Stacja ZDF wyświetli film dokumentalny kręcony w zeszłym roku w Sieniawce. Produkcję będzie można obejrzeć jutro w telewizji. 

O kręceniu zdjęć pisaliśmy w artykule Sieniawka jak podczas wojny. "Sekret Zittwerke" to film dokumentalny redakcji Historii Współczesnej ZDF. Reżyser i producent filmowy Andreas Sulzer (właściciel firmy "pro omnia film") od wielu lat współpracuje z redakcją ZDF przy produkcji filmów historycznych o czasach nazistowskich. Casting odbył się 8 sierpnia 2020 r. w Sieniawce. Zdjęcia z udziałem statystów i aktorów kręcone były w dniach 21-23 sierpnia, głównie na terenie dawnych koszar wojskowych.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artkułach klik oraz klik.

O kulisach produkcji możemy przeczytać w komunikacie prasowym z lipca ubiegłego roku na stronie internetowej telewizji ZDF (poniżej).

"Zittwerke" to mało znane miejsce zbrodni SS. Zagadką pozostaje miejsce dawnych koszar i fabryki zbrojeniowej z czasów II wojny światowej, które dziś znajdują się na terenie Polski w pobliżu saksońskiego miasta Zittau. Obecnie trwają badania nad obiektami naziemnymi i podziemnymi tego terenu oraz ich historią. Poświęcony będzie temu dokument ZDF pod roboczym tytułem „Tajemnica Zittwerke”.

O ile nam dzisiaj wiadomo, produkowano tam głównie silniki do pierwszego funkcjonalnego odrzutowca Me 262, które testowano na stanowiskach testowych w konstrukcjach naziemnych baraków. Ale zeznania, dokumenty i zdjęcia lotnicze z wojny świadczą o istnieniu nieznanych dotąd obiektów podziemnych i być może tajnych projektów zbrojeniowych SS. Polskie władze podejrzewają też, że na miejscu znajdowały się masowe groby, które nie zostały jeszcze odkryte. W Zittwerke znajdował się podobóz obozu koncentracyjnego Groß-Rosen oddalonego o 150 kilometrów, w którym „zagłada przez pracę” pochłonęła dziesiątki tysięcy ofiar.

Szczególnie pod koniec wojny Zittwerke najwyraźniej funkcjonowało jako rodzaj centrum kontroli specjalnych projektów SS, jako centrum ewakuacji, przechowywania i transportu. Stamtąd SS zorganizowało likwidację i ewakuację obozów Groß-Rosen i Auschwitz w ostatnich miesiącach wojny.

„Kilka masowych mordów na więźniach obozów koncentracyjnych jest pewnych, inne są podejrzewane” – mówi Stefan Brauburger, szef redakcji ZDF Zeitgeschichte. „Tej kwestii poświęcony jest również nasz wspólny projekt. Opiera się on na współpracy z polskimi i niemieckimi archeologami, historykami oraz ekspertami technicznymi, a także ekspertami z Muzeum Gross-Rosen.”

„75 lat po zakończeniu wojny nadszedł czas, aby wreszcie rozwiązać zagadkę Żytawy” – mówi (ówczesny - red.) burmistrz Wojciech Błasiak z Bogatyni. „Jesteśmy to winni ofiarom, których losów nie wolno zapomnieć”.

Burmistrz Thomas Zenker z pobliskiego Zittau: „Historia Zittwerke przekracza granice, dlatego tym ważniejsze jest, aby Niemcy i Polacy wspólnie pracowali nad edukacją i dotarciem do szerokiej publiczności poprzez projekt filmowy”.

W ramach projektu redakcja ZDF Zeitgeschichte kontynuuje współpracę z austriacką firmą producencką „pro omnia film”, opierając się na wcześniejszych dokumentach, które opowiadały o nieznanych wcześniej zbrodniach nazistowskich i strukturach obozów koncentracyjnych w tajnej produkcji zbrojeniowej i ukrytych podziemiach SS.

Data emisji dwóch odcinków „Sekretu Zittwerke” to 5.10.2021 godz. 20:15 i 21:00 na kanale ZDF INFO.

Fot. OSP KSRG Sieniawka/D. Barszczyk

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.