Ekologiczna edukacja przynosi efekty wśród dzieci i młodzieży. Uczniowie z gminnych szkół podstawowych zwrócili uwagę na problem dzikich wysypisk. Organizują patrole ekologiczne i tworzą szkółki ekologiczno – wędkarskie. Wszystko po to, by przeciwdziałać zaśmiecaniu i degradacji środowiska.

Pomysł utworzenia szkółek powstał w trakcie prowadzonych w placówkach oświatowych eliminacji do Miejsko – Gminnej Olimpiady Młodzieżowej o tematyce Ekologiczno – Wędkarskiej, organizowanej w Bogatyni przez Zarząd i Sekcję Młodzieżową WKS Kormoran Bogatynia pod patronatem burmistrza Wojciecha Dobrołowicza. Zajęcia z chętnymi uczniami w szkołach prowadził Prezes WKS „Kormoran” Bogatynia i Inspektor szkolenia instruktorów i młodzieży wędkarskiej Jerzy Przetacznik.

Wczoraj (9.03) z zarządami szkółek ekologiczno – wędkarskich i opiekunami uczniów spotkali się: Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Aleksandra Ratajczak, Prezes GPO Karol Podłużny i pracownicy spółki, Komendant Straży Miejskiej Jarosław Woźnicki oraz inspektor Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej bogatyńskiego urzędu – Małgorzata Wiśniewska. W trakcie spotkania do dyskusji dołączyli również Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz oraz Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, którzy wsparli ekologiczne zamierzenia młodzieży.

Celem spotkania było skoordynowanie działań z urzędem, GPO i Strażą Miejską. Plan prac i cele uczniowie mają dokładnie określone. Chcą dokumentować i zgłaszać dzikie wysypiska, sprzątać tereny wokół szkół, zakładać ptasie żłobki, zbierać, segregować i przekazywać do GPO odpady do recyklingu.

Wiceburmistrz Aleksandra Ratajczak poinformowała, że szkoły otrzymają duże mapy gminy z wydzielonymi planami okolic poszczególnych szkół, na których będą czerwonymi szpilkami zaznaczać zlokalizowane składowiska śmieci, a po fakcie uprzątnięcia odpadów, zmieniać kolor szpilek na zielony. W trakcie spotkania młodzież otrzymała także kontakt do Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej, gdzie będzie zgłaszać dzikie wysypiska w celu dalszej weryfikacji własności działek. Komendant Straży Miejskiej przekazał numer telefonu alarmowego do Straży Miejskiej i poinformował, jakie działania mogą podejmować strażnicy. Kontakt do GPO podał również prezes Karol Podłużny, który zadeklarował pomoc pracowników spółki podczas wspólnych akcji sprzątania odpadów oraz zaopatrzenie szkółek w niezbędny sprzęt ochronny i worki na śmieci. Zachęcił także uczniów do przystąpienia do działającego już w szkołach projektu Eko(od) zysk.

Zapowiada się kolejny ciekawy i rozwojowy projekt ekologiczny z udziałem uczniów!

Podziel się ze znajomymi!

W celu zapewnienia jak najlepszych usług online, ta strona korzysta z plików cookies.

Jeśli korzystasz z naszej strony internetowej, wyrażasz zgodę na używanie naszych plików cookies.