsultacjach transgranicznych z Czechami i Niemcami. Zdaniem prezes zarządu PGE GiEK, Wioletty Czemiel-Grzybowskiej, od decyzji TSUE w sprawie Turowa zależy przyszłość powodzenia sprawiedliwej transformacji w skali całej Unii Europejskiej.

- „Dzika” transformacja energetyczna jest skrajnie niebezpieczna i stoi w sprzeczności z planowaną, stabilną i sprawiedliwą transformacją, przewidzianą przez Unię Europejską w ramach Zielonego Ładu. Mimo że mechanizmy jego wdrażania wciąż jeszcze są przedmiotem negocjacji przywódców UE, w centrum międzynarodowych oskarżeń znalazła tylko jedna polska kopalnia. Choć należy ona do najmniejszych w całym regionie - zdominowanym przez odkrywki czeskie i niemieckie - to właśnie Turów może się stać symbolem rodzącej się, rażącej niesprawiedliwości. Niekontrolowany i natychmiastowy upadek kompleksu energetycznego nieuchronnie doprowadzi do zniszczenia społeczności całego regionu. Tymczasem odległe o raptem kilkadziesiąt kilometrów, wielokrotnie większe kopalnie działające na terenie Czech i Niemiec, znacznie silniej oddziałują na środowisko i lokalne społeczności – mówi prezes zarządu PGE GiEK, Wioletta Czemiel-Grzybowska.

Wśród głównych argumentów autorów skargi znalazły się zarzuty o nierzetelnie przygotowanych opracowaniach środowiskowych, a także naruszeniu interesów obywateli Czech. Zdaniem skarżących, kopalnia w Turowie negatywnie wpływa na regiony przygraniczne, w szczególności na obniżenie poziomu wód i powstawanie osuwisk na terenie Czech. Jednocześnie w uzasadnieniu podkreślono, że elektrownia zasilana dotychczas węglem z kopalni w Turowie, może nadal funkcjonować po jej zamknięciu, dzięki dostawom surowca importowanego np. z czeskich lub niemieckich kopalni.W argumentacji podnoszono również zarzut, że kopalnia w Turowie ma być rozbudowana.

- Zarzuty pod adresem Polski i kopalni w Turowie stanowią zbiór nieprawdziwych lub zmanipulowanych tez, które wielokrotnie pojawiały się już na etapie starań o koncesję. Od kilkudziesięciu lat nie było żadnego planu rozbudowy kopalni – jest dokładnie odwrotnie, ponieważ obszar górniczy stale się kurczy i już ponad połowa terenu objętego koncesją z 1994 roku została trwale wyłączona z wydobycia. Starania o przedłużenie koncesji trwały ponad 6 lat. W tym czasie udzieliliśmy odpowiedzi na tysiące pytań zgłaszanych przez stronę czeską i niemiecką w ramach konsultacji transgranicznych. Zgodnie z obowiązującym prawem uwzględniono w postępowaniu stanowiska wszystkich zainteresowanych stron. Choć nie ma dowodów wskazujących na wpływ kopalni na deficyt wody w Czechach, od wielu lat prowadzimy ścisły monitoring poziomu wód w ponad 500 odwiertach po wszystkich stronach granicy. Z własnej woli kończymy właśnie dodatkowo budowę podziemnego ekranu przeciwfiltracyjnego, powstrzymującego ewentualny przepływ wody z terytorium Czech na głębokości od 60 do 110 m – wyjaśnia dyrektor kopalni w Turowie, Sławomir Wochna.

PGE GiEK stoi na stanowisku, że skargi złożone do TSUE mogą świadczyć o przedkładaniu interesów narodowych ponad ustalenia wypracowane w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Tym samym prowadzą do nierównego traktowania polskiej kopalni węgla brunatnego w Turowie, której skala oddziaływania na środowisko jest bez porównania mniejsza, niż wciąż czynnych i o wiele większych kopalni funkcjonujących na terenie Czech i w Niemczech. 

Międzynarodowe wysiłki skierowane przeciwko kompleksowi w Turowie niweczą podejmowane w Polsce wysiłki, aby przekonać społeczeństwo do akceptacji Zielonego Ładu i aktywnego udziału w jego realizacji. Grupa PGE, w tym kompleks energetyczny w Turowie, już przystąpiły do realizacji założeń wynikających ze zobowiązań klimatycznych podejmowanych przez państwa Unii Europejskiej. Realizacja Zielonego Ładu wymaga w najbliższych latach ogromnych nakładów inwestycyjnych, a także długofalowych planów modernizacji sektora elektroenergetycznego. Plany te muszą uwzględniać odmienne w różnych krajach modele rozwoju energetyki oraz tempo wdrażania sprawiedliwej transformacji, która – zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej –  powinna odbywać się w sposób bezpieczny i sprawiedliwy dla objętych nią regionów.

Źródło: mat. pras. PGE GiEK 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Bogatynia.info.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Prosimy trzymać się netykiety oraz nie wpisywać treści niezgodnych z prawem. Komentarze użytkowników niezarejestrowanych będą publikowane po akceptacji moderatora.

Kod antyspamowy
Odśwież

Komentarze   

-1 #18 Janek 60 2021-04-14 12:50
Od rana jest ,,Jasna deklaracja w sprawie kopalni" Tu wyraź swoje słodkie wypowiedzi.
Nie musisz się zaklinać w sile lubienia czy nie.Czesi to pragmatycy.Jaj mogą coś ugrać to grają.Od czasów bitwy pod Białą Górą wybili sobie szalęńcze wdawanie się w walki z góry przegrane.Niepodległość po pierwszej wojnie uzyskali bez wzniecania ,,szaleńczych powstań"Widząc co się święci z Hitlerem.Zrobili jak zrobili.Wolność także odzyskali.Koszty i ofiary ludzkie niewspółmietnie małe do szaleństwa w szastaniu życiem przede wszystkim młodych ludzi u nich nie było.Jak świętują to tylko to co wygrali .Inaczej niż u nas.
Z kopalnią też tak będzie.Swoje ugrają.A u nas hurmem Czesi to be ,tacy i owacy.A to won ze sklepu,ato oddać ziemie,a to tchórze.Poczekamy zobaczymy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #17 Michal 2021-04-13 13:03
Czesi ja was bardzo lubię jako naród, jak większość Polaków. Muszę jednak napisać, ze współczuję wam waszej władzy i tego, że dajecie się często manipulować. Zawsze można narzekać na rządzących. Jednak tych waszych oligarchów z niejasną przeszłością i próbujących coś ugrać politycznie we własnym interesie przez takie akcje jak z naszą kopalnią teraz, czy polska żywnością w przeszłości, to trzeba wam współczuć. A to traktowanie adekwatne odnosi się do waszych władz, a nie szarych obywateli. Skarga za skargę, w myśl zasady oko za oko, taka powinna być strategia naszych władz. Twarda dyplomacja bez żadnych ustępstw.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #16 Nón 2021-04-12 17:46
Cytuję Non:
Te komentarze w większości to jakiś obłąkańczy bełkot. Trudno to czytać, a jeszcze trudniej pojąć, że ktoś może tak myśleć. Dziw, że w tej gminie nie palą czarownic, chociaż jeszcze wszystko przed wami.

Mało pojętny jesteś .za to podatny!
Cytować | Zgłoś administratorowi
-5 #15 Non 2021-04-11 17:51
Te komentarze w większości to jakiś obłąkańczy bełkot. Trudno to czytać, a jeszcze trudniej pojąć, że ktoś może tak myśleć. Dziw, że w tej gminie nie palą czarownic, chociaż jeszcze wszystko przed wami.
Cytować | Zgłoś administratorowi
-3 #14 Havranek 2021-04-11 09:27
Wskaż gdzie mieści się kraj komuchów.Na Marsie,Wenus czy...
Na Polskę napadli Niemcy,czy plemię hitlersów?
Stosuj jedną miarę nie wybielaj.
Cytować | Zgłoś administratorowi
+5 #13 Cypisek 2021-04-11 06:13
Cytuję Havranek:
"]Powinniśmy traktować Czechów tak samo perfidnie jak oni nas.

Najechać jak 1968 to by zaspokoiło twoje marzenie o wielkości.
Z tym "najechaniem" to nie rozśmieszaj nas ! Raz ,że to sowieci a dwa ,że jak zawsze w historii jakoś nikt za bardzo oporu nie stawiał....Patrz co u was się dzieje i wystarczy !
Cytować | Zgłoś administratorowi
+3 #12 aaaa... 2021-04-11 06:02
Cytuję Havranek:

Najechać jak 1968 to by zaspokoiło twoje marzenie o wielkości.


Coś ci się nie podoba ? Za 1968 obwiniaj sowietów i komuchów !!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+2 #11 YPIER..j 2021-04-10 15:51
Cytuję Havranek:
"]Powinniśmy traktować Czechów tak samo perfidnie jak oni nas.

Najechać jak 1968 to by zaspokoiło twoje marzenie o wielkości.
Czep się ruskich idioto!
Cytować | Zgłoś administratorowi
+4 #10 HENIEK 2021-04-10 11:42
Bezczelni Czesi, dlaczego my nie składamy na nich skargi ich Kopalnie, ich Żwironie,wiatraki I spadający z nich lód nam na głowy. I won z naszego miasta.
Cytować | Zgłoś administratorowi
0 #9 Wow 2021-04-10 09:48
To won z naszych sklepów knedle!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
Kategoria: Aktualności

Pozostałe informacje

Uważaj na wiadomoś…

10-05-2021 Wyświetleń:223 1 Komentarz

17. Dzień Otwarty D…

10-05-2021 Wyświetleń:185 1 Komentarz

"Znajdziesz mni…

10-05-2021 Wyświetleń:200 Brak komentarzy

Sprawca przywłaszcz…

10-05-2021 Wyświetleń:225 1 Komentarz

Dachowanie na łuku

09-05-2021 Wyświetleń:3254 5 Komentarzy

Rehabilitacja po COV…

09-05-2021 Wyświetleń:749 6 Komentarzy

Narodowy Dzień Zwyc…

09-05-2021 Wyświetleń:863 11 Komentarzy

Oto finaliści. Gwia…

09-05-2021 Wyświetleń:186 Brak komentarzy

Autyzm to takie coś…

09-05-2021 Wyświetleń:333 Brak komentarzy

Wspólnie dla sprawi…

07-05-2021 Wyświetleń:613 Brak komentarzy

Zatrzymany po policy…

06-05-2021 Wyświetleń:1460 Brak komentarzy

Zgorzeleccy dzielnic…

06-05-2021 Wyświetleń:598 Brak komentarzy

wtorek, maj 11, 2021