Pomaganie przy okazji i okazja do pomagania! Zbiórka plastikowych nakrętek przynosi sporo pożytecznego. Kosze w kształcie serca, przeznaczone do takich zbiórek są bardzo popularne. Zapewne większość widziała i zna. A co się dzieje z nakrętkami później?
Cykl życia nakrętki
Plastikowa nakrętka to zazwyczaj element opakowania. Jej przydatność kończy się właściwie tuż po opróżnieniu zawartości butelki/słoika/pojemnika. I wtedy możemy zdecydować, czy nakrętka stanie się bezużytecznym odpadem, czy pożyteczną cegiełką.
Przyjmijmy scenariusz, że nakrętka trafia do kosza w kształcie serduszka. Fundacja Autilio posiada takie serduszko koło placu zabaw, przy ul. Konarskiego w Zgorzelcu, ale na terenie miasta i okolic jest ich więcej.
Co tydzień, osoba upoważniona z ramienia Fundacji opróżnia zawartość serduszka, po czym, spakowane w 120 litrowych workach, nakrętki trafiają do siedziby Fundacji. Po zgromadzeniu odpowiedniej minimalnej ilości, nakrętki przekazywane są do skupu. Firma zajmująca się skupem takich tworzyw dokonuje ważenia i selekcji, a następnie przekazuje materiał do przetopienia i ponownego wykorzystania.
Wypada w tym miejscu dołożyć jeszcze małą gwiazdkę: *Minimalna ilość nakrętek jakie przekazujemy do skupu, to 1 tona. Czyli obrazowo mówiąc – standardowy garaż wypełniony do połowy.
Zakrętki w Fundacji Autilio
Dzięki zbiórce nakrętek, którą Fundacja Autilio prowadzi od marca ubiegłego roku, trójka dzieci z diagnozą autyzmu, z rodzin o najtrudniejsze sytuacji materialnej , skorzysta z zajęć terapeutycznych nieodpłatnie.
– Od początku trwania akcji zebraliśmy ponad dwie tony nakrętek. Taka ilość pozwala na zorganizowanie nieodpłatnych zajęć treningu umiejętności społecznych dla trójki podopiecznych Fundacji, z najtrudniejszą sytuacją materialną - relacjonuje Dorota Pikulicka - prezes Fundacji Autilio. - Na pewno będziemy kontynuować prowadzenie zbiórki, tym bardziej, że dołącza do niej coraz więcej zaprzyjaźnionych instytucji. Można powiedzieć, że się ROZKRĘCAMY :)
Bardzo cieszy nas fakt, że praca wszystkich osoby zaangażowanych w akcję, przekłada się na realną pomoc. W imieniu własnym i podopiecznych Fundacji niesamowicie dziękujemy za każdą jedną nakrętkę jaka do nas trafia od Państwa. Serdeczne podziękowania kierujemy do instytucji, które razem z nami przyłączyły się do akcji i ją wspierają na różnych polach!
Warto pamiętać, że do recyklingu przyjmowane są nakrętki wykonane z czystego polimeru PET (polietylen), niezależnie od rodzaju produktu, który zamykały, kształtu, koloru, producenta.
Zbierać można te nakrętki, które zostają nam po:
– wodzie mineralnej,
– napojach, sokach, mleku,
– butelkach z chemią gospodarczą,
– butelkach z kosmetykami.
POMAGAMY ZROZUMIEĆ ŚWIAT AUTYZMU
Takie właśnie motto towarzyszy każdemu działaniu Fundację Autilio. Wśród akcji przeprowadzonych przez tę organizację od 2018 roku są:
– Kampania „Autyzm zauważ mnie”,
– „Rolki Reggae Rajd”- 1000 km dla Stasia i Kuby,
– „Akademia Autyzmu” – cykl warsztatów dla rodziców i nauczycieli,
– „Program profilaktyczno-edukacyjny dla gminnych placówek oświatowych”,
– „Razem w jedną stronę” – warsztaty integracyjne dla dzieci i młodzieży,
– „Dwulatek mówi, dwulatek potrafi” – bezpłatne konsultacje dla dzieci.
Najnowszym projektem Fundacji Autilio jest druga edycja konkursu plastycznego dla dzieci „Autyzm, to takie coś...” Akcja cieszy się sporym powodzeniem nie tylko wśród uczestników indywidualnych, ale dołączają do niej również placówki jaki szkoły lub ośrodki wychowawcze.
Szczegóły konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na: www.autilio.pl/konkurs
Finał konkursu i rozdanie nagród odbędzie się w sobotę, 29 października. Gdzie i w jakiej formie? Na razie zostawiamy to w sferze WIELKIEJ NIESPODZIANKI :)
Konkurs organizowany jest przy wsparciu Fundacji PGE oraz Urzędu Miasta Zgorzelec.
Serdecznie zapraszamy.
Paweł Dusza, Fundacja Autilio