Wyzwania dotyczące bezpieczeństwa w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, dwustronna współpraca, a także dobrosąsiedzka współpraca transgraniczna i regionalna to tematy rozmów Prezydentów Polski i Czech Andrzeja Dudy i Czech Miloša Zemana.

Burmistrz Wojciech Dobrołowicz uczestyniczył w spotkaniu - 24.01.2023r., fot. Marek Borowski/KPRP prezydent.pl

Para Prezydencka spotkała się z Prezydentem Milošem Zemanem i Ivaną Zemanovą w czeskim mieście Náchod, położonym przy granicy z Polską.

– Trzonem naszego spotkania były rozmowy z przedstawicielami samorządu regionalnego i lokalnego. Dyskutowaliśmy o sprawach bardzo bliskich naszemu polsko–czeskiemu sąsiedztwu – mówił Prezydent Andrzej Duda, gdy razem z Milošem Zemanem spotkał się z dziennikarzami.

Jak dodał, rozmawiano m.in. o rozwoju gospodarczym oraz komunikacyjnym w strefie granicznej. – Wszyscy chcą, by szlaki komunikacyjne pomiędzy Polską a Czechami były połączone i by można było sprawnie podróżować, ale równocześnie pojawia się pytanie, co zrobić, by po powstaniu dróg szybkiego ruchu i autostrad turyści nie omijali tych pięknych miejsc. Pojawia się pytanie, jak ich tu przyciągnąć, jak pogodzić walory kulturowe i przyrodnicze z postępem – mówił Andrzej Duda.

Rozmowy Prezydentów dotyczyły także współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej oraz energetycznej – Polska dysponuje infrastrukturą gazową i w naturalny sposób może być dostarczycielem bezpieczeństwa energetycznego dla Republiki Czeskiej.

Poruszano także kwestie związane z sytuacją na Ukrainie. – Nasze diagnozy są bardzo zbliżone. W naszym przekonaniu nie widać dzisiaj perspektywy na spokojne zakończenie tego konfliktu i przerwanie rosyjskiej agresji na Ukrainę poprzez rozwiązania polityczne – mówił Andrzej Duda. – Chyba, że do takiego rozwiązania skłoni jakiś bardzo poważny, międzynarodowy partner, który będzie mediatorem, by doprowadzić do zakończenia tego konfliktu zbrojnego.

Jak zastrzegł Prezydent RP, jest dla niego całkowicie zrozumiałe, że strona ukraińska nie dopuszcza innej możliwości, jak powrót do pełnego przestrzegania prawa międzynarodowego tzn. odzyskania przez Ukrainę kontroli nad jej wszystkim ziemiami w granicach państwowych uznanych przez społeczność międzynarodową. 

Kończącemu kadencję Prezydentowi Czech Andrzej Duda podziękował za wieloletnią współpracę i dzielenie się bogatym doświadczeniem politycznym. – Z Czechami wiele nas łączy. Razem jesteśmy członkami NATO i Unii Europejskiej. Spotykaliśmy się w wielu formatach m.in. Trójmorza, Grupy Wyszehradzkiej i Bukaresztańskiej Dziewiątki. Wierzę, że będziemy mieli jeszcze wiele okazji do rozmów – dodał. 

Źródło: KPRP/prezydent.pl

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.